Článek
Ne, to není vtip. Většina míst v Telči je otevřena pouze přes letní prázdniny, při troše štěstí pak najdete místa otevřená ještě o víkendech v září. Za mne je to velká škoda. Nejsem totiž jediná, kdo známá místa navštěvuje zásadně mimo hlavní turistickou sezónu a mimo víkendy.
Nejnavštěvovanějším místem v Telči je náměstí Zachariáše z Hradce, které lemují domy s podloubím. Dominantou náměstí je 44 metrů vysoký kamenný mariánský sloup, který byl vystaven z odkazu měšťanky Zuzany Hodové v letech 1716 - 1720. Autory sloupu jsou sochař David Lipart z Brtnice a kameník František Neuwirt z Telče.
Na náměstí Zachariáše z Hradce můžeme obdivovat i renesanční šestibokou kašnu, která byla postavena v roce 1611 na místě původní dřevěné kašny. Uprostřed kašny je umístěna barokní socha sv. Markéty z roku 1717 od sochaře Davida Liparta.
Známý je také telčský zámek. Původně stál v Telči gotický hrad, jeden z jeho paláců se dochoval dodnes. Během 16. století vznikaly nové zámecké budovy, kterým vtiskli osobitou renesanční podobu italští mistři, mezi jinými B. Maggi. Zámecké interiéry se pyšní krásnými dřevěnými kazetovými stropy, cennými sbírkami, dobovým zařízením a obrazovou galerií malíře Jana Zrzavého. Zámeckou zahradu zpestřuje arkádová kolonáda.
Pro prohlídku zámku si můžete vybrat z několika tras. Nejznámější vás provede renesančními sály zámku. Během prohlídky se seznámíte s nejrůznějšími technikami - sgrafita, štukatur a grisaille. Velkou chloubou renesančních sálů zámku jsou kazetové stropy zdobené malbou, dřevořezbami i trofejemi. Další trasa vám představí obytné místnosti posledních majitelů zámku. Dostanete se do salónků, jejichž vzhled a části výbavy patří především ke konci 19. století a začátku 20. století. V místnostech si prohlédnete nábytek, nádobí, orientální keramiku, evropský porcelán a mnoho dalších exponátů. V zámku můžete navštívit také podzemí.
Kolem zámku se rozprostírá zámecký park, který je návštěvníkům volně přístupný. Přírodně krajinářský park se rozkládá na ploše přibližně 6 ha a vznikl na přelomu 18. a 19. století. Do té doby se zde nacházela bažantnice. Dnes parkem prochází několik cestiček, které spojují palouky se skupinkami domácích i cizokrajných dřevin. Nejstaršími stromy jsou lípy, mezi nimiž roste i Zachariášova lípa s dutým kmenem a odhadovaným stářím 420 let. Za pozornost také stojí klasicistní zahradní skleník.
Kromě parku se u zámku nachází ještě zámecká zahrada, jejíž současná podoba, vzdáleně připomínající renesanční zahrady, je výsledkem úprav kolem roku 1900. Tato zahrada je veřejnosti přístupná pouze v době, kdy je otevřen zámek. Vstupné se do zahrady nehradí.
Do historické části Telče se dostanete dvěma branami. Horní brána pochází z 2. poloviny 16. století. V roce 1814 prošla úpravami, při čemž bylo odstraněno cimbuří a nahrazeno mansardovou střechou. Nad průjezdem spatříte pětilistou růži s letopočtem 1626, který se patrně váže k rekonstrukci brány. Fasáda je zdobená sgrafity. Dnes objekt slouží k bydlení. Dolní brána vznikla při přestavbě zámku v roce 1579. Ve věži je umístěn služební byt.
V Telči najdete i několik muzeí. Najdete tu muzeum techniky a i pobočku muzea Vysočiny. Navštívit můžete Telčský dům, pokud jeho návštěvu nevzdáte ve chvíli, kdy se budete snažit u značně nepříjemné paní zakoupit vstupenky. Za vidění stojí i telčské podzemí, o jehož přístupnosti se dozvíte bližší informace na infocentru na náměstí. Pokud máte raději výhledy, vystoupat můžete na vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba.
Míst, která byste neměli v Telči minout, je ještě mnoho. O nich budou mé další články. Až dostanete chuť na výbornou kávu, doporučím vám zajít do kavárny rodinné pražírny kávy RoProKafe, kterou najdete v širším centru města.
Ubytovat se můžete, stejně jako já, v hotelu U Černého orla na náměstí. Hotel nabízí pohodlné pokoje s výhledem na náměstí a je skvělým výchozím bodem pro poznávání krás Telče a okolí.
Rádi poznáváte nová místa a zároveň oceníte tipy, kde se můžete dobře najíst a ubytovat? Pokud ano, sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren, restaurací i hotelů napříč Českou republikou.