Článek
Oficiálně se nazývá Jardín de Aclimatación de La Orotava a nachází se na východní straně letoviska Puerto de la Cruz (tam je i slavná zoo Loro Parque) na Calle Retama a Avenida Marqués de Villanueva del Prado. La Orotava je město kousek od Puerto de la Cruz a botanická zahrada mnohem menšího rázu se tam také nachází (o té třeba zase příště).
Proč aklimatizační zahrada?
Zvídavý čtenář by se mohl ptát, proč se zahrada nazývá aklimatizační a ne botanická. Na vysvětlení pojmu se musíme vrátit v čase a podívat se trochu do historie. Zahrada byla založena na základě požadavku španělského krále Karla III. 17. srpna roku 1788 z důvodu potřeby aklimatizačních prostor pro rostliny, které Španělé dováželi z tropických oblastí do Evropy. Kanárské ostrovy v té době fungovaly jako přestupní stanice a rostliny dovezené z Jižní Ameriky si měly na Tenerife postupně uvyknout evropským podmínkám, aby mohly být převezeny do Královské botanické zahrady v Madridu. Zakladatelem a prvním ředitelem se stal Don Alonso de Nava y Grimón (z rodu Villanueva del Prado; ano je to jméno ulice, která vede podél zahrady). První výsadby proběhly v roce 1792.
Oblast severního Tenerife se nevybrali náhodou a k pěstování exotických rostlin přispívalo příznivé a stálé subtropické klima. Průměrné roční srážky se v Puerto de la Cruz pohybují okolo 370 mm, průměrná roční teplota je 19 °C. Teploty v zimě neklesají nijak nízko a díky blízkosti oceánu je zde vysoká relativní vzdušná vlhkost. Podmínky přímo ideální pro aklimatizační zahradu. Jenže podmínky v Královské botanické zahradě v Madridu byly (a jsou) značně jiného rázu než ty na Tenerife, a mnoho rostlin dovezených z Tenerife do Madridu nepřežilo kontinentální zimu.
Přijměte pozvání do zahrady
Zahrada v Puerto de la Cruz se rozkládá na čtyřiceti tisíci metrech čtverečních a je ideálním místem pro dopolední či odpolední výlet. Samotná prohlídka vám určitě nezabere celý den. Zahrada není velká rozlohou, o to více je však nabitá zajímavými rostlinami, kterých tu je 2500 exemplářů. Vzhledem k chybějícím údajům v databázi se lze jen domnívat, které pochází z konce 18. století a které byly vysazeny později. Jisté je, že mnoho z nich přesahuje věk 150 let. Bohatě jsou zastoupeny sbírky palem, bromeliovitých rostlin, cykasů nebo druhů ekonomicky atraktivních jako kaučukovník, oreláník barvířský, hřebíčkovec a další.
Navíc pokud chytnete vlnu veder jako my, pak stín vzrostlých stromů poskytuje ideální místo pro trávení volného času. Z praktických informací snad jen zmíním otevírací dobu od devíti do šesti, vstupné tři eura a velké parkoviště před zahradou (zadarmo).
Dovoluji si vybrat pět rostlin, na které narazíte nejenom v botanické zahradě, ale mohou být vysazené v parcích, alejích a zahradách Kanárských ostrovů a Madeiry. Kolegové botanici prominou, protože zajímavých rostlin naleznete v Puerto de la Cruz nespočet.
Mohutný fíkovník
Ikonická rostlina zahrady – fíkovník Ficus macrophylla subsp. columnaris. V zahradě ho nelze přehlédnout, neboť spouští ikonické vzdušné kořeny. Patří k jedněm z nejfotografovanějším místům zahrady. Tento fíkovník je endemitem Ostrova lorda Howa nacházejícího se mezi Austrálií a Novým Zélandem.
Salámový strom
To už možná bude klišé, ale tento strom původem z Afriky se velmi často pěstuje v parcích Kanárských ostrovů a Madeiry. Kvůli zvláštně tvarovaným plodům připomínající šišku salámu se mu v češtině přezdívá salámový strom, v angličtině pak Sausage tree. Latinské jméno je Kigelia africana (kigélie africká).
Velikáni tropických lesů
V českých botanických zahradách jsou stromy omezeny nejvyšší maximální výškou skleníku, což v Puerto de la Cruz není limitující. Proto si můžete vychutnat vlnovec nádherný (Ceiba speciosa), který ve své domovině v Brazílii dorůstá až dvacet pět metrů.
Tulipánový strom
Nebavíme se o liliovníku tulipánokvětém (Liriodendron tulipifera), ale o druhu spatodea zvonkovitá (Spathodea campanulata). Pochází z rovníkové Afriky, ale pěstuje se v mnoha subtropických a tropických oblastech světa. Srostlé korunní lístky jsou oranžové až červené, na koncích laločnaté, připomínající okvětí tulipánu. Na Kanárských ostrovech tento strom určitě neminete!
Fialová nádhera
Pochází z Brazílie, ale fotografie modro-fialových rozkvetlých stromořadí v ulicích Buenos Aires, Mexiko City či Pretorie naleznete při zadání jejího jména – žakarandy mimózolisté (Jacaranda mimosifolia). Zajímavé jsou i její dřevnaté okrouhlé tobolky, které se dají využít k dekoračním účelům.
Zdroje:
Vlastní návštěva