Článek
Bohužel, pro mnoho lidí jsou rostliny mnohem nudnější než živočichové, kteří jsou roztomilí, mají obličej a dokážou zaujmout děti, dospělé i starší. Když vedle sebe posadíte surikatu a orchidej, u mnohých vyhraje právě surikata. Botanika patří na středních školách k nejméně oblíbeným částem biologie a zvířata jasně vedou. Samozřejmě to není možné generalizovat, protože v České republice je mnoho lidí, kteří si jako svůj koníček a práci vybrali právě tu s rostlinami (v rozstřelu by sáhli po orchideji nebo jiné rostlině).
Moderní botanické zahrady hrají velkou roli v poznání rozmanitosti rostlinné říše, plní důležitá poslání, která si dnes málokdo uvědomuje. Pracují na podobném principu jako zoologické zahrady, ale stejně jsou stále opomíjené. Ať už počtem návštěvníků v porovnání se zoologickými zahradami, tak i ukotvením v zákoně. Počty botaniků na vysokých školách lze spočítat na prstech jedné ruky, stejně tak zahradníků na středních školách. Ovšem není to škoda? Inspirací nám může být Velká Británie, kde rostlinami a zahradami žije téměř každý, však se tam nachází i centrum výzkumu botaniky, Královské botanické zahrady v Kew, tak i celosvětově uznávaná Královská zahradnická společnost (RHS; Royal Horticultural Society). Češi jsou také národem zahrádkářů, to by jinak Karel Čapek nenapsal Zahradníkův rok. Svědčí o tom i naše nejrůznější společnosti jako je Český zahrádkářský svaz nebo další uskupení věnující se různým skupinám rostlin.
Jedním z mých cílů i cílů Botanické zahrady Teplice, je přiblížit svět rostlin co největšímu počtu lidí a ukázat jim, že rostliny nejsou nudné. Naopak, že s rostlinami lze zažít podobné zážitky jako s živočichy. Že botanické zahrady mají v naší společnosti místo a že je dobré jim věnovat svoji pozornost.
Botanické zahrady nejsou jenom parky s rostlinami vysazenými do záhonů venku nebo ve skleníku. Nejsou ani skladištěm přerostlých pokojových rostlin, které se nehodí ostatním lidem v bytech, ba ani prodejcem zelených společníků. Od toho jsou tu zahradní centra a specializované obchody. Sbírky botanických zahrad mají totiž svá specifika. Nejsou to ledajaké rostliny, ale je k nim dohledatelná historie a dokumentace. Odkud přišly, v jakém roce a jsou řádně označené, aby s nimi bylo možné pracovat. Ať už se bavíme o druzích rostlin pocházející z přírody či o vyšlechtěných kultivarech, které mnohé botanické zahrady uchovávají pro budoucí generace. To v obyčejném parku nenaleznete.
Jaké jsou tedy důležité funkce botanických zahrad? Je jich několik, mnoho botanických zahrad je má uvedené i na svých webových stránkách. Ovšem jen málokdo si uvědomí, co všechno může plnit a plní moderní botanická zahrada.
Jednou z prvních funkcí je funkce vědecká. U nás spíše vědu dělají akademická pracoviště a univerzity. Jen málokterá botanická zahrada plní pravou vědeckou funkci. To ovšem neznamená, že nespolupracuje s univerzitami a nepodílí se na výzkumu. Obecně asi platí, že čím více jde člověk na západ od nás, tím více je možné pozorovat vlastní vědeckou činnost u pracovníků botanických zahrad.
Druhá významná funkce je ta zabývající se ochranou rostlina a jejich přírodních stanovišť. U mnoha druhů rostlin klesá jejich početnost v přírodě, dostávají se na Červené seznamy ohrožených druhů rostlin a hrozí jim vyhynutí. Právě botanické zahrady jsou jedněmi z míst, které by se měly podílet na jejich ochraně a uchovávat rostliny s původem v přírodě ve svých sbírkách (tzv. ex situ). Ovšem neméně důležité je i ochrana rostlin na původním stanovišti (tzv. in situ).
Ruku v ruce jde funkce vzdělávací. Kde jinde by se měli děti, žáci, ale i dospělí a senioři učit o rostlinách než právě v botanických zahradách. V místech, kde se mohou návštěvníci seznámit zblízka se širokou paletou rostlinných druhů a získat tak nepostradatelné zkušenosti. Správná botanická zahrada se nezalekne nikoho a vzdělává všechny. Od malých dětí, co chodí do mateřské školky, po žáky základních škol až po znuděné puberťáky, dospělé či seniory. Vzdělávat se je potřeba v každém věku a jako v jiných oborech, i v botanice a zahradnictví dochází k vývoji, který je potřeba neustále sledovat.
Mnoho lidí chodí do botanických zahrad relaxovat. Kvetoucí rostliny, stín vzrostlých stromů, šumění potůčků a všudypřítomný hmyz. Mnohé ze zahrad představují oázy zeleně ve městech, tak proč toho nevyužít. Navíc lze relaxační funkci zkombinovat s funkcí vzdělávací nebo i kulturní. Program mnohých botanických zahrad je doplněn o kulturu, která nenásilným způsobem donutí návštěvníky přijít a třeba je alespoň na minutu zaujmout rostlinami a jejich světem.
Jak jsem již psal, Češi jsou národem zahrádkářů. Mnoho lidí má vlastní zahrady a hledají inspiraci, co pěstovat nebo jak vytvořit pěkný záhon. Kam jinam se jít inspirovat než právě do botanické zahrady. Nemáte to tak, že někam přijedete a nasáváte do sebe informace jako houba, abyste je mohli realizovat na své vlastní zahradě?
V neposlední řadě jsou botanické zahrady místem, které reprezentuje své domovské město. Mnohá města v České republice, ale i ve světě, mohou být pyšná, že mají botanickou zahradu, kam míří návštěvníci, ale právě i jejich obyvatelé kvůli již výše zmíněným funkcím.
Bez rostlin by nebyl život na naší planetě. Nezapomínejte na ně, potkáváte se s nimi denně. Dorazte do jakékoliv botanické zahrady a uvědomte si jejich nesmírnou užitečnost. Každá návštěva a příspěvek ze vstupného pomůže udělat náš svět zase o něco zelenější.
Zdroje: