Článek
Když se na podzim loňského roku konaly krajské volby, hnutí SPD ztrácelo velký počet hlasů, a tak nutně potřebovalo oživit své vystupování, nebo zkrátka něco změnit. Už ve volbách do EP bylo SPD součástí koalice s PRO a Trikolorou, které však přinesly pouze pár procent.
Tomio tak musel přijít s něčím, co mu zaručí překročení hranice 5% a nejlépe i dvouciferný výsledek. A tím něčím se stala kampaň proti migraci. Kampaň šířící velké obavy z uprchlíků, kteří v západní Evropě páchají atentáty a svým počtem často převyšují i původní občany v některých lokalitách.
Ano, tito nebezpeční atentátníci jistě jsou nebezpečím a zodpovědná vláda by proti nim měla zakročit, jenže to se nestalo předmětem diskuzí. Celá kampaň byla vytvořena díky technologii AI a ta vykreslila onoho nebezpečného teroristu jako člověka tmavé pleti (tito migranti totiž pocházejí z Afriky a Blízkého Východu).
Mnoho lidí proto začalo kampaň označovat za rasistickou, jelikož postava vykreslená jako „vrah“ může vyvolávat dojem, že stereotyp typu „tmavý člověk = vrah“ je na místě, a to může vytvářet ve společnosti všeobecnou nenávist vůči lidem tmavší pleti.
Tento narativ je sice dost přehnaný, jelikož lidé jistě chápou podtext a rasismus dnes již u nás není otázkou. Navíc kdyby tam byl člověk bílé pleti, plakát by působil snad ještě rasističtěji. Lidí z africké komunity se však může dotknout. Přeci jen u nás teroristé ještě neřádí.
Tomio Okamura to jistě ví, a proto také obhajuje kampaň jako varování. Pro něj je to vlastně dobrá reklama. Soud jej nemá za co obvinit a on tak, může vyjít pouze jako vítěz, protože čeští občané tuze rádi nespravedlivé obvinění a politické procesy.
Pan Pospíšil ("iniciátor procesu") se tedy opět jen zesměšnil (pokud to tedy ještě jde) a ještě k tomu pomohl opozici k ještě většímu vítězství.