Hlavní obsah

Policie v roce 2024 promarnila příliš velkou šanci

Foto: Jan Tománek

pietní místo 21.12.2024

Pánové Rakušan, Vondrášek a Matějček dali přednost alibismu, hře na schovávanou a mlžení, čímž z policie dělají nedůvěryhodnou instituci. Jeden za všechny, všichni za jednoho.

Článek

Příliš velká šance je název české kriminálky, kde hlavní „hrdina“ maskuje svůj čin s vidinou uhájení práce a kariéry. Chování policie po střelbě na Filozofické fakultě se jeví dost podobně. Policie zcela rezignovala na nalezení objektivní pravdy a dala se cestou mlžení, účelové interpretace některých skutečností, účelového zamlčování a nezveřejňování dalších skutečností a odváděním pozornosti od dotěrných otázek poukazováním na připravovaná opatření v budoucnosti. Daří se jí to i díky nepochopitelné servilitě většiny novinářů a médií. Uplynul rok a policejní hra o čas nese ovoce. Pomalu se zapomíná.

Bezprostředně po tragické události ministr vnitra, policejní prezident a další vyzdvihovali samotný zásah policie v budově fakulty. Následovalo rychlé vyšetření Úřadem vnitřní kontroly se závěrem, že policie nepochybila. Vše pak přikryla GIBS. Za záchrannou brzdu ještě zatáhla Sněmovna ustanovením vyšetřovací komise, která vše zaštítila mlčením.

Na povrch postupně vyplynuly vážné indicie o bezchybné činnosti policie zejména poslední hodiny před tragickou událostí. Tyto policie dodnes nedokázala přesvědčivě rozptýlit. Podívejme se na některé:

- „kamerový systém na fakultě je zastaralý, umožňuje náhled pouze online“, tvrdil pražský policejní ředitel Matějček. Tuto informaci popřela mluvčí univerzity …“okamžitý náhled kamerových záznamů lze vždy zajistit, protože v budově je neustále přítomen zkušený pracovník. Policistům by tedy bylo okamžitě umožněno podívat se na záznamy, pokud by o to požádali," prohlásila mluvčí univerzity Petra Klusáková. Již jen za tuto fabulaci měl pražský ředitel okamžitě rezignovat. Policejní prezident jej „podržel“. Další informace ze zprávy Úřadu vnitřní kontroly nepotřebuje komentář - …hlídka ALKA 726 a ALKA 712 přijela na místo v cca 13:25. Mezitím je operační důstojník upozorňuje, že David K. je držitelem několika zbraní a dále je instruuje, aby v budově provedli šetření k hledanému… Jak vypadalo šetření v praxi, víme. Hlídka odjela po „horké stopě“, aby dělala práci v Celetné, kterou mohli dělat další policisté, kterých bylo kolem více, než dost. (do budovy v Celetné jsme poslali policisty v civilu, sdělil ředitel Matějček na výboru pro bezpečnost)

- na počátku prosince pak Seznam Zprávy přinesly zásadní informaci o neschopnosti policie lokalizovat mobilní telefon vraha. Již dříve o této (ne)schopnosti policie Seznam Zprávy informovaly. Policie s vysokou mírou pravděpodobnosti fatálně podcenila lokalizaci mobilního telefonu. Nevěřím, že by toto nedokázala ve 21.století realizovat v krátké době. Podcenění je nepochybně dílem konkrétní osoby či více osob. Právě tuto skutečnost policie důsledně tají a hájí tak lidi, kteří mají na tragickém sledu událostí svůj podíl viny.

Na lednové tiskové konferenci policejní prezident Vondrášek řekl, že policisté si kladou otázku „proboha co jsme mohli udělat jinak, aby k tomu nedošlo“. Odkázal se pak na Úřad vnitřní kontroly, který konstatoval, že „tam byly drobnosti bez příčinného vztahu k následkům“.

O „činnosti“ Úřadu vnitřní kontroly nejlépe vypovídá následující:

1) Úřad vydal částečně začerněnou zprávu, kde rozebírá detailně činnost policie před střelbou. U činnosti středočeské policie úřad jaksi „vynechal“ informaci o případném nasazení lokalizačního zařízení Agáta. Informaci zveřejnily Seznam Zprávy.

Foto: Jan Tománek

Agáta

2) Ve zprávě úřad uvádí, že „hlídka ALKA 726 s fotografií z centrálního registru obyvatel“…. To pak potvrdil opět pražský ředitel Matějček na jednání výboru pro bezpečnost, když sdělil, že fotografie nebyla aktuální a že neodpovídala skutečnosti.

Pakliže David K. dostal občanský průkaz v den svých 15. narozenin, jeho fotografie v centrálním registru obyvatel jistě nebyla aktuální. Policejní výmluva je ale lichá, neboť v roce 2023 policie mu vydala zbrojní průkaz a nelze se domnívat, že by se spokojila s fotografií téměř 10 let starou. Vše opět ukazuje na možné individuální pochybení policie, přesněji nezkušenost a neschopnost konkrétních jedinců. Nikoho nenapadlo proboha použít fotografii ze zbrojního průkazu, která byla aktuální? Namísto toho hlídka použila fotografii ze systému ISIC univerzity, kterou aktuálně pořídila. Celé to umocňuje rozhovor s maminkou Elišky Šimůnkové (jedna z obětí vraha), kdy se v samotném závěru ptá policejních špiček, proč nemůže ve vyšetřovacím spisu nalézt ofocený zbrojní průkaz Davida K.?

To nejhorší nakonec. Díky telefonátu vrahovy známé, která sdělila obavu o jeho život, policie přijela do Hostouně v době, kdy byl David K. na cestě do Prahy. Pokud by tento telefonát neproběhl, policie by s 99% pravděpodobností nic nevěděla až do jeho střelby. Dostala tak příležitost události ještě ovlivnit. Pražská policie však tuto příliš velkou šanci promarnila.

V kontextu s výše uvedenými informacemi nikoho nepřekvapí, že ani ministr vnitra, ani pánové Vondrášek či Matějček nepřišli v sobotu 21.12.2024 uctít památku obětí vraha Davida K. Nebylo moc teplo, pomyslné máslo na jejich hlavách by se nerozteklo. Přesto dali přednost alibismu, hře na schovávanou a mlžení, čímž z policie dělají nedůvěryhodnou instituci. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Nenecháme nikoho padnout.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz