Článek
Island leží přímo na Středoatlantském hřbetu a díky tomu je vulkanicky velmi aktivní. I několikrát do roka můžete číst ve zprávách, že se na Islandu probudila nějaká sopka a chrlí lávu. Jméno té sopky je pro našince většinou nevyslovitelné. Islandština je severogermánský jazyk, který vychází ze severní norštiny.
Island byl v roce 2020 hodnocen jako šestá nejrozvinutější země na světě. Na Islandu přitom nežije ani půl milionu obyvatel. Nejvíce obydlené je hlavní město Reykjavík a po něm hned Kaflavík, kde je mezinárodní letiště. I pro nás, Čechy jsou to ale spíš městečka. Seveřani mají rádi čistotu a jednoduchý design, asi kvůli nedostatku slunce a barevných květin barví někteří své domy. Na holých stráních, kde najdete jen kvetoucí vřesy a trávu, na tmavých skaliscích sedí jako přilepené barevné domečky. Fotka se vám tu určitě povede, je tu nádherně čistý vzduch.
Na Island se jezdí hlavně za turistikou a severskými bájemi. Díky krajině, která je naprosto ojedinělá, rychle uvěříte bájím o trolech a skřítcích. V Keflavíku se jděte podívat do Trolí jeskyně. Bydlí tam obryně, která se podle pověsti skamarádila s malou holčičkou. Byla to tak hodná obryně, že jí maminka té holčičky naprosto věřila, obryně jí pomáhala holčičku hlídat. Zažily spolu spoustu dobrodružství a maminka obryni ušila z vděčnosti sváteční šaty.
Na Island se jezdí, abyste viděli živé sopky nebo vodopád průzračné vody v čisté, sopečné krajině bez stromů. Abyste se vykoupali v horké vodě termální laguny, abyste viděli živé velryby, kterých je tu tolik druhů, že v Reykjavíku najdete u moře ceduli s jejich vyobrazením a názvy, abyste je mohli sami rozeznat. Když přijedete ve správnou dobu, můžete na malém ostrůvku u Islandu vidět slavné Puffins. Tak říkají Islanďané ptákům, kterí vypadají jako chodící papoučci. Jsou barevní, mají široké zobáky a můžete si koupit třeba ponožky s jejich vyobrazením. Na Islandu si vůbec můžete koupit ponožky a šály a pletené svetry s islandským vzorem. To je ten, co od krku dělá zubatá kola. Je to vlastně vyobrazení sopky. Na Island se také jezdí za prací. Češi a Slováci tam mají vlastní skupinu na sociální síti a domlouvají se na vzájemné pomoci. Třeba při spolujízdě autem. Na Islandu se pasou ovce a můžete se proto nechat zaměstnat na ovčí farmě. Nebo, jako většina ostatních, v hotelu nebo restauraci.
Na Island se jezdí především za polární září. Můžete se za ní vydat třeba lodí a pozorovat ji na vlnách oceánu. Je magická. Jestli máte rádi severskou kuchyni se spoustou ryb, čokoládu s lékořicí a krevetové sendviče, jeďte na Island. Na Island se nejezdí za sluncem, toho si tu moc neužijete, ale když vyjde, je to nádherná, pohádková země!