Článek
Podle Českého statistického úřadu se délka dožití u nás v roce 2024 u žen zvýšila na 82,8 roku a u mužů na 76,9 roku. Znamená to, že po poklesu v době koronavirové pandemie v letech 2020 až 2021 se průměrný věk Čechů opět zvyšuje. To je dobrá zpráva. Radost z ní ale kazí skutečnosti, že v seniorské populaci vzrůstá počet těch, kteří trpí nějakou formou demence. Je to závažné onemocnění, jež narušuje kvalitu života nejen nemocných, ale i jejich blízkých.
Unikátní výzkum
Vědcům se podařilo vyvinout krevní test na Alzheimerovu chorobu. S jeho pomocí je možné toto neurodegenerativní onemocnění diagnostikovat a zároveň stanovit míru jeho progrese. Pro lékaře je to velmi pozitivní zpráva, protože na základě takového testu z krve mohou lépe pacientům ordinovat vhodné léky.
Včasná diagnostika Alzheimerovy choroby je důležitá. Čím dříve se pacientovi dostane adekvátní terapie, tím lépe pro něho. Nemoc není vyléčitelná, ale její postup se dá zpomalit, a prodloužit tak aktivní život.
Alzheimerova choroba je přibližně pátou nejčastější příčinou smrti u nás. Hlavním rizikovým faktorem jejího vzniku je věk. U seniorů ve věku 65 až 74 roků se vyskytuje asi 3 % osob s Alzheimerovou chorobou. Po 85. roce je to ale už 47 %. Jak je vidět, poměr nově vzniklých onemocnění roste exponenciálně s věkem. Riziková je kromě již zmíněného věku také přítomnost Downova syndromu v rodině, ženské pohlaví a nízké vzdělání.
Jak snížit riziko vzniku demence
Asi nikoho nepřekvapí, že zásadní je zdravý životní styl. Říká se, že je co dobré pro srdce, prospívá i mozku. Takže člověk by měl srdce posilovat, aby oddálil vznik kardiovaskulárních chorob. Zásadní je tu jídelníček (omezení živočišných tuků, vysoce průmyslově zpracovaných potravin, cukru), absence kouření i alkoholu a hlavně – fyzická aktivita, která pomáhá snižovat riziko vzniku demence. K ní se počítá třeba i práce na zahrádce a místo běhání rychlá chůze.
Ale já na to nemám čas, řeknete si. Jistě, kdo ho v současné uspěchané době má nazbyt, že. A co kdybyste místo sledování stého dílu nějakého televizního seriálu se šli raději večer projít ven?
A kdo se o nemocné s demencí postará?
Alzheimerova choroba je v současné době nejčastější příčinou demence. Tím, jak roste průměrná délka dožití, se zároveň stává socioekonomickým problémem. Jestliže v populaci bude díky prodlužování věku lidí vzrůstat počet nemocných s demencí, vyvstává otázka, kdo o ně bude pečovat?
Jsou lidé, které se o své demencí postižené nejbližší starají doma. Ti totiž zpravidla ve vyšším stádiu Alzheimerovy choroby potřebují dohled a pomoc 24/7. Jenže zejména poslední studium nemoci často vyžaduje ústavní péči.
Už nyní ale chybějí místa v domovech důchodců nebo podobných ošetřovatelských zařízeních. A chybějí také pečovatelé, kteří se o takové pacienty starají. Není divu, když platy pracovníků v zařízení sociálních služeb patří u nás k něm nejnižším a kolikrát se pohybují těsně nad hranicí minimální mzdy. Přitom se jedná o práci namáhavou fyzicky i psychicky. Jenže se do ní nikdo moc nehrne. Nabízený plat je většinou spolehlivě odradí.
Zdroj: autorský článek