Hlavní obsah
Jídlo a pití

Tip pro všechny kavárny (nebo čajovny?)

Foto: Jan Ptáček

Rooibosové pole na úrodné plošině stolové hory Matsikamma

Slyšeli jste někdy o nápoji zvaném red espresso a red cappuccino? Nejvyšší čas ho zařadit do nabídky všech kaváren (či čajoven). I když ono je to složitější. Není to ani káva, ani čaj.

Článek

Za oběma výše uvedenými nápoji se musíme vydat do Jihoafrické republiky, ve které se pěstuje rostlina čajovec kapský (Aspalathus linearis). Tato rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae) se pěstuje pro jeden světoznámý nápoj – rooibos. My jsme se s jedním takovýmto políčkem setkali na vrcholové plošině stolové hory Matsikamma v Západním Kapsku. Právě tady v okolí města Cedeberg se nacházejí nejhojnější pole s čajovcem kapským. Keře jsou vysázené v písčité půdě v řadě za sebou a sem tam některý z keřů kvete žlutými květy typickými pro bobovité rostliny. Všechny cestovatele upozorňuje svítivě žlutá cedule, aby se nevjíždělo auty do rooibosového pole.

Foto: Jan Ptáček

Vjíždět do rooibosového pole je zakázano

Rooibos se vyrábí z listů, které se nadrtí a zůstanou tak jak jsou (zelený rooibos) nebo se fermentují (červený rooibos). Právě výsledná barva dala tomuto nápoji název červený čaj (tedy v angličtině red). Když v Turecku řeknete, že chcete čaj, dostanete černý. Když v Jihoafrické republice řeknete, že chcete čaj, dostanete rooibos. A po vzoru Britů se rooibos pije s mlékem a oslazený cukrem či medem. Zprvu se mi do toho moc nechtělo, tak nějak jsem měl zafixovanou nedobrou chuť černého čaje s mlékem, ale nikdy mi nic nesedlo tak dohromady jako rooibos s mlékem a medem. Možná kdyby se mě někdo zeptal, jak voní Jižní Afrika, řekl bych že po rooibosu s mlékem. Po prvních nejistotách jsme všude možně objednávali rooibos nebo si ho dávali večer k práci. Jenže to jsme ještě nepřišli na to nejlepší.

V městečku Clanwilliam se nachází obchod a restaurace Velskoendraii Farmes Market & Restaurant. Tam nabízejí nejenom sypané a pytlíkové čaje, ale i kosmetiku, jejíž součástí je rooibos. Jak jinak. Nakoupit tu šel i další z jihoafrických nápojů – „honeybush tea“, který se vyrábí z rostliny Cyclopia intermedia. Po nákupu jsme si sedli v restauraci a objednali si red cappuccino. Pro správné cappuccino je potřeba mít horké mléko, mléčnou pěnu a espresso. V tomto případě red espresso, které vznikne protlačením horké vody přes speciálně upravené a jemně namleté lístky rooibosu. Na vrch se ozdobí skořicí (ano, půlka národa si ublinkne) a medem (rooibos je potřeba osladit). Co se týče medu, tak jedině ten, který má na sobě štítek s medojedem kapským! Ještě jsem se dočetl, že kromě speciálně upraveného rooibosu je potřeba mít i jemnější sítko do pákového kávovaru a nemíchat to spolu s kávou.

Foto: Jan Ptáček

Red cappuccino

Od doby, co jsem byl v Africe, jsem red cappuccino neměl. V nabídce kaváren jsem ho nenašel (možná navštěvuji špatné kavárny) a ono by stejně nemělo takovou chuť jako v té Africe. Navíc to může být skvělá alternativa pro ty, co nepijí kávu nebo ji ze zdravotních důvodů nemůžou.

Zajímavost na závěr. Kupujete si ledové čaje? A koukali jste se někdy na složení (pomiňme výrobky, které kolem čaje jen prošly). Černý nebo zelený čaj. Kupte si ledový čaj v Africe a co tam píšou? Rooibos. I taková může být Afrika.

Zdroje a další informace pro zájemce:

Anketa

Ochutnali byste cappuccino z rooibosu?
Ano
79,7 %
Ne
20,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 64 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz