Hlavní obsah
Finance

Jak ušetřit na energiích? Lidem poradí chatbot

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Ružička

Ušetřit na energiích potřebuje v současné době téměř každý.

13. 12. 2022 10:03

Aktuální situace není jednoduchá a téměř všichni řeší ceny energií. Hlavní město Praha jako první samospráva využívá k pomoci lidem v oblasti energií chatbot.

Článek

Pro občany, kteří byli zasaženi zdražováním, bojí se energetické krize nebo potřebují pomoci v těžké životní situaci, spustil Magistrát hl. m. Prahy nový portál. Portál má za cíl propagovat akci Milostivé léto, která se již svým druhým ročníkem snaží pomoci se s placením dluhů veřejnoprávní instituci. Dozvíte se zde také, jak požádat o prominutí úhrady školného, stravného nebo družin, případně o finanční příspěvek z fondu solidarity na aktivity, které podporují rozvoj a talent dětí.

Foto: Jan Ružička

Ukázka chatbota, kterého vytvořila firma šéfbot s.r.o.

S čím chatbot pomůže lidem?

Díky asistentu, který je součástí portálu, se mohou občané dozvědět během pár kliků jak ušetřit na vytápění, ohřevu a spotřebě vody, nebo obecně na provozu spotřebičů. Díky těmto radám a tipům jak změnit každodenní návyky tak mohou domácnosti ušetřit i vyšší jednotky procent za energie.

Chatbot pomáhá i starším lidem!

Na konci chatbota mohou uživatelé vyplnit anonymní dotazník, který se ptá například na jejich aktuální situaci, bydliště nebo věkovou kategorii.

V dotazníku vyplnilo 86 % respondentů, že bydlí v Praze. Z toho vyplývá, že i mimopražští hledají informace na portálu Magistrátu.

Nejčastěji vyhledávaná témata v asistentu jsou:

  • Jak ušetřit na energiích – 36,3 %
  • Řeším problém s placením za spotřebu energií – 28,8 %
  • Zastropování cen energií a úsporný tarif – 9,9 %

Zajímavé je také demografické rozložení uživatelů. Vyplývá z něj, že energetickou krizi řeší všichni napříč věkovými skupinami. Navíc je také vidět, že chatbot není nástroj, který by používaly jen mladší generace – 18,6 % respondentů je totiž z věkové kategorie 70+ let.

Foto: Jan Ružička

Demografie respondentů na portálu pomocprazanum.praha.eu

V dotazníku jsme se také ptali na aktuální situaci respondentů. Odpovědi byly následující:

  • 60,5 % – Zatím nemám žádné problémy spojené s energiemi
  • 18,5 % – Jsem v exekuci a nemůžu platit za energie
  • 14 % – Mám problémy s placením
  • 7 % – Dlužím pár plateb za energie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz