Hlavní obsah
Názory a úvahy

Když genderovou vyváženost, tak všude

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Ženy jsou emotivnější, muži zase racionálnější. Nebo snad ne? Stereotypy o rozdílech mezi pohlavími jsou stejně zastaralé jako disketa.

Článek

V roce 2022 přijala Rada EU směrnici číslo 2022/2381/EU o genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech kotovaných společností v celé Evropské unii. Nová pravidla musejí vlády jednotlivých států zapracovat do své legislativy. Na výběr budou mít kotované společnosti dvě možnosti. Buď bude v jejich vedoucích orgánech nejméně 40 procent míst nevýkonných členů zastávat ženy, nebo budou ženy zastávat nejméně 33 procent všech míst ve vedoucích orgánech.

Svoje pokroky v naplňování směrnice budou muset navíc dotčené společnosti zveřejňovat. Prosazování genderové vyváženosti bude monitorovat Česká národní banka. Kompetence k tomu bude mít i veřejný ochránce práv.

Co jsou to kotované společnosti

Jsou to společnosti, jejichž sídlo se nachází v členském státě Evropské unie a jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu v jednom nebo více členských státech.

Jaká je situace v České republice

U nás jsme s genderovou vyvážeností docela na štíru a obsadili jsme dost nehezké 20. místo mezi všemi zeměmi EU. Zatímco v říjnu 2022 bylo v zemích EU ve vedoucích orgánech zastoupeno 32,2 procenta žen, Česká republika se může pyšnit pouze 21 procenty. Takže tuzemské kotované společnosti mají co napravovat.

Ženy do dolů, muži do školek

Určitě je chvályhodné, že EU chce větší zapojení žen ve vedoucích funkcích, které byly dosud doménou spíše mužů. Sama jde v tomto ohledu příkladem, protože předsedkyní Evropské komise je žena, Ursula von der Leyenová.

Nabízí se však otázka, proč se genderová vyváženost uplatňuje pouze u žen a jenom ve vrcholných funkcích? Pokud by měla platit nějaká spravedlnost, tak zavést genderovou vyváženost ve všech povoláních.

Jak k tomu ženy přijdou, když havíři jsou jen muži? I ty pověstné kanály kopou pouze pánové. Jistě by i tyto pracovní kolektivy ocenily existenci ženského ducha ve svém středu. Všem by se hned lépe pracovalo, protože ženy by do práce vnesly kus svého jemnocitu.

Na druhou stranu – proč v mateřských školách vidíme jako výchovného pracovníka pracovat výhradně ženy? Nebo jako zdravotní sestry jsou zaměstnané v převážné většině zase jen ženy. Není i tu příležitost k nápravě a nařídit kvóty pro zaměstnávání mužů na těchto pozicích. Možná by se i nad touto problematikou měla Rada EU zamyslet a vymyslet nějakou tu směrnici i v tomto smyslu. Podobné je to u pracovní pozice uklízečka. I na ní pracují nejvíce ženy. Na druhé straně by se v ostraze v supermarketech dobře vyjímal i ženský element.

No a protože ta genderová vyváženost nejde sama od sebe, je třeba ji upravit zákonem a postihovat ty, kteří ji nedodržují.

Ať žije byrokracie a regulace!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz