Hlavní obsah
Internet a technologie

Microsoft sáhne po jaderné energii: Budoucnost AI v rukou atomu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

umělá inteligence

Umělá inteligence je poměrně energeticky náročná. Firmy, které se věnují jejímu vývoji, tedy musejí řešit rostoucí potřebu energie, a to s ohledem na životní prostředí.

Článek

V tomto směru se jim jako vhodná jeví jaderná energie. I kvůli tomu bude nejspíš do provozu znovu uvedený již dříve vyřazený jaderný reaktor v americké jaderné elektrárně Three Mile Island.

Nejhorší jaderná havárie v historii USA

Jméno elektrárny Three Mile Island na řece Susquehann v Londonderry Township nedaleko Harrisburgu v Pensylvánii je spojováno zejména s nejhorší jadernou havárií v USA. Došlo k ní 28. března 1979 na pojistném ventilu reaktoru TMI-2 ve druhém bloku, což způsobilo roztavení pláště jaderných palivových tyčí. To umožnilo únik velkého množství chladicí kapaliny.

Na vině mimo jiné byly konstrukční nedostatky ovládání ventilu a nedostatečné proškolení obsluhujícího personálu. Během havárie do ovzduší unikly radioaktivní plyny a jód. Některé později prováděné studie dávají do souvislosti s touto havárií nárůst výskytu rakoviny v okolí elektrárny. Jiné studie toto vyvracejí.

Důsledky jaderné havárie

Havárie v elektrárně Three Mile Island významně ovlivnila rozvoj jaderné energetiky nejen v USA. Do té doby se totiž počet reaktorů každým rokem zvyšoval. Po havárii však následoval pokles amerického jaderného průmyslu. Nehoda také vyvolala protijaderné protesty – například v září 1979 v New Yorku se demonstrace zúčastnilo na dvě stě tisíc lidí.

Plánovaná dohoda s Microsoft

Po havárii zůstal pracovat nepoškozený první blok jaderné elektrárny Three Mile Island, a to do roku 2019, kdy byl z ekonomických důvodů vyřazen z provozu. Ale zdá se, že ne na dlouho, protože se rýsuje dohoda vlastníka jaderného reaktoru, Constellation Energy, se společností Microsoft, jež hledá energetický zdroj pro činnost svých datových center, jež pohánějí umělou inteligenci.

Jestliže tento plán získá souhlas amerických regulačních orgánů, tak by to bylo poprvé v historii USA, kdy by byl již jednou vyřazený jaderný reaktor znovu uvedený do provozu. Předtím, než by k tomu došlo, aby ale musela jaderná elektrárna včetně turbíny, generátoru, hlavního výkonového transformátoru a chladicích a řídicích systémů projít kompletní obnovou.

Umělá inteligence je energeticky náročná

Jaderná energie ale lidem v okolí elektrárny Three Mile Island nahání strach, tudíž zmíněná plánovaná dohoda vyvolala protesty místních obyvatel. Moc nepomáhá ani příslib na 3 400 nových pracovních míst. Microsoft přitom není jediný, který jadernou energii bere jako jednu z možností pro podporu svých rostoucích energetických potřeb. Jsou tu totiž i společnosti Amazon, Meta, Google nebo Apple, jež jsou závislé na elektrické energii. Předpokládá se totiž, že poptávka po ní se v USA do roku 2030 zvýší až o 160 procent. Umělá inteligence hladová pracovat nebude a ke své práci elektrickou energii nutně potřebuje.

Zdroj: https://www.iflscience.com/three-mile-island-site-of-americas-worst-nuclear-accident-could-reopen-in-2028-76071, Wikipedia.org

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz