Článek
Sama se na Formanskou stezku vydávám z obce Dožice, kde je mým prvním zastavením kaple sv. Izidora, u které je i odpočinkové místo a tabule, která návštěvníky seznamuje nejen s kapličkou samotnou, ale i s obcí Dožice a její dominantou, kostelem sv. Archanděla Michaela, který se vypíná nad obcí.
Od kapličky mne nohy nesou dál, kolem ohradníku s kravami a pod blízkou větrnou elektrárnou až ke kapli sv. Anny, která stojí přibližně v polovině stezky. Cestou jdu nádhernou přírodou a míjím několik odpočinkových míst, která sice nejsou letitá, ale pomalu a jistě je na nich jejich věk znát. Odpočinout si na lavičkách zatím lze, což je skvělá zpráva, protože z většiny odpočinkových míst je krásný pohled do krajiny.
Za kapličkou svaté Anny, pod krátkým kopečkem, nachází se v louce hraniční kámen, který mnozí považují jako označení místa posledního odpočinku mlynáře Koce z blízkého mlýna, který stával na potoce jen pár metrů proti proudu vody a jehož pozůstatky si můžete stále ještě prohlédnout. Byť z mlýna zbyla už jen jedna viditelná zeď a valy, za vidění stojí. Stejně jako za vidění stojí pomník partyzána Gregorije Iljina Pimonoviče, který na místě dnešního pomníku padl v boji dne 23. října 1944.
Jen co se přejde říčka Lomnice, nastane krátké, ale zato vydatné stoupání. Půjdete místy, kde se odehrála bitva u Starého Smolivce, kterou místní znají jako bitvu na Vraždě. Bitva na Vraždě byla menším válečným střetem mezi císařskými oddíly armády generála Karla Bonaventury Buquoye a armádou českých stavů pod velením Kristiána I. staršího z Anhaltu během českého stavovského povstání na počátku třicetileté války. Odehrála se v úterý 6. října 1620 v údolí říčky Lomnice u vesnic Radošice a Starý Smolivec v jihozápadních Čechách. Cestou půjdete i kolem památníku připomínajícímu tuto bitvu, u kterého najdete další odpočinkové místo, tentokráte s ohništěm.
Odtud už je to na konec Formanské stezky jen kousek. Cestou minete smírčí kříž a naskytne se vám nádherný výhled do dálky. Než se nadějete, dojdete k plastice Brdský anděl, od které je nádherný výhled do středních i jižních Čech a také na hřebeny Brd, včetně pověstmi opředeného vrcholu Třemšín.
Výlet na Formanskou stezku vám nezabere mnoho času, ale i přesto je radost se na něj vypravit. Trasa je sjízdná na kole, koloběžce i s kočárkem. Cestou se z naučných tabulí dozvíte mnoho zajímavých informací o místní lokalitě i její historii. Z Formanské stezky se můžete vydat dál, například do chráněné krajinné oblasti Brdy, nebo k Metelskému rybníku, který je symbolem katastrofálních povodní z roku 2002.
Zdroj: janulanatoulkach.cz, mapy.cz, Formanská stezka