Článek
Zavádějící informace bez důkazů
Ve čtvrtek 12. 11. 2024 vyšel článek s titulkem „Ze záběrů jde hrůza. Na Kutnohorsku zřejmě řádí vlk, roztrhal ovci“. V posledním odstavci článku se můžete dočíst, že předmětnou ovci dle posledních informací skutečně zabil vlk a že jej místní obyvatelé nafilmovali na fotopast. Žádný důkaz o tom, že škodu způsobil skutečně vlk, však v článku nenajdete a to ani zmiňované záběry z fotopasti. Článek obsahuje pouze fotografii pořízenou přes puškohled z letošního léta, na které je vidět blíže neidentifikovatelné psovité zvíře. Jestli je na fotografii skutečně vlk, však s jistotou říct nelze a navíc tento jev vůbec nemusí s mrtvou ovcí souviset. Neznalý čtenář ovšem může snadno nabýt dojmu, že na fotografii je zvíře, které ovci letos v listopadu zabilo. Tým z programu Prevence Environmentální kriminality provedl na místě obhlídku a zjistil řadu skutečností, které do celého incidentu vnáší více světla.
Ovce bez dozoru a toulaví psi
Dle informací od členů programu Prevence Environmentální Kriminality, které byly zveřejněny na sociálních sítích, je objekt, ve kterém k incidentu došlo, v podstatě nezabezpečený a vykazuje značné nedostatky po stránce zabezpečení hospodářských zvířat. Ovce jsou na volném prostranství, kolem kterého je nedokončený a na mnoha místech děravý plot. Na pozemku se zároveň nachází dva psi, které nikdo nehlídá a toulají se kdekoliv je napadne. „Zároveň jsme zjistili, že celý chov ovcí se nachází na nezabezpečeném pozemku, který je obehnán plotem, který je ale na jednom místě zcela nedokončený a na jiných je těsně u země přizvednutý a nebo podhrabaný od psů, kteří se bez dozoru na pozemku v době obhlídky nacházeli. Na pozemek plynule navazuje široký pás lesního porostu a křovin, kde se dle našeho pozorování zmínění psi toulají i poměrně daleko od pozemku.“. V okolí nebyly nalezeny žádné pobytové znaky vlka. Preventisté zároveň zpětně zjišťovali rozsah šetření způsobené škody. Ta ani nebyla oficiálně nahlášena, protože podle některých místních obyvatel se jedná o neregistrovaný chov ovcí. Dle dostupných informací, které preventisté zjišťovali na AOPK, ani přímo na místě nedošlo k žádnému šetření a vše se posuzovalo na základě fotografie, která se taky objevila v médiích. Tvrdit tedy bez důkazů, že škodu skutečně způsobil vlk, tak jako k tomu došlo v listopadovém článku v Kutnohorském deníku, je více než zavádějící a laická veřejnost si skutečně může myslet, že na Kutnohorsku řádí vlci. realita je ale poněkud jiná a informace byly mediálně trochu přitažené za vlasy.
‼️ Mrtvá ovce u obce Mrchojedy ➡️ Byl to skutečně vlk, jak píší média⁉️ ℹ️ Možná jste někteří v průběhu listopadu...
Posted by Prevence Environmentální Kriminality on Monday, December 23, 2024
Démonizace vlka je stále aktuální stejně jako ve středověku
Bohužel, vlci to u nás ani v jiných evropských státech nemají vůbec lehké. Jsou to zvířata, která stovky let podléhají v rámci naší kultury silné démonizaci a točí se kolem nich spousta nepravdivých, zavádějících i lživých informací. Démonizaci vlka v naší společnosti mají na svědomí zejména myslivci. Nejen, že vlky v naší krajině a přírodě nechtějí, ale v rámci zákona o myslivosti ho dokonce kategorizují jako škodnou zvěř. To v praxi znamená, že pokud by to bylo legální, myslivci by u nás vlka lovili. Je ale potřeba se na to dívat jinak, než mysliveckýma očima. Vlci jsou v krajině významným regulačním prvkem. Přirozeně regulují počty velkých kopytníků a zasazují se tak o rovnováhu v potravním řetězci. To se ale samozřejmě nelíbí myslivcům, protože velké kopytníky chtějí ve svých revírech lovit oni sami. Například na Slovensku to funguje tak, že pokud myslivci nahlásí ve svém revíru mrtvé zvíře ulovené vlkem, stát jim to proplatí jako škodu. Stát tedy proplácí něco, co je ale v přírodě zcela přirozené, na rozdíl od myslivosti. Jak jsme napsali v jednom z předchozích článků, bude od nového roku na Slovensku platit změna vyhlášky, v rámci které budou moci myslivci vlka opět legálně lovit. Letošní zima bude pro vlky ve slovenských Karpatech velmi náročná, za to pro myslivce a jejich mrazáky opět velmi bohatá. Z těchto chyb bychom se u nás měli poučit a měli bychom vlka vnímat jako něco, co do naší země patří a to nejen morálně, ale také legislativně. A jedním z důležitých kroků v rámci tohoto procesu jsou korektně a správně podané informace v médiích, což se letos v listopadu v souvislosti s mrtvou ovcí bohužel nestalo.