Hlavní obsah
Názory a úvahy

V ČR se zdají být hejty národním sportem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zdroj: Pixabay
22. 8. 9:16

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Místo konstruktivní diskuze je v módě spustit vlnu urážek, pokud s někým lidé nesouhlasí. Když připočítáme ještě nálepkování, dostaneme pěkně hutný „Hejterský mix“.

Článek

Takový hejtr není jen tak někdo. Kdepak. Sedí v bezpečí svého domova za klávesnicí, nebo kdesi v ústraní s mobilem, či podobnou hračkou, na které má přístup k informacím a internetu, kde si ulevuje skoro stejně, jako někteří, když musí nutně do křoví, kde si odloží kapalinu, nebo hmotu.

Jasně. Vybíráme si, co čteme. Všichni bez rozdílu. Ti, kteří nemají potřebu křičet do světa své frustrace, od osobně nepříjemného tématu zkrátka odejdou. Mohou cítit pohoršení, znechucení, ale nejsou-li v osobním životě ukřivdění, nemají potřebu autora textu, nebo tvůrce nějakého produktu, urážet.

Další skupina lidí se k danému tématu, či obecně známé věci vyjádří a racionálně v bodech shrnou, s čím a proč nesouhlasí. Snaží se vést s autorem/tvůrcem férovou diskuzi bez osobních invektiv. Tento přístup hodnotím jako oboustranně velmi prospěšný, kdy se lidé mohou vzájemně obohatit a získat širší obzory.

Ne tak frustrovaní, či jiným způsobem na duši zranění jedinci, kteří si do diskuze nesou jediný cíl - napadnout, dehonestovat a povýšit se nad osobu, se kterou nesouhlasí. Jenom aby dokázali, že oni jsou ti, kteří vládnou jedinou a neochvějnou pravdou.

Stačí jim k tomu například „plivnout“ pod článek okřídlenou větičku: „To je ale blábol. Autor je ubožák.“ Tak. Vyřízeno. Přispěvatel v bezpečí a daleko od osoby, kterou znectí, zažívá zřejmě pocit zadostiučinění. Ovšem, jak by se zachoval tváří v tvář tomu, komu spílá?

Měl by tolik odvahy, aby použil stejná slova, když dotyčnému hledí do očí? Dokázal by mu nevybíravě nadávat a označovat jej kupříkladu za nýmanda, či neumětela? Byl by schopen si tak sveřepě stát za urážkami, které z bezpečné vzdálenosti chrlí?

Nebo by se nezmohl na jediné slovo a raději by šel do lesa a vybil si své duševní nepohodlí na houbách, do kterých bude kopat, aniž by za něco chudáci houby mohly?

Osobně se s hejtery (najdou-li se) vypořádávám jediným pro mě možným způsobem. Ignoruji je.

Na konec připojím větičku, kterou občas používá jeden kamarád (cituji):

„Já mám hejtry rád. Kdo nemá svého hejtra, jako by nežil.“

A co myslíte vy? Je hejtování v ČR opravdu národním sportem, nebo je to pouze můj klamný dojem, když zavítám náhodně do některých diskuzí?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz