Hlavní obsah
Názory a úvahy

Střelba na Filozofické fakultě UK – fatální absence empatie a lidskosti z Hradu i ze Strakovky

Foto: Jan Tománek

Hyenismem zavání přístup vládnoucích elit k tragédii. Ve jménu stability vlády jsou schopni ignorovat právní, morální, etické a lidské principy.

Článek

Ve stínu policejního vyšetřování tragické střelby na Filozofické fakultě a ve stínu paralelního prověřování GIBS zůstaly (ne)aktivity čelních představitelů státu. Nejvíce viditelný byl logicky ministr vnitra Vít Rakušan, který vyzval k mediálnímu klidu a kupodivu byl ze strany novinářské obce vyslyšen. Většina ostatních členů vlády se vyjádřila chladně soustrastně na sociálních sítích. Včetně prezidenta.

Uplynulo téměř půl roku a prezident se rozhodl pozvat rodiny a blízké obětí na osobní setkání. Takto informoval veřejnost mluvčí. Ve skutečnosti byl impulsem dopis Lenky Šimůnkové, maminky Elišky Šimůnkové. Vše je detailně popsáno zde. Chování hlavy státu k pozůstalým po obětech největší polistopadové tragédie se vymyká zdravému rozumu. Ale koreluje do jisté míry s jeho osobností (antagonistická a flexibilní), kdy velice rychle nabídl zastání šikanované ukrajinské školačce, ačkoliv příběh měl optimistický závěr - „Kluci se omluvili a ze setkání s rodiči plyne, že to není nic, co by slyšeli doma a v čem by je podporovali. Byla to prostě dětinská hloupost, která se snad nebude opakovat. Kluci mají i ukrajinské kamarády,“ uvedl advokát Petr Němec a přirovnal situaci k tomu, že stejná situace mohla nastat třeba i kdyby dívka měla brýle nebo byla zrzavá, a spolužáci by jí nadávali kvůli tomu. Celý článek je zde.

Prezident setkáním s pozůstalými uzavřel své angažmá v tomto krutém příběhu. Setkání s blízkými přeživších obětí neplánuje. Najde si ale čas na řádění na motocyklu s policejním prezidentem, který ve funkci podržel rétoricky nemotorného pražského ředitele-lidového vypravěče. Co na tom, že pak prezident skončil v nemocnici. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. A spoustu času ušetří sociální sítě, stačí nasdílet truchlivou větu.

Premiér Fiala, to je jiná liga. Člověk, jehož nepostradatelnou profesní výbavou je lež, slíbí a pak už jen konstatuje, mlčí a nechává za sebe hovořit mluvčí. Pan profesor si udržuje odstup od „obyčejných“ lidí a když je třeba, mluví za něj sociální sítě.

Zpočátku absolutně sebejistý ministr vnitra Vít Rakušan po více než půlroce připustil pochybnosti. Během prázdnin se v tichosti vytratil a od podzimu řeší policejní krizi, která nabírá pro něj nepříjemný vývoj a odhaluje skutečný stav, nikoliv stav vybájený tiskovými mluvčími.

Nejvíce se zviditelnil ministr Jurečka. Ten v den tragické střelby tmelil kolektiv do pozdních nočních hodin na vánočním večírku. Jako správný lidovec nejdříve vše zapřel, až pod tíhou důkazů musel s pravdou ven a jako správný lidovec se vykoupil odpustkem ve výši 25.000,- Kč.

Jednání politiků ilustruje současný stav společnosti. Absence morálky a etických principů. Lež se stává normou, stejně jako urážky oponentů a pohrdání jiným názorem. Občané nevidí v politické reprezentaci vzory, nevidí osobnosti, které jdou příkladem. Společnost degraduje na úroveň primitivního soupeření bez úcty a respektu k soupeři. Existuje jediný cíl – vítězství za jakoukoliv cenu, pouze to se počítá, pouze to ohodnotí donátoři v zákulisí. Krize se prohlubuje a ani 39 obětí z filozofické fakulty nic nezměnilo. Naopak, přístup vládnoucích elit k tragédii zavání politickým hyenismem. Ve jménu stability vlády jsou schopni ignorovat právní, morální, etické a lidské principy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz