Článek
Zní to neuvěřitelně, ale statistiky jsou neúprosné. Pojištění majetku jako by v Česku bylo sprosté slovo. Jak jinak si vysvětlit, že u nás třetina nemovitostí není pojištěná? Podle dat České asociace pojišťoven (ČAP) je v Česku nepojištěných nemovitostí zhruba 1,6 milionu. Třetina vlastníků tak riskuje, že přijdou o svůj mnohdy pracně vybudovaný majetek bez jakékoliv náhrady. Jak je možné, že Češi vlastní majetek za miliony a nejsou ochotni platit pár tisíc korun ročně, aby ho ochránili?
V Česku je podle ČAP asi 5 milionů domácností. Asi polovinu z nich tvoří rodinné domy a tu druhou byty. Hrozivá statistika z úvodu ovšem nekončí, z dat je patrné, že v rámci všech sjednaných smluv je dostatečně pojištěno pouze 30 % nemovitostí. Zbytek je podpojištěno. Pokud tedy dojde ke škodě, pojišťovna neuhradí celou škodu, ale bude pojistné plnění krátit. Jak moc jsou nemovitosti podpojištěné, ukazuje graf č. 1.
Co ale dělat, aby váš majetek byl v bezpečí? Může to znít banálně, ale v první řadě jej musíte pojistit. A jak jsme si již ukázali, není to pro spoustu lidí ani zdaleka taková samozřejmost, jak se může zdát. Následně je dobré jednou za 2-3 roky smlouvy aktualizovat. Zkontrolovat pojistné částky, případně je navýšit tak, aby odpovídaly realitě.
Zářijové ničivé povodně bohužel jako obvykle ukázaly celou řadu velmi smutných příběhů, ve kterých lidé přišli o střechu nad hlavou bez jakékoliv náhrady. Zároveň také za první dva týdny po povodních pojišťovny dle ČAP vyřídily 65,3 tisíc pojistných událostí ve výši 12,08 mld. Kč.
S určitým nezájmem se Češi chovají v oblasti financí ke všem svým produktům. Ať se jedná o pojištění majetku a odpovědnosti, aut, životního pojištění nebo přípravu na starobní důchod. Bohužel u povodní, tornád nebo jiných živelných katastrof jsou následky vidět hned a bývají neúprosné.
Přitom stačí mít svého finančního poradce, jednou za rok s ním projít své cíle, aktualizovat stávající produkty a můžete být v klidu.