Článek
Nejdříve si musíme připomenout, co znamenal fenomén M.P.A. pro voliče její TOP 09. Ti ji totiž volili zejména ze dvou důvodů. Ten první je symbol liberálnosti (můžeme říci i liberální demokracie jakožto ideologie), kterým Markéta Pekarová Adamová zcela jistě byla. Ten druhý vychází z této pozice, jelikož ostatní představitelé „liberálních“ stran zkrátka nejsou dostatečně přesvědčiví a ani jejich cílovka jim nevěří.
Kdo by také věřil například Petru Fialovi nebo Marianu Jurečkovi, že budou plnit „liberální“ program. V případě těchto politiků však nelze čekat ani plnění „konzervativního“ programu, a to bude nejspíše i důvod jejich předpokládaného propadu u voleb.
Hlasy Spolu tak zčásti převezme Vít Rakušan, ale troufám si říci, že většina voličů M.P.A. zůstane doma. Hnutí STAN je totiž proseto skandály, kterými předvedli svůj charakter a navíc jim ani očividně nevadí, že se jim za 3 roky vládnutí nepodařilo nic prosadit.
Současná Čtyřkoalice již podle svého názvu přišla o Piráty, kteří se možná ani nedostanou do sněmovny. To znamená další body pro hnutí ANO.
Pokud bych měl tedy v číslech vyjádřit dopad konce M.P.A. na volební výsledky, vypadalo by to takto:
ANO - téměř žádný dopad +-35%
Spolu - úbytek z 18% na +- 16℅
STAN - lehký příbytek z +-10% na 12%
SPD - lehký nadbytek (Okamura vs. Pekarová) z 8% na 9%
Zbytek opozice bez Pirátů - beze změn
Piráti - lehký příbytek z 4% na +-5%