Článek
Městský okruh Roudnické památky je dlouhý přibližně 3,8 kilometru, s celkovým převýšením 93 metrů. Okruh tedy není fyzicky náročný, vede skoro po rovince a má jen tři krátká stoupání. Napojit se na okruh doporučuji u roudnického infocentra. Odtud je to jen kousek k věži Hláska, která byla dříve využívána k obraně, později k hlášení ponocného a ohlašování požárů, poté jako vodojem pro kašnu a dnes je využívána jako rozhledna. U Hlásky můžete navštívit i Caffé Říp, kde mají fantastické domácí limonády, dobrou kávu a z terasy je nádherný výhled na České středohoří.
Od Hlásky vás okruh povede k pramenu Rudný, kolem kterého byla dle pověsti Roudnice postavena. Rudný pramen, jenž zavdal názvu města Roudnice nad Labem, se nachází ve výklenku zdi augustiniánského kláštera s chrámem Narození Panny Marie.
Od pramene a kostela vás čeká jedno kratší stoupání. Projdete parkem Josefa Hory, ve kterém se nachází moderní volnočasové hřiště nejen pro děti. Park je protkán cestami a stojí zde pomník s názvem Hrob pruských vojáků. Na konci parku si můžete v parku přes silnici všimnout pomníku Martina Švagrovského.
Od parku půjdete dál Jiráskovou ulicí, která vás dovede ke zvoničce u židovského hřbitova. U zvoničky si můžete všimnout sochy člověka, kterou nejeden zdroj označuje jako sochu praotce Čecha. Okruh poté dál vede podél židovského hřbitova do Třebízského ulice, odkud vás povede na kruhový objezd, u kterého můžete vidět kapli sv. Rozálie, která byla zbudována roku 1718 jako připomínka morové epidemie z roku 1713. Zajímavostí je, že kaple byla vysvěcena až v roce 1926.
Od kaple půjdete dál třídou T. G. Masaryka. Půjdete kolem Smetanova náměstí s bustou T. G. Masaryka, odkud zabočíte do ulice Josefa Hory, která vás zavede k evangelickému kostelu, který byl zbudován v letech 1908 - 1909 podle projektu arch. A. O. Kuhlmanna.
Od evangelického kostela vede trasa alejí 17. listopadu ke kapli sv. Viléma, kterou dal vystavět majitel roudnického panství Filip Hyacint z Lobkovic ve 20. letech 18. století. Autorem návrhu stavby byl Octavio Broggio. Odtud je to už jen kousek ke Kratochvílově rozhledně v Žižkových sadech.
Výstavba Kratochvílovy betonové rozhledny začala v roce 1934 u příležitosti výročí založení Rolnické záložny Podřipské. Podle zakladatele spolku Václava Kratochvíla získala i jméno. Po vystoupání 49 schodů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 13 metrů nad zemí se vám naskytne výhled severním směrem na České středohoří.
Z Kratochvílovy rozhledny je to už jen chvilka k roudnickému zámku. Lobkowiczký barokní zámek je údajně čtvrtý největší v České republice. Zámek byl postaven na místě původního románského hradu v letech 1652 - 1684. Hrad býval oblíbeným letním sídlem pražských biskupů a prý zde byl Mistr Jan Hus vysvěcen na kněze. Interiéry zámku byly dokončeny až počátkem 18. století i proto, že byly tvořeny 180 místnostmi. Po 2. světové válce byl zámek zestátněn a dlouhá léta zde sídlila Vojenská konzervatoř Víta Nejedlého. V roce 2008 byla škola zrušena. V současnosti si můžete prohlédnout zámeckou jízdárnu, galerii obrazů českých malířů 19. a 20. století nebo zámeckou kapli. Zároveň máte možnost ochutnat a zakoupit si vína přímo z Lobkowiczkého vinařství.
Zámek je posledním zastavením na poznávacím okruhu Za památkami Roudnice nad Labem. Naproti zámku najdete infocentrum, kde váš výlet započal. Kousek pod infocentrem najdete kavárnu Bajk:a, která potěší milovníky kávy i sladkého. V kavárně vám připraví kávu podle nejnovějších trendů a co víc, kávu mají pouze z předních českých pražíren. V nabídce mají dortíky, které jsou pohlazením po duši i fantastické domácí limonády.
Rádi poznáváte nová místa a zároveň oceníte tipy, kde se můžete dobře najíst a ubytovat? Pokud ano, sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren, restaurací i hotelů napříč Českou republikou.