Článek
Lesopark Pintovka zaujme malé i velké návštěvníky. Rozprostírá se nad řekou Lužnicí a každý návštěvník si v něm najde to své. Pro děti jsou připravená dětská hřiště a naučná stezka. Vyprahlý návštěvník určitě ocení místní studánky. Dřevěné sochy a řeka Lužnice potěší oko snad každého návštěvníka. A i přesto není Pitovka vyhlášeným turistickým cílem.
Pintovkou vás provede červený okruh, který je možný si přibližně v polovině cesty zkrátit. Na okruhu najdete informační tabule, která vás seznámí s lesoparkem, s řekou Lužnicí a jejími živočichy a uvidíte také poustevníka s jelenem, o jehož působení v lokalitě se také dozvíte zajímavé informace. Pokud si cestu nezkrátíte, potkáte i čerta a budete si moct prohlédnout Benešův mlýn, který byl postaven v roce 1855 na náklady Aloise Firstara.
V lesoparku nechybí odpočinková místa, vodopády a lesokoutek, ve kterém při troše štěstí můžete vidět muflony, daňky či jeleny sika. Kousek od lesokoutku se můžete zastavit u výklenkové kaple sv. Marie, která byla vyřezána do kmene stromu. Procházku Pintovkou si můžete zpestřit zastavením u Harrachovky, kde najdete vodopády i pozůstatky budovy Stará Harrachovka. Tato zacházka vám zabere přibližně 30 minut a mohu vám ji jen doporučit. Místo je moc krásné a za vidění stojí. Navíc si tu můžete i odpočinout.
Pokud máte rádi procházky do přírody a zároveň jste příznivcem technických památek, neměli byste minout Švehlův most. Švehlův most je silniční most přes řeku Lužnici, jehož výstavba započala 1. července roku 1934. Most má nosnost 22 tun a délku 167 metrů, oblouk se klene ve výšce 25 metrů nad hladinou řeky. Zajímavostí mostu je, že rozdíl výšky obou předmostí je přibližně 850 cm, neboť silnice ve směru od Tábora stoupá sklonem 5 %. Most pojmenovaný po bývalém předsedovi československé vlády Antonínu Švehlovi byl postaven za 16 měsíců a 28. října 1935 byl slavnostně otevřen.
Zdroj: janulanatoulkach.cz, mapy.cz