Hlavní obsah
Knihy a literatura

Stalinův Sovětský svaz: příšerná bída, horší jak za cara

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Alvesgaspar, licence Wikimedia Commons, CC BY SA 3.0

Moskva, Rudé náměstí

Vřele doporučuji každému, kdo se chce seznámit se skutečnou příšernou realitou komunistického Ruska. Jedná se o vynikající knihu historičky Sheily Fitzpatrickové Každodenní stalinismus.

Článek

Měla by to být povinná školní četba, aby lidé pochopili hrůzy komunismu. Toto skvělé dílo by se dalo stručně zhodnotit jako Sovětské Rusko ve třicátých letech dvacátého století v éře Stalina dosáhlo celkového kolapsu. Například na straně 101 se píše, že v roce 1933 si průměrný ženatý dělník musel vystačit s méně než polovičním množstvím chleba a mouky a méně než dvěma třetinami cukru než jeho protějšek v Petrohradě na začátku 20. století. Lidem se nedostávalo tuků, mléka ani ovoce. Spotřeba masa a ryb byla v třicátých letech pětkrát menší než na přelomu 19. a 20. století. Inu, za cara na tom byli Rusové lépe než za Stalina.

Foto: Nakladatelství Academia

Každodenní stalinismus

O pár stránek dál se v kapitole Nedostatek dočteme, že v Penze spí před obchody tisíce vesničanů, kteří sem přijeli 200 kilometrů, aby si koupili chleba. „Ve frontě na chleba stojíme od půlnoci, a i když umíráš hlady, tak ti dají nanejvýš kilový bochník,“ napsala žena z kolchozu v Jaroslavli svému manželovi. Ano, v údajném ráji pracujících v SSSR se stály mnohahodinové fronty na tuto základní potravinu a ani nebylo jisté, že ji lidé dostanou. Často končili o hladu a umírali. A samozřejmě k dostání nebylo ani další zboží. například mléko, máslo, zelenina, o masu ani nemluvě. Dokonce i ryby v oblastech s rozvinutým rybolovem se nedaly koupit, protože jaksi nebyly. V obchodech chyběly i takové obyčejné věci, jako sůl, mýdlo a zápalky. Začátkem třicátých let se dokonce nedala sehnat ani vodka. Těžko se sháněly i oblečení, obuv a další spotřební zboží. V závodních jídelnách stáli dělníci nejen fronty na jídlo, ale také na příbory, protože i jich byl kritický nedostatek.

Problematické bylo také bydlení. Lidé nejčastěji bydleli v tzv. komunálních bytech. To znamená, že třeba čtyřčlenná rodina měla pro sebe jeden pokoj, v některých případech třeba o velikosti pouhých deseti metrů čtverečních. V takovém bytě žilo více rodin, kuchyně a sociální zařízení byly společné. Je jasné, že takové soužití vedlo k hádkám a psychickým poruchám. Ale to ještě nebylo tak hrozné. Téměř pětina obyvatel Magnitogorsku žila v roce 1938 v hliněných chatrčích s doškovými střechami napůl zapuštěných do země, čili v zemljankách. V některých hromadných ubytovnách připadaly na jednoho člověka dva metry čtvereční a lidé neměli ani vlastní postel, museli spát na směny.

Celkově byl stav sovětských měst v třicátých letech katastrofální, dal se charakterizovat asi takto zápach, špína a dezolátní stav všeho. Chyběly vodovody, kanalizace, ulice byly většinou nedlážděné, elektřina často nešla. Není divu, že v takovém prostředí bujely různé choroby, například malárie.

Zemi trápila i obrovská zločinnost, která měla až neskutečně bizarní podoby. Například v některých městech se na nádražích daly jízdenky na vlak koupit pouze prostřednictvím zločineckých gangů. To nevymyslíš. Jinak vraždy, loupeže, násilná napadení kolemjdoucích, hromadné bitky či opilecké rvačky se staly častým a trvalým koloritem života Sovětského svazu.

Takže když Stalin tehdy prohlásil, že se žije lépe a radostněji, tak lidé k tomu lakonicky dodávali, „Stalinovi.“ Přesně tak, komunistická vrchnost problémy většiny obyvatel neznala a ani se o ně nezajímala. Rudí papaláši žili v přepychových luxusních bytech, jezdili na přepychové chaty a nakupovali v  obchodech určených jen pro vybrané soudruhy, kam normální smrtelníci neměli přístup, a kde samozřejmě byl dostatek všeho zboží. Jednou nějaký význačný sovětský umělec, který také patřil mezi ty vybrané, požádal o výstavbu chaty s jedenácti pokoji. No, na soudruhy v Kremlu to už bylo moc a povolili mu maximálně deset pokojů.

Knihu by Každodenní stalinismus by si měl každý přečíst, aby pochopil, že komunismus je bezpráví, bída a teror. Je dobře, že autorka staví na vzpomínkách obyčejných lidí a uvádí jejich konkrétní příběhy. Má to však háček. Tato kniha není momentálně k sehnání. Alespoň mně se jí zatím nepodařilo nikde dohledat. Musel jsem si ji tedy půjčit z naší Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. V knihovnách je běžně k dispozici. Stojí za to si ji půjčit a přečíst.

Zdroj:

Každodenní stalinismus, Sheila Fitzpatricková, nakladatelství Academia, Praha 2018

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz