Hlavní obsah
Lidé a společnost

Menšík si za vyhazov a odmítnutí Landovského nezaslouží nenávist a odsouzení

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Palickap, licence https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Ilustrační foto - Základní škola Vladimíra Menšíka v jeho rodných Ivančicích

Web prahain.cz uvedl v článku Neznámá tvář Vladimíra Menšíka, že dotyčný slavný herec kdysi vyhodil od dveří svého bytu také výborného kolegu, který jej přišel poprosit o přímluvu.

Článek

Stalo se to v květnu 1977, kdy Pavel Landovský byl po podpisu Charty 77 vyhozen z Činoherního klubu, zůstal bez práce, a přitom měl na starosti nemocnou manželku a čtyři děti. Tak přišel za Vladimírem Menšíkem, dovolával se starého přátelství a prosil jej, aby se za něj přimluvil, a on mohl dále hrát. Menšík ho ovšem do bytu nepustil a oba pánové se začali ve dveřích hádat. Slavný komik měl vytknout Landovskému jeho politické aktivity a nakonec ho vyhodil s tím, že přimlouvat se za něj v žádném případě nebude, protože si to nezaslouží.

Ivančický rodák Vladimír Menšík byl vynikajícím hercem a jeden z nejlepších českých komiků všech dob, který bohužel tento svět opustil v osmapadesáti letech v roce 1988, tedy rok před něžnou revolucí. Říkám si, jak by asi dopadlo setkání obou pánů po pádu komunistického režimu. Věřím tomu, že by Lanďák svému kdysi kamarádovi odpustil.

Vladimír Menšík se v tomto případě nezachoval dobře, o tom žádná, ale máme právo jej za to soudit či nenávidět? V Bibli v Matoušově evangeliu je takový krásný citát, „Nesuďte, abyste nebyli souzeni.“ Přesně tak, máme právo soudit druhé? Kdysi za socialismu jsem se bavil s jedním kamarádem farářem, proč někteří katoličtí kněží jsou prokomunistickém sdružení Pacem in Terris, nechápal jsem to, vždyť oni tím legitimizují rudé zlo. Kamarád mi odpověděl, „víš Honzo, ne každý má na to stát se mučedníkem.“ A to platí v Menšíkově kauze. Jenom malá menšina měla odvahu se otevřeně rudým zločincům postavit.

Skutečným původcem zla byl komunistický režim, který vládnul násilím a zastrašoval lidi, aby drželi ústa a krok a šlapali v předem určené lajně. Běda tomu, kdo šlápl vedle. Toho dokázali i existenčně zničit, jako třeba Landovského nebo další skvělou herečku Vlastu Chramostovou. Menšík mohl tušit, že jeho kolegu sledovala StB a to, co mu řekne, jí neunikne, což se také stalo. O tomto setkání skutečně existuje záznam komunistické tajné policie. Chtěl hrát, bavit lidi a nedokázal stát se hrdinou. Na druhé straně nebyl ani kolaborantem s vládnoucí mocí jako třeba Jiřina Švorcová nebo Zdeněk Buchvaldek. Tak, jako se zachoval Menšík, by se zachovala velká většina z nás. Zdůrazňuji, hlavními viníky byli komunisté, kteří občany změnili v ovčany, v poslušné ustrašené stádo.

V tomhle případě platí i další Ježíšův citát z Bible, tentokrát z Janova evangelia, kdy se ho farizejové ptali, co mají dělat s cizoložnicí, které bylo zvykem kamenovat a Kristus jim odpověděl: „Kdo z Vás jsi bez hříchu, první hoď kamenem.“ My bychom pro změnu neměli kamenovat oběti, ale uvědomit si, kdo je skutečným strůjcem zla.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz