Článek
V údolí, nad řekou Ohří v úbočí Klínovce se tyčí bývalý strážní hrad Hauenštejn. Říká se mu pěkně česky Horní hrad a patří k i s kaplí k památkově nejhodnotnějším sídlům Karlovarska. Že jste o něm ještě neslyšeli? To je škoda, tento hrad je oproti ostatním hradům na našem území zvláštní, ojedinělý. Čím to je? Naprostá většina našich hradů ukazuje historii v jakémsi zakonzervovaném stavu.
Přijdete na hrad a dozvíte se něco o jeho historii. A většinu okamžitě zapomenete. Romantici si při prohlídkách představují život na zámku v době jeho největší slávy, kochají se vystaveným nábytkem, exponáty dané doby, případně soukromými komnatami šlechty. Jsme země s obrovským množstvím hradů a zámků. A všechny jsou si tak trochu podobné. Čím je tedy Horní hrad unikátní? Na Horním hradě dějiny nezamrzly, tady se dějiny tvoří. I vy můžete být jejich součástí!
Znáte to, když se sejde několik nadšenců, kteří vloží obrovské množství energie a radosti do konkrétního místa a neustále pracují na tom, aby tohle místo žilo, tak žije. Život jakékoliv stavby, nejen hradu, není o kamenech zdiva, ale o lidech, kteří v něm žijí, spravují ho a mají jej rádi. Horní hrad přesně takovým místem je.
Hauenštejn je královského založení z druhé poloviny 13. století. Velkoryse byl upraven a rozšířen v neogotickém stylu v průběhu 19. století rodem Buquoyů. V té době byl velmi oblíbený romantický styl, hradu byla proto znovu vystavena strážní věž na travnaté vyhlídce, které dominuje nádherný košatý strom.
Celkově hrad působil velmi romanticky. Bohužel v následujících sto letech hrad naprosto zchátral. Zbyly z něj jen trosky připravené spíše ke stržení nežli k opravě. Štěstí hrad neopustilo, objevil jej a zakoupil Pavel Palacký. Díky obrovskému nadšení mnoha lidí a samozřejmě i velké dávce peněz se hrad začal znovu probouzet. Dnes, po více než 25 letech je hrad celoročně otevřený návštěvníkům. Klasickou prohlídku jako na jiných hradech a zámcích ale nečekejte.
Už když přicházíte k hradu, můžete si všimnout stromů, ve kterých je tradiční metodou založený včelí úl. U stromu je vysvětlující nápis, jak takový včelín funguje. Jedná se o metodu, která se pro sbírání medu používala již ve středověku. I na hradě pak najdete chodbu, ve které si můžete prohlédnout staré úly.
Od slaměných až po různé druhy dřevěných. Také nástroje, které se používaly a často ještě používají ke stáčení medu. Údolí, ve kterém se hrad nachází, je pro chov včel ideální. Jako suvenýr si můžete z hradu odvézt krušnohorský med nebo medovinu. Hrad a jeho vybavení je s medem spojený, ale na své si přijdou i milovníci historie a krušnohorských pověstí. A vzhledem k tomu, že je Horní hrad stále v opravě, ve svém živlu budou i nimrodi a kutilové všeho druhu.
Při návštěvě hradu si připadáte víc jako jeho součást nežli návštěvník. Kdepak prohlídka, kde opatrně kráčíte po předem vyznačených cestičkách a nesmíte se v žádném případě ničeho dotknout!
Na horním hradě si dojděte nejprve do recepce. Nás přivítala starší dáma, která by nám moc ráda ukázala víc suvenýrů, ale na stole jí zrovna spal starý kocour. Koček je na hradě mimochodem spousta, mají velmi dlouhá a vznešená jména a hrad jim tak trochu patří. Nebo si to kočky aspoň myslí. Po zakoupení vstupenky dostanete letáček s mapou hradu. A pak už můžete objevovat sami. Užijí si nejen dospělí, ale i děti.
Majitel hradu se svými přáteli odvedli spoustu práce a určitě si při vymýšlení atrakcí pro turisty užili i spoustu legrace. Takřka každý kout hradu včetně částí, které se stále opravují, je něčím zajímavý. Můžete se podívat třeba do sklepení, které je nasvíceno tak, aby na vás na zdi doslova zářili pavouci a netopýři. Nad schůdky zakopnete o vycpaného muže. Asi bývalý vězeň. Při procházení jednotlivými místnostmi si prohlédnete i současná umělecká díla, dřevěné plastiky, ale staré a hodnotné věci. A dokonce i vtipné rekvizity vyhrabané z půd starých chalup. Na zdech visí fotografie a obrazy bývalých majitelů i s popisky.
Po celém horním hradě najdete také mnoho fotografií, které ukazující partu lidí při současné rekonstrukci hradu. Velmi zajímavě je tu popsáno, jak opravy probíhaly a stále probíhají, které části jsou již opraveny i strasti s opravami spojené. Ani tady se při čtení nebudete nudit. Majitel si pro vás vymyslel soutěž a informační tabule obsahují zajímavé otázky. Pro děti je zábava také zajištěna. Připraveny jsou stanoviště, kde mají například postavit z kostek vlastní hrad a podobně. Jedna místnost je vyloženě pohádková.
V rohu komnaty drží stráž drak a na zdech visí velké obrazy s krušnohorskými pověstmi a pohádkami. Pro mě osobně byla perličkou návštěva znovu opravené věže. Při stoupání nahoru mě sledovaly oči z podivných, strašidelných obrazů.
Nahoře mě pak čekal krásný výhled na celý Horní hrad s nádvořím i do malebného údolí. Nad hradem stojí kaple, která také potřebuje opravit. Za kaplí v období od jara do podzimu doporučuji navštívit arboretum. Jedná se o krásně upravenou zahradu se vzácnými dřevinami, ve které je radost odpočívat. Možná potkáte i pár pávů.
Nemyslete si ovšem, že hrad je jen jakési staveniště, které kombinuje historii a zábavu. Část hradu byla opravena natolik, že je zde možné celoroční ubytování. K dispozici jsou desítky lůžek v šesti pokojích. Některé s vlastním sociální zařízením, jiné jej mají společné. Hrad je tak ideálním místem pro zážitkové outdoorové výlety pro firmy. Na své si přijdou i školy.
Pronajmout si dokonce můžete celý hrad. Horní hrad žije nejen díky neustálým úpravám, ale především díky nadšení, které tu cítíte z každé opravené místnosti, hrad přitahuje akcemi, které tu mají stále větší ohlas. Na hradě se prostě pořád něco děje. Den dětí, sokolnictví, noční prohlídky, dobové a historické akce, ale třeba i vystoupení různých kapel včetně těch rockových.
Horní hrad je zážitkovým místem, kde budete sami aktivními účastníky. Zajímavým způsobem se dozvíte něco o historii a zároveň budete součástí historie, která právě vzniká.
Až se za sto let bude vyprávět o rozsáhlé rekonstrukci, která zachránila hrad pro další návštěvníky, bude se mluvit o i o vás. Svou návštěvou totiž pomůžete hrad aktivně budovat.
Zdroj: návštěva hradu, podzim 2024