Hlavní obsah
Aktuální dění

Vitalij Ginzburg: Ruský stát je gangster řízený putinovskou mafii

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Ziegler

Vitalij Ginzburg

23. 8. 18:00

Býval úspěšným ruským podnikatelem, než jej v Rusku stát připravil o jeho prosperující firmu. Řeč je o Vitaliji Ginzburgovi, který tvrdí, že se stal obětí vykonstruovaného obvinění ze strany vládní mafie.

Článek

Jeho verzi nahrává fakt, že Interpol odebral ze své databáze mezinárodní zatykač vydaný na něj Ruskou federací. S panem Ginzburgem, který vlastní rovněž izraelský pas, nic nezprivatizoval a své podnikání vybudoval od nuly, jsem hovořil o poměrech v Rusku. On si nebral servítky, tvrdí, že Rusko není právním, ale fašistickým státem, neexistuje v něm nezávislé soudnictví, je v něm rozsáhlá a masivní korupce, kterou řídí státní složky. Podle něj je nyní korupce v Rusku rozsáhlejší, než byla za prezidenta Borise Jelcina. Podnikání v Rusku je vysoce rizikovou oblastí. Vysvětluje příčiny ruského zaostávání v mnoha oblastech, například v kosmonautice. Jedním z důvodů je fakt, že polovina peněz Roskosmosu je rozkradena. Jeho verzi nyní potvrdil i nedávný neúspěch ruské Luny 25, která se rozbila o Měsíc. Čtvrtina ruských dětí vyrůstá v chudobě.

Vitalij Ginzburg nyní žije v České republice, odsuzuje rusou agresi proti Ukrajině, pomáhá bezdůvodně napadené zemi a plánuje obnovit své úspěšné podnikání. Je také předsedou Sdružení Svobodní Rusové v České republice.

Představte prosím sebe a své podnikání v Rusku.

Zdravím vás milí přátelé, jmenuji se Vitalij Ginzburg. Do roku 2017 jsem 25 let vedl jednu z největších a nejúspěšnějších strojírenských společností v Rusku, zabývající se bezpečnostními technologiemi. Úspěch mého podnikání byl opakovaně uznáván renomovanými odborníky. Společnost se podílela na největších projektech mezinárodní inženýrské komunity. V roce 2014 jsem se stal vítězem mezinárodní soutěže „Podnikatel roku 2014“. K prvnímu lednu 2015 přesáhla hodnota moji společnosti 100 milionů eur bez duševního vlastnictví a nemovitostí. Jakmile jsem ale vystoupil proti korupci za 2 miliardy euro, moje podnikání bylo zničeno a byly proti mně putinovskými mafiánskými strukturami vykonstruovány kriminální delikty. Korupce, proti které jsem se postavil, se týkala VTB Bank vlastněné státem. Jejím protagonistou v ní byl bývalý viceprezident V. Titov, který se zároveň podílel na praní špinavých peněz. Pan Titov už sice byl ze svého postu v bance odvolán, ale zůstala mu významná pozice v tajné službě FSB, kde je předsedou veřejné rady a dále si zachovává svůj vliv, navzdory tomu, že organizoval krádeže investic ze Západu ve VTB Bank. S působením pana Titova je spojena řada skandálů.

Jak byste popsal současnou situaci ve vaší zemi

Stručně řečeno, současnou situaci v Rusku lze charakterizovat jako stav bezpráví. A za současné bezdůvodné agrese proti Ukrajině, se situace ještě více zhoršila, ještě více byla okleštěna lidská práva. Pro českého čtenáře je těžko pochopitelné. že nemůže pokojně protestovat proti vládě. Pro českého čtenáře, který vidí více než dvanáct stran svobodně se ucházet v parlamentních volbách o křesla v Poslanecké sněmovně, je nepochopitelné, že v Rusku nic takového neexistuje. Ano, v Rusku neexistuje regulérní politická soutěž, protože vládnoucí moc podporuje jednu politickou stranu a tou je Putinovo Jednotné Rusko. Velké množství kandidátů opozice se nemůže nadcházejících voleb do Statní dumy (dolní komora ruského parlamentu) zúčastnit a mnozí z nich jsou ve vězení jenom proto, že chtějí kandidovat. Před časem také oznámili, že do voleb nesmí významný zástupce opozice novinář Lev Shlosberg ze strany Jabloko, který byl v září 2015 protizákonně zbaven poslaneckého mandátu v Pskovském regionálním parlamentu jako údajný zrádce a sluha amerického ministerstva zahraničních věcí. Jak vysvětlit českému čtenáři, že pouhé like nebo reposty na sociálních sítích mohou být důvodem k perzekucím. V Rusku jsou za to trestně stíhány stovky lidí. Nejznámější z nich jsou Navalnyj, Pivovarov a další. Českému čtenáři lze také těžko vysvětlit, že ve všech televizních pořadech státní televize se celý den mluví o vnějších hrozbách, a o nepřátelských státech včetně jeho země? Jak může český čtenář, zejména mladý, pochopit, že v Rusku jsou političtí vězni? Existují velmi zajímavé studie Umberta Eca a Lawrence Britta, kteří zkoumali znaky fašismu a nezávisle na sobě objevili 14 znaků fašismu v politickém systému.

Podle jejich klasifikace je současné Rusko fašistické. Současný ruský fašismus je založen na mafiánských praktikách vládnoucí moci, korupci a státem legalizovaných krádežích.

Jak vážným problémem pro Rusko je korupce?

Proč je to co, jsem dosud uvedl, v Rusku možné? Jedině proto, aby si zkorumpovaná ruská vláda zachovala možnost okrádat zemi. Celá ruská politika je součástí systému strukturované korupce a jejími hlavními představiteli jsou lidé ve vedení země z okruhu Vladimira Putina. Ruská ekonomika je znárodněna ze 70%. a dominují v ní státní korporace a vládní příkazy. Konkurence prakticky neexistuje, výše úplatků přesahuje 50% ceny zakázek. O tom se dá mluvit donekonečna, ale nyní se chci pozastavit nad jedním detailem. Investigativní novináři včetně týmu A. Navalného uvádějí v médiích mnoho faktů o vlastnictví nemovitosti zkorumpovanými ruskými úředníky. V České republice jich také mají dost. Majitelé luxusních nemovitostí v Praze a Karlových Varech jsou jedním z pilířů ruské korupce, K těmto největším škůdcům Ruska patří také guvernér jednoho z nejchudších regionů Ruska Marijské republiky A. Evstifeev. Tento člověk si pořídil dvě přepychové vily v Praze za 21 milionů korun, na které si nemohl vydělat z legálních příjmů. Na tom nic nemění fakt, že tento majetek je napsán na jeho tchyni. Lidé, kteří v Rusku po těchto zločinech pátrají, riskují svoji svobodu a někdy i životy. V souvislosti s tím se logicky nabízí otázka. Proč se ruští zkorumpovaní úředníci cítí v demokratické České republice tak skvěle? Naštěstí se tohle v souvislosti s agresí na Ukrajině mění a české úřady již začaly zabavovat majetek zkorumpovaných ruských zbohatlíků. O boji proti korupci můžete hodně mluvit, ale nemůžete ji vést bez stíhání konkrétních zkorumpovaných úředníků. Jenomže to se v Rusku prakticky neděje. Vůdce ruské opozice A. Navalnyj to nedávno zmínil v jednom svém článku. A to není jen jeho osobní názor. Je to i výraz postojů významné části ruské společnosti, která sdílí stejné hodnoty, jako demokraticky smýšlející Češi.

Je ruské soudnictví nezávislé?

Na tuto otázku lze odpovědět naprosto jednoznačně. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ! Nezávislé soudnictví v Rusku bylo putinovskou mafií systematicky zcela zlikvidováno. Soudci jsou absolutně závislí na výkonné moci a podle jejich příkazů vynášejí rozsudky. Samostatná rozhodnutí soudů jsou možná pouze v případech, kdy stát do do nich nezasahuje, nebo pokud se kauzy netýkají politických zájmů vládnoucích ruských struktur. Ruská vláda si nejen podmanila soudní systém, ale také ignoruje rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. To se týká například A. Navalného. Demonstrativně tak porušuje vlastní ústavu a mezinárodní smlouvy.

Sám prezident Vladimir Putin označil za velké problémy současného Ruska chudobu, nízké příjmy mnoha rodin, špatnou kvalitu zdravotnictví a chátrající školní budovy. Co vy na to?

Prezident Vladimir Putin o tom sice někdy mluví, ale většinou o těchto vážných problémech mlčí. V dnešním Rusku žije 23% dětí v chudobě a 39 milionů lidí je nuceno šetřit na jídle. Zdravotnictví dosáhlo takové úrovně, že v zemi umírá více než 700 tisíc obyvatel ročně. Stav škol jasně dokazují mizerné toalety na fotografiích školních záchodů veřejně publikovaných v médiích. Co na to úřady? Tiskový tajemník prezidenta Putina Dmitrij Peskov se vymlouval, že to není záležitost Kremlu, ale konkrétních škol. Jenomže, odkud školy berou peníze? Kdo za to může? Kdo vede zemi 24 let?

Od roku 2014 reálné příjmy Rusů klesají, životní úroveň klesá a chudoba roste. Jaký je hlavní důvod?

Ano, to je pravda, reálné příjmy Rusů klesají od roku 2014. Nyní jsou o 10% nižší. Důvodem je politika prezidenta Vladimira Putina. V důsledku této politiky prakticky neexistuje hospodářský růst, země je pod sankcemi za válečná dobrodružství ruského vedení v zahraničí, korupce je na denním pořádku, dostupné a ještě k tomu omezené finanční prostředky jsou vynakládány na posílení policejního státu, nikoli na rozvoj země.

Mnozí tvrdí, že za Putina to v Rusku není ideální, ale je to stále mnohem lepší než za Jelcina. Je to tak, nebo je to jen propaganda současného vedení Kremlu?

V srpnu 1991 (při pokusu o puč konzervativních komunistů) jsem se v Moskvě zúčastnil obrany Bílého domu. Spolu s mými partnery se mi v devadesátých letech podařilo vytvořit úspěšný byznys, a to bez privatizace státního majetku. V 90. letech byla v Rusku svoboda, bylo mnoho příležitostí pro každého iniciativního a podnikavého člověka, aby mohl realizovat své plány. V Rusku sice byla i v 90. letech korupce, ale její rozsah nelze srovnávat s tím, co přišlo po roce 2000. V těch letech brali úředníci také úplatky, ale tenkrát byl úplatek v hodnotě 10% smlouvy považován za velký. Já sám jsem v roce 2007 hlasitě zabouchl dveře poté, co po mně ruské železnice požadovaly úplatek větší než 50%. hodnoty zakázky, které jsou nyní běžné. V 90. letech prakticky neexistovala žádná státní účast na korupci. To se změnilo až po roce 2000, kdy místo mafiánů začali vybírat úplatky přímo zástupci státních složek, policie, FSB, prokuratury. Tehdy se nám neznámí lidé začali procházet našimi kancelářemi, nejprve v potrhaných teniskách, později se z nich stali významní nositelé státních řádů a dolaroví miliardáři.

Je Rusko opravdu supervelmocí nebo si jen na ní hraje?

Rusko je jen karikaturou velmocí a jeho stav se navíc každým rokem zhoršuje. Velmoc je stát, který má v první řadě prostředky, jež by jej stavěly o krok výše než ostatní státy a které využívá ve prospěch svých globálních zájmů. Rusko nemá žádný reálný základ, aby si nárokovalo status supervelmoci. Ekonomicky nehraje ve světě výraznou roli. Vytváří pouze 1,5% světového HDP, který s jeho archaickou strukturou tvořenou z velké části surovinami jej nelze srovnávat se Spojenými státy americkými, ani s Čínou. Ruský rubl je regionální měnou a není stabilní. Rusko si svoji nezodpovědnou politikou zvolilo kurz izolace a sankcí. Moderní ruská kultura se také ve světě příliš neprosazuje. Ruský sport se utápí v dopingových skandálech. Jediné, v čem se Rusko může považovat za velmoc, je vlastnictví jaderných zbraní. Jelikož je však nelze použít, tak tento argument nemůžeme zase tak brát vážně, bohužel však spotřebovává velkou část státního rozpočtu. Pokud jde o konvenční zbraně ve výzbroji ruské armády, tak vzhledem k jejich často nízké kvalitě nestojí za řeč. Špatný stav ekonomiky stále více ovlivňuje schopnosti země ve vojenské oblasti. Důkazem toho je fakt, že nedávno přišla během pouhého měsíce a to ještě míru ruská armáda o 6 letadel a vrtulník. V poslední době používám při charakterizování Ruska termín iracionální stát. To přesně sedí. Rusko je skutečně iracionální supervelmoci, která není schopná ani zachovat v dobrém stavu své obrovské území, chránit lesy před požáry a předcházet vážným ekologickým katastrofám.

Proč Roskosmos nemůže konkurovat v astronautice USA?

Děkuji za dobrou otázku. Roskosmos a obecně Rusko nemohou konkurovat USA ve vesmíru, ale nejen v něm. To koneckonců dokázala i nedávná havárie sondy Luna 25, která se rozbila o Měsíc. Před dvěma lety viděl celý svět, s jakými obtížemi byl modul Nauka vynesen oběžnou dráhu a připojen k ISS. Navíc tento modul měl být spuštěn už před 16 lety. Za 16 let pouhý jeden modul. Během této doby tři podnikatelé od nuly vytvořili vlastní kosmický program, nikoli jeden modul, a na své náklady riskovali své peníze a svou pověst. To se jim podařilo a jeden z nich Elon Musk předčí Rusko v mnoha oblastech a vydělává na něm. Mezitím Rusko investuje velké peníze do Roskosmosu, z nichž ovšem téměř polovina je běžně rozkradena. To mohu dosvědčit na základě toho, co jsem osobně viděl na kosmodromu Vostočnyj. Byl jsem sice proti těmto zlodějnám, ale neměl sílu je změnit. Zbývající polovina peněz určených pro Roskosmos je vynakládána extrémně iracionálně, roztroušena mezi velký počet neúčinných programů. Sám bývalý šéf Roskosmosu, pan Rogozin, se stal terčem posměchu v celé zemi, protože nedokáže čelit masivní korupci, přestože jeho oficiální plat je třikrát vyšší než u šéfa NASA. Ten hloupými a nerealizovatelnými nápady baví nejen Rusko. O tom, jaká může být kvalita správy a řízení společnosti, motivace zaměstnanců, kteří kvůli neschopnosti vedení společnosti pobírají extrémně nízké platy, netřeba ani diskutovat. Za nového ředitele Roskosmosu Borisova se ovšem nic k lepšímu nezměnilo. Vzpomínám si, jak pan Rogozin za posměchu celého světa prohlašoval že specialisté ze Samary jsou připraveni vyzvat Ilona Muska. To je opravdu komik.

Rusko je co do počtu vražd jednou z nejhorších zemí na světě. To mimo jiné dokazují statistiky OSN. Jak to vidíte vy?

Rusko je skutečně outsiderem ve všech ukazatelích, které charakterizují kvalitu života v zemi. Vzestupný trend počtu vražd se silně projevil v 90. letech, poté jejich počet začal klesat, avšak nyní znovu roste. Rozdíl je jen jeden. Na počátku 90. let tento problém znepokojoval společnost. Nyní tomu však údajně není. Kriminalita nepatří mezi tři nejpalčivější problémy v průzkumech veřejného mínění. Můžu to vysvětlit následujícími příčinami, za prvé, extrémně nízkou hodnotou lidského života v Rusku, která díky propagandistickému úsilí vlády stále klesá, za druhé, koncentraci úsilí orgánů činných v trestním řízení nikoli na boj se zločinem, ale na boj proti disentu a opozici; za třetí, sloučením státu se zločinem, což v 90. letech nebylo. V současné době se kvůli vynucené nečinnosti vyšetřovatelů ze strany mocných podařila kriminalizace samotného státu. S vysokými představiteli je spojeno hodně vražd. Například S. Magnitského, B. Němcova, mnoha novinářů atd. A v důsledku toho můžeme říci následující. V Rusku neexistuje stát ve smyslu, v jakém by mu rozuměli občané civilizovaných zemí. A jelikož je ruský stát gangster, pak jeho jednáním trpí v první řadě obyvatelé, kteří mu to dovolili.

Kde je lepší podnikatelské prostředí, v Rusku nebo v České republice?

Je to nesrovnatelné. Nelze srovnávat demokratický právní stát s nezávislým soudním systémem a vyspělými institucemi integrovanými do Evropské unie, jakým je Česká republika a Ruska, které de facto není právním státem. Spolu se svými obchodními partnery jsem v roce 2017 plánoval vytvoření velké strojírenské společnosti pro rozvoj inženýrské a informační infrastruktury letišť. Jednu z kanceláří společnosti jsme měli mít v Praze. Mými partnery jsou největší evropský digitální integrátor, švýcarská společnost a německo-čínský investiční fond. Věřím, že jsem dostatečně odpověděl na vaší otázku.

Lze Rusko považovat za spolehlivého obchodního partnera?

Rusko nelze považovat za spolehlivého partnera v zahraničním obchodě, už jen kvůli jeho obecnému iracionálnímu chování. Pro rozumné obchodní partnery by měl být hlavní prioritou výhodný obchod jako takový. Jenomže Rusko neustále nahrazuje ekonomické zájmy politickými, což zjevně vyplývalo z jeho přístupu v obchodování s plynem s Evropskou unii. Je proto dobře, že se členské země Evropské unie nyní po přepadení Ukrajiny rozhodly zbavit surovinové závislosti na Rusku. Rusko je nepředvídatelný partner, který v průběhu obchodních procesů mění pravidla hry a zhoršuje podnikatelské klima. Neuvážené kroky Ruska v cizině podněcují mezinárodní společenství k uvalení sankcí a omezením, které ovlivňují obchodní procesy. Rusko také nechrání majetek a investice. O jaké spolehlivosti tedy můžeme v tomto případě mluvit?

Jsou vážné vnitřní problémy Ruska hlavním důvodem jeho agresivity navenek?

To je velmi zajímavá otázka. Jedná se v podstatě o spojené nádoby. Vnitřní ekonomické a sociální problémy v zemi nutí ruské úřady hledat vnějšího nepřítele. Tato agresivita vůči jiným zemím, která pohlcuje obrovské finanční prostředky, vnitřní problémy dále zhoršuje. To je začarovaný kruh, ze kterého současná ruská vláda není schopna a ani nemá zájem se dostat.

Agresivita Ruska má dvě strany. První je nenávistná rétorika vůči jiným zemím. Ta je nyní již daleko za studenou válkou, ale většinou je adresována vlastní populaci. Pouze s ní se snaží kompenzovat selhání v zemi a odvrátit pozornost obyvatelstva, zejména nižších sociálních vrstev a starších osob, od skutečných a vážných problémů. Soudě podle charakteru předvolební kampaně je toho dosaženo jen částečně, protože jinak by nebylo třeba tak důsledně čistit opozici. Druhou stránkou agresivity jsou konkrétní silové akce. Každý si samozřejmě pamatuje agresi proti Gruzii, okupaci Krymu, a nynější válku na Ukrajině. Účast ve válkách v Sýrii, Libyi atd., které lidem přinesly hodně bolesti. Rusko ale nikdy nevyřešilo žádné vážné problémy vojensky. Agresivitu Ruska demonstrují navzdory válečné propagandě na jedné straně jeho extrémně omezené vojenské schopnosti, na straně druhé neomezená bezohledná snaha obětovat svůj lid a absence jakýchkoli demokratických omezení pro současnou ruskou vládu. To je rovněž patrné v souvislosti s agresívní válkou proti Ukrajině.

Stovky tisíc, většinou vzdělaných lidí, odcházejí z Ruska na Západ. Bude tento exodus pokračovat i v příštích letech a jaké jsou jeho důvody?

Máte pravdu. Odliv mozků z Ruska se zvyšuje a přispívá k tomu i současná válka na Ukrajině. Mnozí mužové totiž nechtějí umírat v nesmyslné agresivní válce proti sousední zemi a to rovněž přispívá k jejich odchodu ze země. Mladí lidé s dobrým vzděláním chtějí žít a pracovat v právním nikoliv policejním státě, kterým putinovské Rusko bezpochyby je. Z tohoto důvodu jej opouštějí důležití a schopní odborníci, kteří ve své rodné zemi nevidí perspektivu. Je jich čím dál tím víc a nelze se jim divit. Co jim může Rusko jako země nabídnout? Masivní korupci, nemožnost dovolat se práva a neustále se snižující životní úroveň. O to nestojí a proto odcházejí žít jinam. Tím Rusko samozřejmě také velmi trpí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz