Článek
Starověcí Římané sice předhazovali pro svou zábavu lidi lvům, ale na druhou stranu vybudovali první kanalizační systém na světě. Říkalo se mu Cloaca Maxima a jeho úkolem bylo vysušit bažiny a odstranit odpad z města. Odpadní vodu odváděl do řeky Tibery. Postavený byl snad už okolo roku 600 př. n. l. a sloužil i po pádu římské říše. To bylo ovšem v Římě. V jiných evropských městech si na vybudování účinné kanalizace museli obyvatelé počkat a vystačit si pouze se systémem otevřených stok.
Ne jiné to bylo i v Paříži. Zde první pařížské podzemní stoky vznikly už v římských dobách, o čemž svědčí archeologické nálezy pod bulvárem Saint-Michel. Až do poloviny 19. století se tu fekálie shromažďovaly v žumpách, které bohužel často znečišťovaly podzemní i povrchové vody. Většina pařížských stok vedla do řeky Seiny, přičemž ale voda z ní byla dlouhou dobu hlavním zdrojem vody pro Pařížany.
Na počátku 19. století síť stok v Paříži měřila pouhých 50 kilometrů. Bylo to žalostně málo a nedostatečné, a kontaminovaná voda způsobovala epidemie moru a cholery. Navíc ani nebyly zmapovány, nebyly ani pravidelně čištěné a při prudším dešti stoky přetékaly na ulice.
V polovině 19. století se proto rozhodli s tím v Paříži něco udělat. Významnou roli v tom sehrál francouzský inženýr Eugéne Belgrand, který se účastnil modernizace Paříže vedené prefektem Haussmanem a architekty Alphandem a Barillet-Deschampsem. Belgrand v roce 1854 začal s rozsáhlou sanací dosavadních stok a výstavbou kanalizační sítě, která dosáhla 150 kilometrů. Její délka se do roku 1890 rozšířila na 900 kilometrů. V současnosti je to asi 2 500 kilometrů.
Kanalizace v Paříži odváděla odpadní vodu (z toalet, z průmyslových podniků, z čištění ulic, fontán) a dešťovku do řek nebo do moře, přičemž ale tyto vody byly sváděny do jedné trubky. Samostatné kanalizační sítě, zvlášť pro odpadní vody a zvlášť pro dešťovou vodu, byly vybudovány teprve v 60. letech minulého století v nových městských čtvrtích.
U pařížské kanalizace působí problém velké deště, které nasytí kapacitu sítě a čistíren odpadních vod, čímž dochází k zaplavení nejnižších míst aglomerace. Do současnosti se využívá systém přepadů dešťové vody do Seiny. Dalším řešením, které se využívá, je skladování této přebytečné vody před kanalizační sítí v nádržích a tunelech. Nejvýznamnějším je tunel Ivry Masséna, jenž je největší nádrží na dešťovou vodu v Evropě.
Aby se mohlo na letních olympijských hrách v Paříži plavat v Seině, byl v roce 2015 zahájen projekt na čištění odpadních vod. Byl například vybudován velkokapacitní rezervoár s přepouštěcím systémem a provedeny další sanační práce v celkové hodnotě 1,5 miliard EUR. Přesto to na vyčištění Seiny nestačilo, jak se nyní ukázalo. Voda v Seině i nadále obsahuje koliformní organismy[2], jež mohou způsobovat průjmy, záněty močových cest, pneumonie i sepse. Určitě to chtělo ze strany sportovců vynaložit velkou odvahu vlézt během soutěží do takové vody.
Pařížské stoky v umění
Síť stok v Paříži byla natolik inspirativní, že se objevila i v umělecké tvorbě. Dočíst se o ní můžete v knize Bídníci spisovatele Victora Huga. Psal o ní i Umberto Eco v knize Foucaultovo kyvadlo. S pařížskou stokou se setkávají i hráči počítačové hry Assassin´s Creed nebo diváci v animovaném francouzském filmu Ratatouille (2007).
Muzeum pařížské kanalizace
Pařížská kanalizace je docela atraktivním turistickým cílem. Takže nikoliv jen Eiffelova věž láká návštěvníky francouzského hlavního města, ale také zdejší stoky. Vstup do muzea[1] je na levém břehu Seiny, v bezprostřední blízkosti mostu Alma. Od Champs-Élysées je muzeum vzdáleno sotva 1,2 kilometru. Na výpravu po stokách je vhodné si obout uzavřenou pevnou obuv a něco teplejšího na sebe, protože teplota je v nich celoročně mezi 15 až 20 °C. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle v čase mezi 10:00 a 17:00 hodin. Zavřeno bývá 1. května, 25. prosince a prvních 15 dní v lednu. Vstupné vás vyjde na 9 EUR.
Zdroj:
- https://www.lemonde.fr/culture/article/2021/10/16/a-paris-le-musee-des-egouts-s-est-refait-une-beaute_6098649_3246.html
- https://zivotvcesku.cz/plavani-v-seine-je-fekalni-hazard-rika-roman-prymula-promluvil-o-dopadech-na-lidske-zdravi