Článek
Zámeček Pepčín byl zařízen tak, aby sloužil nejen majiteli, ale aby sloužil i většímu počtu hostů, o čemž svědčilo dobové vybavení společenských místností. Chloubou hraběte byla knihovna zdobená četnými obrazy holandských mistrů. K areálu zámku patřily konírny s bytem pro čeledína, lesopark s altánky a sypanými chodníčky, ale také malý ozdobný rybníček vzdálený přibližně patnáct minut chůze od zámku. Prostorná věž zámečku pak sloužila jako rozhledna.
V zámečku Pepčín prožil hrabě Kounic s druhou ženou Josefou podzim svého života. Pepčín žil rušným životem. Hlavně v létě se na Pepčín sjížděli hosté, mezi nimiž nechyběli slavné osobnosti, například malíř Joža Uprka, básník a spisovatel Adolf Heyduk, pražský primátor Dr. Karel Groš či například redaktor Národních listů Josef Anýž.
Až do konce 70. let 20. století připomínala značně zdevastovaná budova dobu své slávy. V roce 1981 byl na základě rozhodnutí Okresního národního výboru zámeček zcela zbourán. Dnes je na místě bývalého zámečku vidět obvodové zdivo a nahlédnout se dá přes mříž i ke vchodu do bývalých sklepů. I přesto však stále na svůj zámeček hrabě Kounic s chotí dohlíží.
V místě, kde stával zámeček, najdete dnes odpočinkový altán. Ostatně turistické altány najdete i v blízkých lesích. Všechny altány svádí k odpočinku, u některých se dokonce dozvíte mnoho zajímavých informací.
Byť ze zámečku Pepčín zbyly už jen základy, je milým zastavením při cestě do Uherského Brodu. Z Uherského Brodu jste tu za pár minut autem a dojdete sem i pěšky po krásně upravené cyklostezce, která končí u Vlčnovských búd, od kterých vás k zámečku podél vinice zavedou dřevěné sochy hudebníků.
K zámečku se dostanete jak pěšky, tak s kočárkem, na koloběžce i na kole. Zaparkovat se dá na parkovišti u Vlčnovských búd, kde se parkování neplatí. Za sebe mohu procházku k bývalému zámečku Pepčín doporučit všem, kdo nemají rádi náročné procházky, a přesto nedají dopustit na výlety do přírody.
Zdroj: naučné tabule