Hlavní obsah
Cestování

Tip pro milovníky rostlin: Aklimatizační zahrada La Orotava, Tenerife

Foto: Jan Ptáček

Aklimatizační zahrada La Orotava na okraji města Puerto de la Cruz, Tenerife

Nenechte se vyděsit slovem aklimatizační, vysvětlíme si ho později. Až vyrazíte na nádherný ostrov Tenerife, nevynechejte jeho úžasné (botanické) zahrady. Stojí za to je navštívit.

Článek

Oficiálně se nazývá Jardín de Aclimatación de La Orotava a nachází se na východní straně letoviska Puerto de la Cruz (tam je i slavná zoo Loro Parque) na Calle Retama a Avenida Marqués de Villanueva del Prado. La Orotava je město kousek od Puerto de la Cruz a botanická zahrada mnohem menšího rázu se tam také nachází (o té třeba zase příště).

Proč aklimatizační zahrada?

Zvídavý čtenář by se mohl ptát, proč se zahrada nazývá aklimatizační a ne botanická. Na vysvětlení pojmu se musíme vrátit v čase a podívat se trochu do historie. Zahrada byla založena na základě požadavku španělského krále Karla III. 17. srpna roku 1788 z důvodu potřeby aklimatizačních prostor pro rostliny, které Španělé dováželi z tropických oblastí do Evropy. Kanárské ostrovy v té době fungovaly jako přestupní stanice a rostliny dovezené z Jižní Ameriky si měly na Tenerife postupně uvyknout evropským podmínkám, aby mohly být převezeny do Královské botanické zahrady v Madridu. Zakladatelem a prvním ředitelem se stal Don Alonso de Nava y Grimón (z rodu Villanueva del Prado; ano je to jméno ulice, která vede podél zahrady). První výsadby proběhly v roce 1792.

Oblast severního Tenerife se nevybrali náhodou a k pěstování exotických rostlin přispívalo příznivé a stálé subtropické klima. Průměrné roční srážky se v Puerto de la Cruz pohybují okolo 370 mm, průměrná roční teplota je 19 °C. Teploty v zimě neklesají nijak nízko a díky blízkosti oceánu je zde vysoká relativní vzdušná vlhkost. Podmínky přímo ideální pro aklimatizační zahradu. Jenže podmínky v Královské botanické zahradě v Madridu byly (a jsou) značně jiného rázu než ty na Tenerife, a mnoho rostlin dovezených z Tenerife do Madridu nepřežilo kontinentální zimu.

Přijměte pozvání do zahrady

Zahrada v Puerto de la Cruz se rozkládá na čtyřiceti tisíci metrech čtverečních a je ideálním místem pro dopolední či odpolední výlet. Samotná prohlídka vám určitě nezabere celý den. Zahrada není velká rozlohou, o to více je však nabitá zajímavými rostlinami, kterých tu je 2500 exemplářů. Vzhledem k chybějícím údajům v databázi se lze jen domnívat, které pochází z konce 18. století a které byly vysazeny později. Jisté je, že mnoho z nich přesahuje věk 150 let. Bohatě jsou zastoupeny sbírky palem, bromeliovitých rostlin, cykasů nebo druhů ekonomicky atraktivních jako kaučukovník, oreláník barvířský, hřebíčkovec a další.

Navíc pokud chytnete vlnu veder jako my, pak stín vzrostlých stromů poskytuje ideální místo pro trávení volného času. Z praktických informací snad jen zmíním otevírací dobu od devíti do šesti, vstupné tři eura a velké parkoviště před zahradou (zadarmo).

Dovoluji si vybrat pět rostlin, na které narazíte nejenom v botanické zahradě, ale mohou být vysazené v parcích, alejích a zahradách Kanárských ostrovů a Madeiry. Kolegové botanici prominou, protože zajímavých rostlin naleznete v Puerto de la Cruz nespočet.

Mohutný fíkovník

Ikonická rostlina zahrady – fíkovník Ficus macrophylla subsp. columnaris. V zahradě ho nelze přehlédnout, neboť spouští ikonické vzdušné kořeny. Patří k jedněm z nejfotografovanějším místům zahrady. Tento fíkovník je endemitem Ostrova lorda Howa nacházejícího se mezi Austrálií a Novým Zélandem.

Foto: Jan Ptáček

Ficus macrophylla subsp. columnaris

Salámový strom

To už možná bude klišé, ale tento strom původem z Afriky se velmi často pěstuje v parcích Kanárských ostrovů a Madeiry. Kvůli zvláštně tvarovaným plodům připomínající šišku salámu se mu v češtině přezdívá salámový strom, v angličtině pak Sausage tree. Latinské jméno je Kigelia africana (kigélie africká).

Foto: Jan Ptáček

Kigelia africana

Velikáni tropických lesů

V českých botanických zahradách jsou stromy omezeny nejvyšší maximální výškou skleníku, což v Puerto de la Cruz není limitující. Proto si můžete vychutnat vlnovec nádherný (Ceiba speciosa), který ve své domovině v Brazílii dorůstá až dvacet pět metrů.

Foto: Jan Ptáček

Ceiba speciosa

Tulipánový strom

Nebavíme se o liliovníku tulipánokvětém (Liriodendron tulipifera), ale o druhu spatodea zvonkovitá (Spathodea campanulata). Pochází z rovníkové Afriky, ale pěstuje se v mnoha subtropických a tropických oblastech světa. Srostlé korunní lístky jsou oranžové až červené, na koncích laločnaté, připomínající okvětí tulipánu. Na Kanárských ostrovech tento strom určitě neminete!

Foto: Jan Ptáček

Spatodea campanulata

Fialová nádhera

Pochází z Brazílie, ale fotografie modro-fialových rozkvetlých stromořadí v ulicích Buenos Aires, Mexiko City či Pretorie naleznete při zadání jejího jména – žakarandy mimózolisté (Jacaranda mimosifolia). Zajímavé jsou i její dřevnaté okrouhlé tobolky, které se dají využít k dekoračním účelům.

Foto: Jan Ptáček

Jacaranda mimosifolia

Zdroje:

Vlastní návštěva

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz