Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tonka kulometčice v nacistických službách popravila více než 1 500 sovětských válečných zajatců

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Němci byli rádi, že nemusí popravování zajatých partyzánů, jejich sympatizantů a Židů vykonávat sami. Místem pro popravy byl opuštěný hřebčín. Nástrojem kulomet Maxim. Gáže 30 říšských marek za popravu.

Článek

Během Velké vlastenecké války, jak Rusové nazývají 2. světovou, vznikla na území Sovětského svazu v okolí města Lokoť takzvaná Lokoťská republika.

V říjnu 1941 německá vojska oblast obsadila, a tak jako i na dalších místech, obyvatelé vítali Němce jako osvoboditele. Po čtyřiadvaceti letech bolševického teroru se cítili svobodní a věřili v lepší zítřky.

Němci předali samosprávu domácím, a takzvaná republika s rozlohou jako dnešní Belgie a více než půl milionem obyvatel, začala budovat kapitalismus. Bylo to výhodné pro obě strany. Němcům nehrozil z této oblasti žádný ozbrojený odpor a Rusové si své záležitosti řešili sami. Postupně nová republika rozšiřovala své území a v době největšího rozmachu v ní žilo 1 700 000 obyvatel.

Díky povolenému soukromému hospodaření byla životní úroveň výrazně vyšší než v sousedních regionech.

Bývalý komunista Kaminskij vytvořil místní domobranu, se kterou čistil oblast od partyzánských skupin. Vybaveni zbraněmi ukořistěnými po Rudé armádě, skupina dvaceti tisíc mužů likvidovala Židy a každého podezřelého ze sympatií k Sovětskému svazu. Do této oblasti se v roce 1942 dostala mladá, teprve dvaadvacetiletá Antonina Makarovová.

Jako studentka medicíny se v roce 1941 přihlásila na frontu a stala se ošetřovatelkou. Na podzim 1941 v rámci Vjazemské operace během postupu Němců byla její jednotka rozprášena. Jako zázrakem Antonina přežila a až do německého zajetí se skrývala v lese.

Ze zajetí se jí podařilo uprchnout. Potulovala se po ruském venkově, občas se nad ní někdo slitoval a poskytl trochu jídla nebo nocleh. Všude kolem zuřila válka a podobných uprchlíků bylo mnoho. Seznámila se s dalším utečencem, vojákem Nikolajem Fedčukem. V lednu roku 1942 doputovali do vesnice Červená Studna, kde žila Fedčukova manželka s dětmi. Tam voják Antoninu opustil a ta se opět ocitla sama uprostřed ruské zimy v území ovládaném Němci.

Situace se opět opakovala. Byla závislá na pomoci místních žen, navazovala krátkodobé známosti s muži, kterým za úplatu poskytovala sexuální služby, a tak se pohybovala v začarovaném kruhu, ze kterého neviděla východisko. Bez domova, bez přátel, bez muže, jako žebračka odkázaná na milost druhých.

V létě 1942 se dostala na svých potulkách na území nově vzniklé Lokoťské republiky. Byl to v podstatě soukromý stát se soukromou armádou a vlastní samosprávou. Nastěhovala se k jedné osamělé ženě a na živobytí si vydělávala prostitucí. Její příchod zaznamenaly místní orgány a během výslechu uvedla, že nenávidí Stalina a sovětské zřízení.

Byla vyčerpaná z neustálého potulování, škemrání o nocleh a trochu jídla, byla otupělá hrůzami války, ale pořád ještě byla mladá a silná. Přijala nabídku stát se příslušníkem místní policie. Po dlouhé době měla vlastní střechu nad hlavou, teplo, jídlo, slušné šaty a pravidelný příjem. Stala se popravčím.

Němci byli rádi, že nemusí popravování zajatých partyzánů, jejich sympatizantů a Židů vykonávat sami. Místem pro popravy byl opuštěný hřebčín. Nástrojem kulomet Maxim. Gáže 30 říšských marek za popravu.

Střílela všechny zajaté partyzány včetně jejich rodinných příslušníků, žen i dětí. Během svého působení povraždila na tisíc pět set osob. Dostala přezdívku Tonka kulometčice.

5. září 1943 byla Lokoť a celá oblast osvobozena Rudou armádou. Tonka se vyhnula zajetí a jisté smrti dalším osudovým krokem. Nakažená syfilidou byla hospitalizovaná v německé nemocnici. Za pomoci německého vojáka se přes Ukrajinu dostala do Polska. Tam byl její ochránce zastřelen a jako už po kolikáté, ocitla se sama v cizím prostředí, bez dokladů a bez peněz. Po zatčení byla odeslána do koncentračního tábora Königsberg.

Tam se dožila osvobození Rudou armádou a z ukradeného dokladu po mrtvé vězeňkyni bylo patrno, že od roku 1941 do zajetí byla vojákem 422. sanitárního praporu. Po návratu do Sovětského Svazu obdržela status veteránky Velké vlastenecké války a tím i jisté výhody.

Poté vedla běžný život sovětské ženy v poválečné zemi. Vdala se za dalšího válečného veterána a narodily se jim dvě dcery. Ve svém okolí se těšili díky své minulosti jisté vážnosti, obdrželi několik vyznamenání a Tonka se účastnila besed se školáky, kde vyprávěla o „svých“ zážitcích z bojů proti nacistickým okupantům.

Později Tonka kulometčice pracovala v oděvním závodě Lepel jako kontrolorka kvality. Byla hodnocena jako svědomitá, zodpovědná a na nástěnce cti byla několikrát vyvěšena její fotografie.

Jenže opět zasáhl osud. A tentokrát to bylo fatální. V Bryansku se dostali do pěstního souboje na náměstí dva muži. Při osobní konfrontaci poznal jeden ve druhém jistého Nikolaje Ivanina, který byl v Lokoťské republice ředitelem v místním vězení. Po oznámení na milici byl Ivanin zatčen a aby si zachránil život, začal mluvit. Tak se KGB, která převzala případ, dozvěděla i jméno popravčího. Antonina Makarovova.

Trvalo ještě několik let, než našli tu pravou. Stíhání také brzdila její pověst řádné sovětské ženy. Zatknout a uvěznit válečného veterána nebyla ani v Sovětském svazu snadná záležitost.

Byla nenápadně identifikována několika svědky, kteří přežili. V roce 1978 měla KGB dostatek důkazů a Antoninu Makarovovou zatkli. Dvacátého listopadu 1978 byla uznána vinou z vražd 168 lidí, které byly spolehlivě prokázány.

Svoji vinu přiznala a rozsudek akceptovala bez jakýchkoliv emocí. Její muž, který byl přítomen celému procesu, do druhého dne zešedivěl, a i s dcerami opustil město.

V šest hodin ráno 11. srpna 1979 byla popravena střelou do týlu. Bylo jí 59 let. Pomocník kata po popravě prohlásil: „Do poslední minuty neprojevila žádný strach, žádné vzrušení, žádné slzy.“

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz