Článek
Panenka Annabelle, v níž se usídlil zlý duch, se stala inspirací úspěšných hororů V zajetí démonů a Annabelle
Patnáctiletá středoškolačka Donna dostala k narozeninám od své matky panenku. Trochu divný dárek pro patnáctiletou puberťačku, ale byl to narozeninový dárek a Donna si panenku oblíbila. Maminka ji koupila v obyčejném obchodě se smíšeným zbožím, kde se levně daly koupit malé dárky, bazarové zboží a všelijaké cetky.
Byla to obyčejná hadrová panenka s rudými vlasy a namalovaným obličejem. Měla modrou halenku s potiskem a přes ni bílou zástěrku. Ponožky s červenými proužky a černé botičky. Vše namalované na látce.
Když se později Donna rozhodla jít studovat zdravotní školu, která nebyla v místě jejího bydliště, přestěhovala se na internát do Hartfordu v Connecticutu. Panenku si vzala s sebou, jako vzpomínku na dětství a na domov.

Autor: Evacatrin/commons.wikimedia.org/volné dílo
Na internátě se skamarádila s Angie a jejím přítelem Louem. Tomu se panenka od začátku nezdála, ale holkám nic neřekl. Nechtěl vypadat jako blbec.
Jenže když panenka bez cizího přičinění sama opakovaně měnila místo, kam jim Donna položila, všimly si toho i děvčata. Když například kamarádky odešly do školy a panenku nechaly na židli, po návratu byla na gauči mezi polštáři.
Později se v pokoji začaly objevovat útržky papírů, na kterých byla načmárána slova jako: „Zachraň mě“. Nebo „Chybím ti?“. Zvláštní bylo, že ty kousky papíru byl druh pergamenu, který se nikde v okolí neprodával.
O co nebo o koho šlo nebylo jasné. Jednoho dne se Donna vrátila z vyučování a panenka byla celá od krve. Poté byl přítel Lou napaden neznámým útočníkem a tělo měl plné krvavých stop. To už bylo moc.
Vyděšené a zoufalé studentky se rozhodly vyhledat odbornou pomoc. Amerika sedmdesátých let minulého století žila v zajetí tří fenoménů. Válka ve Vietnamu, hnutí hippies a posedlost paranormálními jevy. Děvčata hledala odbornou pomoc u místního média. Po vykonání seance médium dívkám sdělilo, že panenka se jmenuje Annabelle Higgins a je v ní duch dívenky téhož jména, kterou někdo v sedmi letech zabil právě v místech, na kterých stojí školní internátní budova. Ale duch je to hodný, jen potřebuje trochu té lidské lásky.

pixabay.com/volné dílo
Donna jako budoucí zdravotní sestra oplývala soucitem k bližnímu, natož k duchu zavražděné holčičky, a tak přes médium sdělila, že zůstanou spolu. Jenže budoucnost měla ukázat, že všechno je jinak.
Po ujištění Donny, že bude panenku zahrnovat láskou, začalo peklo. Následovaly noční běsy, ve kterých panenka dívky škrtila. Louovi se zdálo, že s ní bojuje a ráno byl celý poškrábaný a od krve. Z různých částí pokoje se ozývaly rány, dusot nohou a šílený smích.
Dívky v zoufalství kontaktovaly lovce duchů manžele Warrenovy. Ti během rituálu zjistili, že v panence není duch zavražděné dívenky Annabelle Higgins. Naopak. Bylo to samotné zlo, které se za holčičku jen vydávalo. Skrze panenku se chtělo dostat do duše Donny a ovládnout ji. Bylo jasné, že panenka musí z bytu.
Manželé Warrenovy ji nakonec umístili do skleněné skříňky a opatřili ji mnoha růženci a ručně psanými modlitbami. I tak se stala nejnebezpečnějším předmětem v jejich Okultním muzeu v Monroe v Connecticutu.
Příběh panenky Annabele Higgins samozřejmě inspiroval několik filmů, z nichž nejznámější a nejúspěšnější se logicky jmenuje Annabelle.

Autor: Prisencolinensinainciusol/commons.wikimedia.org/volné dílo
Ve filmu se mladý pár Formových usadí v Kalifornii, a protože paní očekává miminko, koupí pro ně panenku. Na rozdíl od té hadrové je tato porcelánová. Jejich sousedé Higginsovi jsou přepadeni členy satanistického kultu a zmasakrováni. Když Formovi volají strachem bez sebe policii, dvojice satanistů vpadne do jejich domu, ale než stačí vraždit, dorazí policie. Jednoho násilníka zastřelí a druhý, kterým je mladá dívka, si v dětském pokoji podřízne krk. Ve druhé ruce přitom svírá zakrvavenou panenku. Film pokračuje a vrcholí krvavým finále. Ovšem se skutečným příběhem hadrové panenky už nemá nic společného.
Zdroje.