Hlavní obsah
Lidé a společnost

Putinovi důvěřuje 12 % Čechů, někteří dříve měli slabost pro jiné diktátory

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Пресс-служба Президента России, www.kremlin.ru, creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Vladimír Putin

Dobrá, nebo špatná zpráva? Řekl bych to první a další skvělým poselstvím je fakt, že více než čtyři pětiny Čechů (82 %) ruskému prezidentu nedůvěřuje. Je mezi nimi suverénně nejméně oblíbeným světovým státníkem.

Článek

Anketa

Je Vladimír Putin srovnatelný s Adolfem Hitlerem?
Ano
74 %
Ne
26 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2819 čtenářů.

Vyplývá to z nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Druhou příčku v neoblíbenosti obsadil po Vladimíru Putinovi běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jemuž důvěřuje 6 % Čechů a celých 75 % naopak nedůvěřuje. Inu svůj k svému a je vidět, že většina českých lidí má rozum a k diktátorům a vrahům sympatie nepociťuje.

Co ovšem těch 12 %, kteří Putinovi fandí? To by nás nemělo překvapovat. Již exprezident Miloš Zeman svým typickým jadrným způsobem uvedl, že v každém národě se najde určité procento slaboduchých.

Já bych dodal, že to platí i pro kolaboraci a obdiv zla. Za éry Protektorátu Čechy a Morava se našli Češi, kteří se veřejně přidali na stranu nacistického Německa. Asi nejznámějším příkladem kolaborace byl Emanuel Moravec, původně důstojník čs. armády. Ještě v září 1938 přesvědčoval prezidenta Edvarda Beneše, ať nepřijímá Mnichovskou dohodu a dá rozkaz k boji. Nakonec se dobrovolně přidal na stranu německých nacistů. V jeho vnímání světa neexistovala jiná možnost a bylo to nutné pro zachování existence českého národa. Příčin kolaborace s německými nacisty bylo víc. Od vypočítavosti, budu se mít lépe, až po přesvědčení ve stylu, je nám souzeno být s Němci. Roli v něm hrálo také pokřivené vidění světa, on ten Hitler zase není tak špatný člověk. A své jistě udělal i nedostatek informací. Erudovaně o těchto záležitostech píše například historik Stanislav Kokoška ve své studii Odboj, kolaborace a přizpůsobení.

V současné době je to stejné s ruským diktátorem. I jeho příznivci jej z nějakého důvodu mají rádi a sympatizují tak s nenávistí. Dříve lidé tohoto ražení velebili Adolfa Hitlera, Josifa Stalina, Klementa Gottwalda a další diktátory. Nyní se jejich vzorem stal Vladimír Putin. V státní ruské televizi sice zaznívají výzvy k topení a upalování ukrajinských dětí, Rusko páchá na Ukrajině otřesné válečné zločiny, v Rusku jsou vražděni novináři a stoupenci opozice, jim to však nevadí. Historie se zkrátka opakuje.

Naštěstí, v obou případech se jedná o menšinu kolaborantů se zlem. Většina Čechů se za II. světové války chovala příkladně vlastenecky, a jak je zřejmé, platí to i pro současnost. Putin je pro výraznou většinu Čechů symbolem odporného zla. Stejně, jako byl kdysi Hitler.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz