Hlavní obsah
Cestování

Island, sopečný ostrov na severu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

Rybářká loď v Keflavíku

5. 9. 17:18

Napadlo by vás, že je Island nejteplejší zemí světa? Je tomu tak, jen je ta teplota myšlena pod povrchem.

Článek

Island leží přímo na Středoatlantském hřbetu a díky tomu je vulkanicky velmi aktivní. I několikrát do roka můžete číst ve zprávách, že se na Islandu probudila nějaká sopka a chrlí lávu. Jméno té sopky je pro našince většinou nevyslovitelné. Islandština je severogermánský jazyk, který vychází ze severní norštiny.

Foto: jana vesela

Keflavík

Island byl v roce 2020 hodnocen jako šestá nejrozvinutější země na světě. Na Islandu přitom nežije ani půl milionu obyvatel. Nejvíce obydlené je hlavní město Reykjavík a po něm hned Kaflavík, kde je mezinárodní letiště. I pro nás, Čechy jsou to ale spíš městečka. Seveřani mají rádi čistotu a jednoduchý design, asi kvůli nedostatku slunce a barevných květin barví někteří své domy. Na holých stráních, kde najdete jen kvetoucí vřesy a trávu, na tmavých skaliscích sedí jako přilepené barevné domečky. Fotka se vám tu určitě povede, je tu nádherně čistý vzduch.

Na Island se jezdí hlavně za turistikou a severskými bájemi. Díky krajině, která je naprosto ojedinělá, rychle uvěříte bájím o trolech a skřítcích. V Keflavíku se jděte podívat do Trolí jeskyně. Bydlí tam obryně, která se podle pověsti skamarádila s malou holčičkou. Byla to tak hodná obryně, že jí maminka té holčičky naprosto věřila, obryně jí pomáhala holčičku hlídat. Zažily spolu spoustu dobrodružství a maminka obryni ušila z vděčnosti sváteční šaty.

Foto: jana vesela

Trolí jeskyně

Na Island se jezdí, abyste viděli živé sopky nebo vodopád průzračné vody v čisté, sopečné krajině bez stromů. Abyste se vykoupali v horké vodě termální laguny, abyste viděli živé velryby, kterých je tu tolik druhů, že v Reykjavíku najdete u moře ceduli s jejich vyobrazením a názvy, abyste je mohli sami rozeznat. Když přijedete ve správnou dobu, můžete na malém ostrůvku u Islandu vidět slavné Puffins. Tak říkají Islanďané ptákům, kterí vypadají jako chodící papoučci. Jsou barevní, mají široké zobáky a můžete si koupit třeba ponožky s jejich vyobrazením. Na Islandu si vůbec můžete koupit ponožky a šály a pletené svetry s islandským vzorem. To je ten, co od krku dělá zubatá kola. Je to vlastně vyobrazení sopky. Na Island se také jezdí za prací. Češi a Slováci tam mají vlastní skupinu na sociální síti a domlouvají se na vzájemné pomoci. Třeba při spolujízdě autem. Na Islandu se pasou ovce a můžete se proto nechat zaměstnat na ovčí farmě. Nebo, jako většina ostatních, v hotelu nebo restauraci.

Foto: jana vesela

Kolik druhů velryb můžete spatřit?

Na Island se jezdí především za polární září. Můžete se za ní vydat třeba lodí a pozorovat ji na vlnách oceánu. Je magická. Jestli máte rádi severskou kuchyni se spoustou ryb, čokoládu s lékořicí a krevetové sendviče, jeďte na Island. Na Island se nejezdí za sluncem, toho si tu moc neužijete, ale když vyjde, je to nádherná, pohádková země!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz