Článek
Ten příklad se bude týkat krásného zaměstnání ve veřejné sféře. Zahradníka v botanické zahradě. Ten se stará o cenné sbírky rostlin, pečuje o exotické rostliny ve sklenících nebo pěstuje kriticky ohrožené druhy rostlin naší flóry. Nebudeme v tomto článku rozebírat, jaký by měl mít zahradník plat, jak by mohl být odstupňovaný, ani jestli je to málo nebo hodně. Rozebereme si dvě situace – rok 2024 a 2025.
Zůstaneme u zahradníka v botanické zahradě. Dle katalogu prací patří zahradník pracující v botanické zahradě do 7. platové třídy v tabulce číslo 1, protože v bodě 2 se píše: „Ucelená péče o botanické expozice nebo historické zahrady a parky prohlášené za národní kulturní památky včetně specializované péče o zahradní kompozice a stanovování časového technologického postupu prací.“ Případně můžeme zmínit i bod 1, kde se píše, že zahradník v 7. platové třídě pěstuje výjimečně náročné druhy rostlin. Což jsou jistě choulostivé orchideje z Vietnamu, cibuloviny z Chile nebo kriticky ohrožené druhy české flóry, které vyžadují šetrné zacházení.
V roce 2024 začínala 7. platová třída na platu 18 680 Kč a končila na 27 260 Kč. Zaručený plat pro zahradníka byl 21 800 Kč. Jakmile nastoupil zahradník bez praxe, měl dostat 18 680 Kč, ale dle zaručené platu mu bylo dopláceno do částky 21 800 Kč, než dostal po zkušební době osobní ohodnocení, které se může u různých zaměstnavatelů lišit.
Přišel rok 2025, navýšení o 1 400 Kč a nové zaručené platy. Po navýšení začínala 7. platová třída na platu 20 080 Kč a končila na 28 660 Kč. Až sem je vše v pořádku. Jenže změnil se i zaručený plat. Ten byl rozdělen do čtyř skupin a 7. platová třída (kam patří zahradník v botanické zahradě) patří do 3. skupiny, která zaručuje plat 29 120 Kč. To znamená, že každý zahradník v 7. platové třídě dostane 29 120 Kč, ať má praxi, jakou chce. Podívejte se prosím ještě jednou na nejnižší a nejvyšší plat v roce 2025 a na zaručený plat, než budete pokračovat ve čtení.
1) Zahradník, který nastoupí bez praxe do zahrady se raduje. Má zaručeno, že dostane 29 120 Kč (místo 21 800 Kč, to je nárůst o 33,6 %).
2) Přestane se radovat za rok, dva, tři (přestože se předpokládá, že platy dále porostou), protože nejvyšší plat v tabulce je 28 660 Kč. A sakra, já nemám kam růst…
3) Zahradník, který pracuje více jak 32 let bude brát stejně jako zahradník bez praxe, protože tabulka číslo 7 je v případě zahradníka zbytečná.
4) Ano, je tu institut osobního ohodnocení, ale všichni víme, jaké osobní ohodnocení se v průměru ve veřejné sféře dostává…
Zaměstnanci jsou rádi, že dostali přidáno. Jenže co zaměstnavatelé? Napadá mě několik problémů.
1) Jak mohou motivovat nové zaměstnance, když nemají kam růst?
2) Jak mají motivovat zkušené zaměstnance, když mladí dostanou stejně? Ale to neznamená, že mladí nemohou pracovat stejně jako ti zkušení, protože píle, nasazení a chuť se vzdělávat závisí na daném člověku.
3) K čemu jsou platové tabulky, když zaručený plat je nad nejvyšší hranicí?
K celé situaci se vyjádřil i ředitel teplické botanické zahrady Petr Šíla: „Platové tabulky podle současného systému mají být nástrojem pro spravedlivé odměňování podle zkušeností, praxe a náročnosti práce. Když však zaručený plat překročí nejvyšší hranici platové tabulky, dochází k paradoxu, který podkopává motivační systém. Noví zaměstnanci získají stejný plat jako ti zkušení, což vyvolává frustraci a otázky o hodnotě dlouhodobé práce. Současně hledáme cesty, jak zkušené zaměstnance motivovat, například pomocí benefitů, uznání jejich odbornosti či individuálního ohodnocení. Bez těchto kroků však riskujeme ztrátu důvěry a motivace klíčových členů našeho týmu. Věřím, že se v brzké době přehodnotí celý systém odměňování zaměstnanců ve veřejné sféře.“
Zdroje: