Článek
Druhý premonstrátský klášter na území českých zemí byl založen už v roce 1149 v Želivi na Pelhřimovsku v půvabné krajině Českomoravské vysočiny. Zažil doby zlé, například éru husitského plenění, s těmi dobrými, ke kterým můžeme počítat například začátek 18. století, kdy se jeho přestavby ujal špičkový architekt té doby – Jan Blažej Santini Aichel.
Klášterní kostel Narození Panny Marie
V současnosti po čtyřicetiletém úpadku v komunistické éře opět zažívá vzestup. Na začátku devadesátých let minulého století se do něj vrátili řeholníci řádu premonstrátů, kterým byl v dubnu 1950 uloupen rudými zločinci v rámci tzv. Akce K. Do roku 1956 byl internačním centrem respektive vězením pro členy zrušených řeholí z celého tehdejšího Československa., Později zde sídlila psychiatrická léčebna, která se po restituci přesunula do Havlíčkova Brodu. V té době klášterní budovy chátraly.
Renovovaná budova staré prelatury
Želivský betlém
Asi tak nějak vypadala světnice premonstráta v 18. století
Premonstráti investovali do obnovy zanedbaného klášterního areálu jen v posledních deseti letech přes sto milionů korun. Opravili kostel i klášterní budovy, nyní se pracuje na obnově staré prelatury, kde vzniknou výstavní sály a galerie. Část klášterních prostor je přístupná už nyní. Součástí klášterního areálu je i Trčkův hrad, kde je výstava motocyklů a expozice připomínající dobu, kdy zde byly psychiatrická a protialkoholní léčebna. Natáčel se zde také úspěšný film režiséra Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí, v němž hráli přední herci Milan Kňažko, Vladimír Menšík, Rudolf Hrušínský a další.
Pamětní deska kozáckého atamana a pozdějšího českého lékaře Nikolaje Kelina, který zde působil jako psychiatr.
20230831_110514
Zajímavostí je i zdejší minipivovar. Ten jako jediný v České republice je provozován přímo řeholníky, v jiných klášterech jej provozují najaté firmy.
Klášterní minipivovar
Klášter Želiv je také významným duchovním, kulturním a společenským centrem. Konají se v něm koncerty, semináře, přednášky a další akce.