Článek
Okruh královny Elišky začíná u infocentra v Jemnici. Zde si můžete vyzvednout plánek výletu, který vám nejen usnadní orientaci, ale ještě z něj získáte zajímavé informace. Byť je trasa značená šipkami s modrou barvou, místy se plánek hodí. Trasa není zakreslena v oblíbené aplikaci mapy.com a najdou se místa, kde si šipky nemusíte všimnout. Najít pak ten správný směr není vůbec snadné, ale mapka vám vždy pomůže.
Prvním zastavením na okruhu je zámek. V roce 1530 začali tehdejší majitelé gotického hradu, páni z Lomnice, s výstavbou dvoupatrového renesančního zámku. Barokní podobu objektu nechal vtisknout hrabě Maxmilián Daun ve 2. polovině 18. století. Ten také nechal založit přilehlý park a zahrady. Až do roku 1945 zámek vlastnili Pallaviciniové. Poté byl znárodněn a užíván pohraniční stráží.
Dalším zastavením je židovská čtvrť. Židovská obec v Jemnici nepatřila mezi nejvýznamnější, zato mezi nejstarší komunity v našich zemích. Existence této čtvrti je doložena již ve 14. století. Do dnešní doby se dochovalo několik domů, které však byly díky požárům v minulosti přestavěny. Nedochovala se ani synagoga, která stávala v centru obce. V dnešní době lze místo, kde se židovská čtvrť nacházela, vymezit do oblasti ulic Zámecká a U Templu. Na místě židovské čtvrti se dnes nachází pamětní deska a najdete tu i pomník bývalé synagogy.
Z židovského města půjdete kousek z kopce a než se nadějete, dojdete k půlkruhové kamenné baště, která se z jemnického opevnění dochovala jako jediná. Jemnické opevnění nechal roku 1227 postavit Přemysl Otakar I.
Jemnice náležela v kraji mezi první města, která měla pevné hradby. Dal ji opevnit Přemysl Otakar I. v roce 1227. Hradební zeď byla zbudována kolem celého města, postaveného na vysokém a srázném ostrohu nad údolím Želetavky, a jenom z východu vedla k městu úzká rovinka. Kromě silné městské zdi náležely k jemnickému opevnění ještě příkop, val, brány a bašty. Svůj obranný úkol splnil samozřejmě také tehdejší hrad vystavěný na jihovýchodní straně města.
Od bašty vede okruh ulicí V Zahrádkách, kde si můžete všimnout zbytků opevnění. V místech, kde se silnice stáčí doleva, vyměníte silnici za úzký chodníček. Po pár krocích dojdete na místo, kde vám bude Jemnice ležet u nohou, a za zády budete mít další pozůstatky opevnění.
Uličkou Masné krámy budete pokračovat dál. Brzy dorazíte na kamenný most, který jste si mohli zdola cestou prohlédnout. Kamenný most je součástí středověkého opevnění města Jemnice ze 13. stol. Nachází se mezi Dolní bránou a hradební zdí.
Posledním zastavení na trase je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží. Kostel byl vybudován v polovině 14. století a renesanční přestavby se dočkal v roce 1580. Věž má výšku 54 metrů a ochoz je ve výšce 31 metrů. Pokud chcete vystoupat na kostelní věž, musíte zdolat 6 pater, což je 136 schodů. Odměnou Vám bude překrásný výhled daleko do kraje. Věž je přístupná návštěvníkům po domluvě se správcem kostela. Uvnitř věže jsou umístěny tři zvony pojmenované podle patronů jemnických kostelů: Jakub, Stanislav a Vít.
Kousek od kostela najdete poklad mezi kavárnami. Jmenuje se Opobchod a není tradiční kavárnou. V tomto krámku se rázem ocitnete v hokynářství o 100 let dříve. Místo, na kterém se čas zastavil, vybízí k odpočinku. V obchůdku panuje klid a pohoda. Posedět se dá ve starých křeslech, ze kterých se vám nebude chtít zvedat. Pro děti je k dispozici dětský koutek.
Pokud budete hledat ubytování, doporučím vám hotel U Černého orla v nedaleké Telči. Hotel nabízí pohodlné pokoje s výhledem na malebné náměstí zapsané na Seznamu UNESCO.
Rádi poznáváte nová místa a zároveň oceníte tipy, kde se můžete dobře najíst a ubytovat? Pokud ano, sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren, restaurací i hotelů napříč Českou republikou.
Zdroj: janulanatoulkach.cz, naučná stezka, mapy.com