Článek
Všude v médiích se ve všech pádech skloňuje Green Deal. Evropská unie má dvacet šest let na to, aby se stala klimaticky neutrální. Takže se vesele zakazují spalovací motory a kotle na tuhá paliva, pořizují se místo nich tepelná čerpadla (která nemusí být až tak cenově výhodná ani finančně a energeticky úsporná). Někde už dokonce napařili zemědělcům daň za to, že jejich dobytek vypouští do éteru tělní plyny, protože ty pak oteplují klima. No a jeden ze supermarketů přijde s nápadem Lehké svačinky, což jsou kousky čerstvého ovoce v plastové misce, určené k přímé konzumaci. Zatím novinku zkouší prodávat ve 21 vybraných prodejnách, aby se uvidělo, jak půjde mezi zákazníky na odbyt.
Plast není moc ekologický
To mě přivádí na myšlenku, kdo si takto předpřipravené ovoce asi tak koupí? Jak moc je to ekonomické a ekologické? Plast je obecně na štíru s ochranou životního prostředí. V našich končinách je zvykem ho třídit, ale z vytříděného se využije jen zlomek. Zbytek končí na skládkách, o zamořených mořích a oceánech by se taky daly psát celé knihy. Na jednu stranu se zakážou fosilní paliva, aby na tu druhou se prodává umyté a nakrájené ovoce v plastových miskách na jedno použití.
Své zákazníky tato novinka známé značky supermarketů jistě najde. Pochybuji, že to budou děti školního věku a mládež. Ti si raději za své peníze na svačinu od rodičů nakoupí chipsy a energetické nápoje. Možná to koupí nějaká maminka na rodičovské dovolené svému batoleti na kočárku cestou z města. Třeba jí nebude líto dát za malou vaničku ovoce 34,90 Kč, což je oficiální cena, kterou uvádí daný supermarket na svých webových stránkách.
Dáte si ananas, mango nebo raději meloun?
Na výběr je nakrájené kiwi, ananas, mango, meloun, pomeranč, borůvky, jahody, hroznové víno, kokos nebo semínka granátového jablka, a to o hmotnosti od 80 do 220 gramů. Právě ta gramáž a cena za ni jsou tom všem hodně zajímavé. Je totiž zřejmé, že zákazník ovoce dost přeplatí, pokud si ho koupí již předpřipravené. Je to docela pochopitelné, protože něco stojí plastová krabička, někdo to ovoce musel nachystat, aby bylo možné ho hned konzumovat. Práce není zadarmo.
Osobně s Lehkými svačinkami nemám zkušenost, tudíž vařím z vody. Ale pokud 220 g omytého a nakrájeného ovoce v plastu stojí 34,50 Kč, pak 1 kg by vyšel na pěkných 156 Kč. No, nekupte to za tu cenu.
A teď k plastové vaničce na jedno použití
Plastové uchošťoury se slavnostně vyměnily za bambusové nebo papírové stejně jako plastová brčka na pití, ale v supemarketech se začne prodávat krájené ovoce v misce, jež se ihned po konzumaci ovoce vyhodí. Už vidím, jak pracovně vytížená podnikatelka, která žije zdravě a dává přednost vyváženému a pestrému jídelníčku, po snězení ovoce z plastové krabičky hledá místo s tříděným odpadem, aby zde vzorně použitý plast odložila. Myslím si, že to neudělá ani maminka s dítětem. Krabičku možná tak vyhodí do prvního odpadkového koše, na který cestou domů narazí.