Článek
Byl začátek 16. století, když si na místě dnešního zámku v Klášterci nad Ohří založil rod Fictum své rodové sídlo, tvrz. Stará tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, který se roku 1623 dostal do rukou Thunů. Za třicetileté války byl zámek vydrancován a vypálen švédským vojskem. Po válce proto museli majitelé přistoupit k přestavbě sídla. V raně barokním stylu vznikl zámek pod vedením italského stavitele Rossi de Lucca. Zámek získal podobu čtyřkřídlé stavby s arkádovou chodbou a naproti němu byla postavena sala terrena. Byl také založen okolní park. O sochařskou výzdobu parku se postaral Jan Brokoff. Postupem let vyhořel zámek ještě dvakrát, a to roku 1784 a 1856, kdy získal dnešní novogotickou podobu.
Dnes v zámku najdete muzeum českého porcelánu, v jehož sbírkách se nachází vzácná expozice porcelánu ze sbírek Umělecko-průmyslového muzea v Praze. Vystaveny jsou ukázky japonského porcelánu z období od konce 17. století do 2. poloviny 19. století, čínského porcelánu z 16. až 19. století a evropského porcelánu z Míšně a Vídně, kde byly porcelánky založeny v letech 1710 a 1718.
Pokud se na prohlídku zámku vydáte s dětmi, doporučuji navštívit Pohádkový okruh a pro starší děti okruh Hravý středověk, ve kterém uvidíte ukázky života ve středověkém městě, soudnictví, tresty a hladomornu. V případě, že máte rádi výhledy nebo jen rádi obdivujete věže, nezapomeňte zajít na vyhlídkovou věž, ze které je krásný pohled na krajinu Krušných a Doupovských hor. Od dubna do října v jeden konkrétní den každého měsíce se můžete vypravit do Thunské hrobky a na prohlídku kostelů. Přesný termín a časy prohlídek se dozvíte na webových stránkách zámku.
Kolem zámku se rozprostírá nádherný park, který vybízí k procházce. V parku najdete mnoho cest, potůčky, jezírka, mostky a sochy. Zámeckým parkem dojdete až do místních lázní. Zámecký park je rozlehlý a zdarma přístupný po celý rok. Až se na zámek vydáte, vřele doporučuji projít se i zámeckým parkem. Opravdu to stojí za to.
Zdroj: Zámek Klášterec nad Ohří