Článek
Stále nejoblíbenější dovolená českých turistů je v Egyptě. Statistiky oproti ostatním zemím zvedá i fakt, že je to jedna z mála možností, kam letět k moři i v zimě. Jistě, takové Kapverdy mají krásnější pláže, Kanáry nezaměnitelnou atmosféru a přitom čistotu evropské destinace, ale bohužel leží u Atlantského oceánu, který je v zimě na koupání studený.
Pokud se tedy nechcete koupat jen v bazénu, místo na jihozápad leťte na jihovýchod. Nejbližší a nejoblíbenější zůstává Egypt. Češi volí především mezi dvěma destinacemi. Hurghadou a Marsa Alam. Ta druhá je pro turisty novější, což je znát i na vybavení hotelů a především na korálovém útesu, který v této oblasti ještě není tak zničený.
Do Hurghady se dostanete letecky asi za 4 a půl hodiny. Většinu letů našich cestovních kanceláří operují Smartwings. Do letadla si můžete objednat občerstvení předem nebo si jej koupit na palubě. Zdarma dostanete vodu. Většina letů je přes noc a cestující lety prospí. Marsa Alam leží dál, více na jih, a poletíte tam asi o půl hodiny déle. Co se týká výletů za pyramidami, jsou od nich obě letoviska vzdálená přibližně stejně daleko.
Pojďme se dnes podívat do Hurghady. Připomeneme si historii tohoto místa, zajímavosti, které stojí za to navštívit a řekneme si plusy a mínusy této dovolené.
Začněme od historie. Pobřeží Rudého moře v oblasti současné Hurghady má bohatou historii osídlení. Její kořeny sahají až do 4. století. V té době byla založena starověká osada Abu Sha´ar, která ležela asi 20 km severně od současného přístavu.
Původně sloužila Římanům jako vojenská pevnost, ale kolem roku 400 se stala centrem křesťanské komunity. Pevnost křesťané přestavěli na kostel a zanechali po sobě graffiti a artefakty, včetně papyru z 5. století a tapiserie s křížem. Po dobytí osady Sásánovci v letech 639-642 osídlení křesťany postupně upadalo.
Moderní dějiny Hurghady se započaly roku 1905, kdy zde byla založena rybářská vesnice. Už v roce 1913 byla v této oblasti objevena ropa. Export a těžba byla zahájena od roku 1921 britskými ropnými společnostmi. Teprve až v roce 1952 pod vládou krále Farúka I. bylo ve městě vybudováno rekreační středisko. Jenže to bylo po znárodnění egyptského průmyslu převedeno pod kontrolu egyptských ozbrojených sil. Na konci šedesátých a počátkem sedmdesátých let byl přístav svědkem bojů mezi Egyptem a Izraelem.
Od té doby až do dnes je jeho historie víceméně klidná. Během Arabského jara se sice děly menší nepokoje i zde, ale celá revoluce se víceméně odehrála v hlavním městě Egypta Káhiře. Egypťané jsou si velmi dobře vědomi důležitosti turismu a letovisko před nepokoji chrání. Ale v letech 2016 a 2017 i zde došlo k teroristickým útokům. V tom druhém islámský radikál napadl turisty na pláži nožem. Byly zabity dvě Němky a jedna Češka. Tolik asi k historii, památky v samotné Hurghadě nenajdeme, za těmi vás doveze hotelový autobus. Do Hurghady se jezdí kvůli něčemu jinému. Pojďme se podívat napřed na počasí.
Egypt má jedno z nejsušších a nejteplejších podnebí světa s vysokými letními teplotami a mírnými zimami. Hurghada leží na pobřeží Rudého moře a díky tomu je její podnebí zmírňováno. V zimě moře pevninu otepluje a v létě ji chladí mořský vítr. Zimy jsou zde příjemné s teplotami v průměru nad 20 stupňů. Nejchladněji bývá v lednu, již v únoru se můžete ohřát na pláži při teplotě mezi 20-25 stupni.
V březnu dosahují teploty i 27 stupňů a připomínají tak naše léto. Teplota moře se i v zimě pohybuje přes dvacet stupňů. V létě dosahují teploty vzduchu k 40 stupňům a ani v noci neklesají pod 30.
A co můžete očekávat od dovolené v Hurghadě vy? Počítejte s tím, že jedete do turistického letoviska. Hotelové resorty je to nejhezčí a nejčistší, co v Hurghadě uvidíte.
Tedy kromě podmořské krásy korálových útesů, za kterými se ale budete muset vydat kousek za město. Hurghada je ideální pro ty, kteří si chtějí odpočinout. Hotelové resorty jsou připravené na to, aby se jejich návštěvníci cítili výjimečně. Hotely si potrpí na překrásné vstupní haly, které vás oslní mramorem a čistotou. Pokoje už nebývají tak elegantní, ale to záleží na konkrétním hotelu.
Přestože evropským návštěvníkům hrozí z místní bakterie takzvaný „Faraon“ neboli silné střevní potíže, jen málokdo odolá množství lákavých lahůdek. Cestovní kanceláře doporučují zakoupit si léky na tyto obtíže přímo v Egyptě, případně vám je poskytne český delegát.
Hotely se skutečně předhání v množství jídla a pití. Dovolená zde je často doslova obžerstvím, které je mezi doby jídel vyplňováno ležením na lehátku na pláži nebo u bazénu.
Egyptské hotely jsou zaměřené hlavně na dovolené s dětmi. A nutno říci, že Egypťané mají děti opravdu rádi. Na jejich úsměvech, které věnují dětem, není na rozdíl od těch, kterými z vás na ulici lákají peníze nic hraného.
Hotely mají bohaté animační programy, navštívit můžete i vodní svět se spoustou skluzavek. Děti se mohou za poplatek svézt na pláži na velbloudech. Krásnou atrakcí je například plavání s delfíny. V Hurghadě se jděte podívat do Mořského světa „Grand Aquarium“ největšího akvária v Egyptě. Dětem i vám se bude líbit. Pokud se sami nepotápíte nebo chcete ukázat podmořský svět dětem, můžete jet na výlet takzvanou ponorkou. Jde o výletní loď, která má prosklenou část pod hladinou ponoru. Kapitán vás zaveze ke korálům a rybám, které v jejich blízkosti žijí.
Pokud chcete trochu poznat arabský svět, můžete se jít podívat na tržiště. Abych to upřesnila, tržiště je tu pro turisty a počítejte s tím, že vás budou místní odchytávat, pokřikovat na vás a vyptávat se, odkud jste. Jakmile odpovíte, že z Česka, spustí na vás pár slov, které umí. Pokud není vaším oblíbeným sportem nakupování a smlouvání, není to příjemný zážitek. Klid najdete zase až v hotelovém resortu.
Co by se vám ještě nemuselo líbit? Možná „čistota“ města. Místní kultura je jiná nežli naše a rozpadající se domy, špinavé děti nebo spousta odpadků k Egyptu patří. V hotelových resortech počítejte s velkým množstvím ruskojazyčných turistů. Už před dvaceti lety tu na každém kameni, který trčel z moře, pózovala ruská slečna před fotografem. Teď, když mají omezené možnosti ve výběru dovolené je Egypt jedním z hlavních cílů turistů z Ruska. No co, každý si zaslouží odpočinek.
Jaké máte s dovolenou v Hughadě zkušenosti vy? Napište je do komentářů, třeba tím poradíte někomu, kdo se sem chystá poprvé.
Přeji krásnou dovolenou!
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hurghada
dovolená v Hurghadě