Článek
Každé léto si přejeme, aby bylo teplé a málo deštivé, zvláště v období naší dovolené. Teplotní hranici máme všichni individuální. Někteří si libují při pětatřiceti stupních, jiní „umírají“ už při dvaceti pěti. Čas od času pak letní počasí připomíná subtropy, když atakuje hranici čtyřiceti stupňů. V tu chvíli se pokaždé rozpoutají vášnivé diskuse o globálním oteplování a klimatických změnách. Po ohnivém červenci v roce 1983 tomu nebylo jinak.
Právě v uvedeném roce totiž padla pomyslná hranice a přepsaly se dosavadní rekordy. V tehdejším Československu byla do té doby naměřena nejvyšší teploty na jižním Slovensku, a to 39,8 stupně. Od počátku léta roku 1983 byly teploty nadprůměrné, až konečně ve středu dvacátého sedmého července vystoupaly ve středních a jihozápadních Čechách na nejvyšší hodnoty. Novým rekordem se mohla pochlubit meteorologická stanice v pražské Uhříněvsi - 40,2 stupně Celsia.
Tehdejší léto se svou průměrnou teplotou stalo nejteplejším za předchozích sto deset let. Zajímavostí je, že rekord byl od té doby překonán pouze jednou, a to po necelých třiceti letech, kdy v Dobřichovicích v srpnu roku 2012 naměřili ještě o dvě desetiny stupně vyšší teplotu. Ačkoliv předchozí roky teplotní rekord nepřekonaly, jsou poslední léta průměrně teplejší než to v roce 1983, které bychom tedy z dnešního pohledu řadili mezi chladnější.
Zdroj: ČHMÚ