Hlavní obsah
Sport

Zůstane Kuchta ve Spartě? Zatím nikde dlouho nevydržel.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
28. 8. 15:44

Jan Kuchta vystřídal za svou kariéru mnoho působišť. Nikde moc dlouho nevydržel. V poslední době zakotvil v pražské Spartě, ale ani tam by nemusel zůstat déle.

Článek

Kariéra Jana Kuchty je pestrá. Kuchta zatím nikde moc dlouho nevydržel. Stačí se podívat zpátky na jeho působiště. Kuchta začínal s fotbalem v Pardubicích, přes Rosice nad Labem a Nový Bydžov se dostal v mládežnických letech do Sparty Praha. Odtud byl v roce 2015 vyměněn do Slavie Praha. Prvoligový debut odehrál 8. listopadu 2015 za Slavii proti Bohemians. Bylo mu tehdy 18 let a 10 měsíců. Pak už ale za ni v lize nenastoupil. Další sezony strávil na hostováních v Bohemians, Viktorii Žižkov, Slovácku, Teplicích a Liberci, kde nakonec skončil na přestup. Takto vypadá Kuchtova bilance v dospělém fotbale:

2014-16  Slavia Praha (v áčku pouze jeden zápas / bez gólu)

2016-17  Bohemians Praha (21 utkání / 0 gólů)

2018          Viktoria Žižkov (mezitím, 12 utkání - 4 góly)

2018          Slovácko (14 utkání / 4 góly)

2019          Teplice (8 utkání / 3 góly)

2019-20  Liberec (23 utkání / 6 gólů)

2020-22  Slavia Praha (54 utkání / 30 gólů)

2022           Lokomotiv Moskva (10 utkání / 3 góly)

2022-23  Sparta Praha (29 utkání / 14 gólů - v minulé sezoně)

Pozn.: V letech 2014-2020 byl Kuchta hráčem Slavie. V ostatních klubech byl jen na hostování. V roce 2020 přestoupil do Liberce, kde byl předtím ze Slavie na hostování. Už po půl roce se ale vrátil zpět na přestup do Slavie. V roce 2022 přestoupil do Lokomotivu Moskva, ale kvůli válce se brzy stěhoval na hostování do Sparty. Od léta 2023 je kmenovým hráčem Sparty.

Před návratem do Slavie to tedy nebyla žádná „hitparáda“. S výjimkou posledního působení v LIberci. Jan Kuchta na hostováních předtím většinou jen „paběrkoval“. Gólů moc nestřílel. Pravidelně a dobře začal hrát až v Liberci. Tam se dostal pod trenérem Hoftychem, který zřejmě věděl, jak na něj, do výborné formy. Odtud Kuchtu v létě 2020 Slavia odkoupila zpět. Využila svého předkupního práva.

Kuchta má pověst talentovaného hráče, ale také svérázného člověka, s nímž „se to musí umět“. A s nímž někdy není úplně lehké vyjít. Čekalo se, jak to dopadne po jeho návratu ve Slavii. V jejím realizačním týmu jsou také svérázní „raplové“. Za všechny stačí jmenovat asistenta Houšteckého. Nejdříve to fungovalo. Kuchta hrál výborně, makal, střílel góly. Dostal se do reprezentace, kde debutoval v říjnu 2021 proti Walesu. Zažíval do té doby jednoznačně nejlepší období kariéry. V první sezoně dal v lize za Slavii patnáct gólů. V druhé devět. Na jeho poměry vysoké počty. Přidal i góly v Evropě. Předtím končily jeho sezony na mnohem nižších číslech. Kuchta se stal miláčkem slávistických tribun. Nevydrželo to ale dlouho. Když byl Kuchta vystřídán, a myslel si, že by neměl být, byl nervní. Špatně snášel konkurenci. Chce být v útoku jasnou jedničkou. Zvláště příchod Krmenčíka mu nedělal vůbec dobře. Neshod mezi ním a realizačním týmem postupně přibývalo. Když se objevila atraktivní nabídka z Ruska, moc tam chtěl. Slavia sice sportovně ztratila, Kuchtu těžko nahrazovala, ale vyinkasovala od Lokomotivu Moskva tučnou částku. Údajně kolem 5 milionů eur.

V Rusku Kuchta dlouho nevydržel. Tentokrát za to nemohl. Kdyby byla jiná doba, nejspíš by v Rusku dál působil. Přišla však válka. Kuchta se po pouhých deseti utkáních a třech gólech rozhodl Rusko opustit. Dařilo se mu v té době v reprezentaci, čekalo se, že by mohl někam do lepšího klubu v západní Evropě, ale nakonec se řešil jeho návrat do české ligy. Kuchta má v Česku výborné zázemí. Jeho dnes už manželka, kterou si vloni vzal, je dcerou šéfa prvoligového klubu v Mladé Boleslavi, Josefa Dufka. Ten je mimo jiné spolumajitelem stavební firmy, fotbalového klubu a majitelem dostihových koní. Rozhodovalo se mezi Spartou a Slavií. Už o tom bylo pospáno dost. Faktem je, že Kuchta skončil na hostování ve Spartě, které dal přednost. Slávistický šéf Tvrdík Kuchtovou chování dost nelibě nesl. Kde je pravda, jak to celé bylo s Kuchtovou údajně neomluvenou účastí na schůzce se Slavií, vědí asi jen oni dva a pár nejbližších. Dnes už je to stejně asi jedno.

Kuchta začal ve Spartě špatně. Byl vyloučen. Dostal pětizápasový trest. Navíc mezi ním a Čvančarou bylo od začátku napětí. Čvančara byl před Kuchtovým příchodem jedničkou útoku Sparty. Nakonec se situace zklidnila. Brian Priske to zvládl „ukočírovat“. Čvančara se „uklidil“ na pravé křídlo a alespoň navenek se tvářil, že je všechno v pořádku. Tým si na svérázného Kuchtu zvyknul. Zejména Kairinen ho začal zásobovat gólovými přihrávkami. Kuchta na jaře zářil. Sparta vyhrávala. Nakonec udělala titul. Kuchta nastřílel čtrnáct ligových gólů. Táhl Spartu. Byl klíčovým hráčem. Byl náležitě oslavován. To on rád. Je rád oslavován a opečováván. Potřebuje mít pocit, že on je tím nejdůležitějším, kolem kterého se všechno točí. Není na tom ostatně nic špatného. Útočník-střelec má mít výrazné ego, zdravé sebevědomí. Být trochu sobec.

Zdálo se, že Priske to s Kuchtou umí a Kuchta je ve Spartě spokojený. Sparta, které už předtím dala 1 milion eur za roční hostování, sáhla hlouběji do kapsy, údajně pro 2,5 milionu eur, a Kuchtu z Ruska vykoupila na přestup. Čvančara si splnil sen a odešel v létě do bundesligy. Jedno silné ego tedy tým opustilo. Sparta si zřejmě vyhodnotila, že je to tak lepší. Než mít v týmu nespokojeného Čvančaru vedle Kuchty, kde to pořád hrozí možným konfliktem, je lepší vyinkasovat za Čvančaru velmi slušné peníze od Mőnchengladbachu. Sparta vsadila na Kuchtu.

Před začátkem nové sezony se ale Priske opakovaně „opřel“ do Kuchty. Naznačoval v médiích, že jeho přístup není ideální a Kuchta bude muset přidat, chce-li hrát. Za minulé zásluhy to prý nebude. To bylo od jindy decentního Dána docela nečekané . Asi tím chtěl Kuchtu nabudit, motivovat. Kuchta ale tradičně víc funguje na chválení. K tomu taky Dán brzy sáhnul. Kuchta hraje i v nové sezoně pravidelně. Nastupuje od začátku. Bývá však většinou kolem 70. minuty střídán. Devadesát minut odehrál jen v Kodani. Celou normální hrací dobu odehrál také v odvetě. V prodloužení byl střídán. Střelecky se prosadil zatím jen dvakrát doma s Pardubicemi a jednou v Teplicích. Tři góly je na hrotového útočníka, v týmu jako je Sparta, málo. V Záhřebu odehrál pouze 29 minut. S Karvinou zůstal odpočívat na střídačce.

Spartu čeká ve čtvrtek důležitý odvetný zápas play off Evropské ligy z Dinamem Záhřeb. Pokud Kuchta bude zdravý, neměl by za normálních okolností v základní sestavě chybět. Sparta se pokusí o zázrak. První utkání prohrála v Chorvatsku 1:3. Hrozí ji „sešup“ do základní skupiny Evropské konferenční ligy. To by bylo nepříjemné probuzení. Ještě nedávno Sparta snila o základní skupině Ligy mistrů. Nebyla ji daleko. V odvetě s FC Kodaň ale dvakrát neuhlídala Claessona. A bylo po snu. Ted´ to moc nevypadá ani na Evropskou ligu. Sparta může strávit podzim až v třetím poháru, který má jistý. Po minulé sezoně, kdy nehrála žádný evropský pohár, je i to posun k lepšímu, ale ambice Sparty byly před sezonou rozhodně jiné. Stejně tak určitě osobní ambice Jana Kuchty. Je ctižádostivý. Chce hrát velké zápasy. Kouč Priske po utkání s Karvinou, které Kuchta strávil na střídačce, tvrdil, že útočník měl problémy s onemocněním a není v TOP formě. Absence v utkání s Karvinou samozřejmě nic neznamená. Pro Spartu to byl jasný zápas proti outsiderovi, chtěla nechat některé opory před Evropou odpočinout. Velmi důležitým bude čtvrteční zápas s Dinamem Záhřeb. Dánovo přiznání, že Kuchta není v TOP formě, je opět poněkud překvapivé. Je otázka, co tím sledoval. Avšak Priske zřejmě ví, co a proč říká.

Pikantní je v této souvislosti údajný zájem Midtjyllandu o Jana Kuchtu, o kterém se v médiích v těchto dnech hojně spekuluje. Tedy od klubu, v kterém Brian Priske dříve také ve své vlasti působil. Midtjylland v posledních týdnech se sparťanskými šéfy jednal. To je jisté, protože ze Sparty získal na přestup Adama Gabriela. Toho Sparta odkoupila zpět z Hradce Králové. Měla na něj jako na svého odchovance předkupní právo. Následně ho obratem prodala do Dánska. Dle informací sport.cz chtějí Dánové také Kuchtu. Sparta ho prý nechce uvolnit. Stanovisko Kuchty není známé. Uvidíme, jak dopadne odveta s Dinamem Záhřeb. Pokud bude Kuchta hrát dobře, Sparta postoupí, zvedne se všem sparťanům nálada a Sparta s Kuchtou „pojede“ dál. Jestli Sparta neuspěje a spadne do konferenční ligy… Kdo ví, co může následovat?

Je otázka, jestli je Midtjylland schopen uspokojit finanční požadavky Sparty. Podle známého fotbalového serveru Transfermarkt je Kuchtova aktuální odhadovaná hodnota cca 4 miliony eur. Dánové nejsou zvyklí kupovat hráče za velké peníze. Spíše je prodávají. Pokud kupují cizince, tak většinou mladé, perspektivní, které by pak ještě dál zhodnotili, jako 22 letého Adama Gabriela. Kuchta už je ale střední generace. Je mu 26 let. A nebude úplně levný. Z tohoto pohledu je jeho odchod do Dánska spíš nepravděpodobný. Midtjylland hraje navíc jen o Evropskou konferenční ligu. Není tedy moc pravděpodobné, že by zrovna nyní investoval velké peníze zrovna do přestupu Kuchty. Na rozdíl od Sparty navíc nemá Midtjylland ani EKL jistou. Bojuje o ni v play off s Legií Varšava. V prvním zápase doma remizoval 3:3, takže může být také celou sezonu bez evropského poháru. Třeba se pletu, ale také pochybuji, že by Jana Kuchtu lákalo hrát jen dánskou ligu.

Každopádně nespokojeného Jana Kuchtu bych v týmu mít také nechtěl. O tom by v některých českých ligových klubech mohli mnozí vyprávět. Má-li ve Spartě zůstat, musí být maximálně motivovaný. Nezapomeňme, že dosud nikdy v žádném klubu dlouho nevydržel. Nikde úplně „nezakořenil“. Kuchta, pokud má být dál ve Spartě, hrát musí. To je jasné. A musí hrát dobře. Musí být klíčovou postavou. Tahounem týmu. Jako na jaře. Brian Priske si nemůže dovolit nechat sedět na střídačce hráče, kterého jeho šéfové vykoupili z Moskvy za cca 3,5 milionu eur (včetně ceny za hostování). Kuchta není Karabec. Má také jistě jeden z nejvyšších platů v kádru Sparty. Existují jen dvě možnosti. Kuchta bude „válet“ a dál se Spartě vyplácet, nebo ho Sparta dříve či později prodá. Do Midtjyllandu to ale spíš nebude.

Zdroje: Wikipedie, Transfermarkt.com, Sport.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz