Článek
Za oběma výše uvedenými nápoji se musíme vydat do Jihoafrické republiky, ve které se pěstuje rostlina čajovec kapský (Aspalathus linearis). Tato rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae) se pěstuje pro jeden světoznámý nápoj – rooibos. My jsme se s jedním takovýmto políčkem setkali na vrcholové plošině stolové hory Matsikamma v Západním Kapsku. Právě tady v okolí města Cedeberg se nacházejí nejhojnější pole s čajovcem kapským. Keře jsou vysázené v písčité půdě v řadě za sebou a sem tam některý z keřů kvete žlutými květy typickými pro bobovité rostliny. Všechny cestovatele upozorňuje svítivě žlutá cedule, aby se nevjíždělo auty do rooibosového pole.
Rooibos se vyrábí z listů, které se nadrtí a zůstanou tak jak jsou (zelený rooibos) nebo se fermentují (červený rooibos). Právě výsledná barva dala tomuto nápoji název červený čaj (tedy v angličtině red). Když v Turecku řeknete, že chcete čaj, dostanete černý. Když v Jihoafrické republice řeknete, že chcete čaj, dostanete rooibos. A po vzoru Britů se rooibos pije s mlékem a oslazený cukrem či medem. Zprvu se mi do toho moc nechtělo, tak nějak jsem měl zafixovanou nedobrou chuť černého čaje s mlékem, ale nikdy mi nic nesedlo tak dohromady jako rooibos s mlékem a medem. Možná kdyby se mě někdo zeptal, jak voní Jižní Afrika, řekl bych že po rooibosu s mlékem. Po prvních nejistotách jsme všude možně objednávali rooibos nebo si ho dávali večer k práci. Jenže to jsme ještě nepřišli na to nejlepší.
V městečku Clanwilliam se nachází obchod a restaurace Velskoendraii Farmes Market & Restaurant. Tam nabízejí nejenom sypané a pytlíkové čaje, ale i kosmetiku, jejíž součástí je rooibos. Jak jinak. Nakoupit tu šel i další z jihoafrických nápojů – „honeybush tea“, který se vyrábí z rostliny Cyclopia intermedia. Po nákupu jsme si sedli v restauraci a objednali si red cappuccino. Pro správné cappuccino je potřeba mít horké mléko, mléčnou pěnu a espresso. V tomto případě red espresso, které vznikne protlačením horké vody přes speciálně upravené a jemně namleté lístky rooibosu. Na vrch se ozdobí skořicí (ano, půlka národa si ublinkne) a medem (rooibos je potřeba osladit). Co se týče medu, tak jedině ten, který má na sobě štítek s medojedem kapským! Ještě jsem se dočetl, že kromě speciálně upraveného rooibosu je potřeba mít i jemnější sítko do pákového kávovaru a nemíchat to spolu s kávou.
Od doby, co jsem byl v Africe, jsem red cappuccino neměl. V nabídce kaváren jsem ho nenašel (možná navštěvuji špatné kavárny) a ono by stejně nemělo takovou chuť jako v té Africe. Navíc to může být skvělá alternativa pro ty, co nepijí kávu nebo ji ze zdravotních důvodů nemůžou.
Zajímavost na závěr. Kupujete si ledové čaje? A koukali jste se někdy na složení (pomiňme výrobky, které kolem čaje jen prošly). Černý nebo zelený čaj. Kupte si ledový čaj v Africe a co tam píšou? Rooibos. I taková může být Afrika.
Zdroje a další informace pro zájemce: