Hlavní obsah
Cestování

Deset zajímavostí Zanzibaru a jedenáctá navrch

Foto: Eliška Vesela, publikovano se souhlasem autora

Zanzibar, 2024

Co jste možná nevěděli o Zanzibaru? Podívejme se na deset zajímavostí této exotické destinace.

Článek

„Jdu do Zanzibaru,“ říkával otec Haliny Pawlowské. Pokud by skutečně vyrazil do Zanzibaru a nikoliv do baru, ušel by pořádný kus cesty. My se do Zanzibaru vydáme letecky. Cesta je dlouhá, počítejte alespoň s deseti hodinami letu. A to mluvím o letu přímém. Nicméně tato exotická destinace kousek od rovníkové Afriky má co nabídnout. Nebudu vám dnes popisovat ani hotelový resort, ani písčité pláže indického oceánu.

Foto: pixabay

Zanzibar

Mimochodem odliv je zde tak silný, že oceán ustoupí o desítky až stovky metrů. Tím je také řečeno i to, že je vstup do moře velmi pozvolný. Oceán je teplý a má překrásnou barvu tyrkysu, to díky zlatému písku na mělčině. Fotografie hotelů a pláží najdete u každé cestovní kanceláře. Co jste ale nejspíš o Zanzibaru nevěděli? Tak schválně, tady je deset zajímavých faktů o této exotické destinaci:

Foto: pixabay

Na ostrově se stmívá vždy ve stejnou dobu.

Na Zanzibaru nikdy nepotřebovali zimní a letní čas. Zanzibar je totiž od rovníku vzdálen pouhých 750 kilometrů vzdušnou čarou. Co to znamená? Po celý rok je zde vyrovnaný počet denních a nočních hodin. Pěkně půl na půl, dvanáct denních a dvanáct nočních hodin. Rozdíl pár minut během celého roku můžeme klidně odmávnout.

Foto: pixabay

Zanzibar, jistota slunce

Stejně jako délka dne a noci je na Zanzibaru vyrovnané i počasí. Období deštů přichází naprosto pravidelně dvakrát do roka. Kratší období je mezi listopadem a prosincem a delší období od března do května. Jedná se o prudké přeháňky, neznamená to, že by vám propršel celý čas dovolené. Ostatní měsíce v roce budete mít zcela jistě slunečné.

Zanzibar není ostrov, ale celé souostroví! Skládá se z mnoha ostrůvků na dohled od Afrického pobřeží. Ty největší z nich jsou Pemba na severu a Unguja neboli Zanzibar. Ten je ze všech největší, má rozlohu asi jako tři Prahy vedle sebe, tedy 1658 kilometrů čtverečních.

Foto: Shutterstock, licence zakoupena

Prison island

Malý ostrůvek Changuu, který je součástí souostroví Zanzibar a v překladu se mu říká „Vězeňský ostrov“, ve skutečnosti žádné vězení neskrývá. Nejblíže této funkci byl ostrov v období vlády Arabů, kteří jej používali k zajištění vzbouřených otroků. Britové jej později využívali jako karanténu pro osoby nakažené žlutou zimnicí. Ani to však netrvalo dlouho. Ostrůvek je překrásný a brzy jej začali vyhledávat turisté kvůli romantice tohoto místa. Navíc je zde možné pozorovat želvy obrovské, původně importované ze Seychel.

Foto: pixabay

pláž

Nejrozšířenějším jazykem není kupodivu arabština, přestože většina obyvatel jsou muslimové a Arabové zde vládli opravdu dlouho. Na prvním místě je svahilština, hojně se využívá i v pevninské Tanzanii, Keni či Ugandě. Na druhém místě je pak angličtina.

Tanzanie ukrývá slovo Zanzibar. Od roku 1963 dostala Tanzánie své jméno spojením slov Tanganika a Zanzibar.

Foto: pixabay

Stone Town

Nejkratší válka v historii proběhla zde. Trvala jen 38 minut. Na jedné straně stála Velká Británie a na straně druhé sultán Khalid, který odmítl vyklidit královský palác. Válka se odehrála v srpnu roku 1896. Boje vypukly v 9 hodin ráno a i přes velmi krátký čas zanechala válka na pět stovek obětí především na straně sultána.

Foto: pixabay

Zanzibar

Kdo trochu zná historii Zanzibaru, očekával by, že hlavním městem bude Stone Town. Procházka jeho historickou částí nebo návštěva trhu s kořením jistě neodmyslitelně patří k turistickým povinnostem při návštěvě Zanzibaru. Status hlavního města ovšem patří Zanzibar City, jehož nejzápadnější část Stone Town tvoří.

Foto: Eliška Veselá, publikovano se souhlasem autora

Indický oceán

Stown Town je pozoruhodný také množstvím dřevěných, vyřezávaných dveří. Dveře se od sebe navzájem liší svým designem. Ten odráží sociální status, etnický původ i náboženské vyznání svého majitele. I díky těmto dveřím bylo město zařazeno na seznam UNESCO.

Foto: pixabay

Zanzibar - Ostrov koření, muškátový oříšek

Zanzibar bývá označován jako „Ostrov koření“. Pěstuje se zde muškátový oříšek, skořice, černý pepř i vanilka. Hlavním kořením je bezesporu hřebíček.

Foto: shutterstock, licence zakoupena

hřebíček

Zanzibar byl do poloviny 70. Let minulého století jeho největším vývozcem. Koření jsou usušená nerozvinutá poupata tropického stromu hřebíčkovce kořenného. Oblíbenou turistickou atrakcí je takzvaná „spice tour“. Při ní si prohlédnete farmu, kde se koření pěstuje a seznámíte se s jeho zpracováním.Tolik k deseti zajímavostem, které byste měli vědět, než se rozhodnete souostroví Zanzibar navštívit. Neodpustím si ještě jednu, jedenáctou zajímavost. Tou je nejznámější rodák Zanzibaru Farrokh Bulsara.

Foto: pixabay

Freddie Mercury

Že jste o něm ještě neslyšeli? A co takhle Freddie Mercury? Freddie, lídr kapely Queen a jeden z nejslavnějších hudebníků historie, se narodil dne 5. září právě v zanzibarském Stone Townu. V jeho okolí a především v oblasti Shangani, kde vyrůstal, na něj najdete řadu upomínek.

Přeji krásnou dovolenou!

Zdroj:

Dovolená v Zanzibaru

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zanzibar

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz