Článek
Jistě nikdo nepochybuje o tom, že jsou Češi národem pejskařů, kočičkářů a jiných milovníků domácích mazlíčků. Tolik psů na ulicích měst jako u nás jsem neviděla nikde jinde ve světě. Myslím psů, kteří mají své pány. Těch opuštěných, žijících v městských smečkách jsem bohužel viděla také dost.
Kromě svých mazlíčků Češi milují i cestování. Většina Čechů letí nebo jede alespoň jednou za rok na dovolenou do zahraničí. Jakmile vlastníte pejska nebo kočičku, vyvstává automaticky otázka, co s ním, až budete pryč. Kočičky nebývají tolik fixované na člověka jako psi. Jsou samostatnější a pokud máte ve své blízkosti někoho, kdo za nimi bude pravidelně chodit a krmit je, zvládnou se týden bez vás zabavit samy.
Psa doma ale samotného nechat nemůžete. Nestačí mu, když za ním jen někdo přijde a vyvenčí jej, bez přítomnosti svého pána je nešťastný. Ideálním řešením je nechat pejska po celou dobu u někoho, s kým se zná a kdo mu bude věnovat dostatek. Existují i služby psích hotelů, které počítají s tím, že většinou hlídají více pejsků najednou a váš pes bude mít ve smečce psí kamarády. Vždy záleží na individuální povaze zvířete, vy sami nejlépe víte, jak váš mazlíček reaguje. Pokud to ještě nemáte vyzkoušené, doporučuji to před dovolenou raději zkusit. Nechte vašeho pejska/kočičku dva dny s někým jiným. Pokud bez vás zvládne víkend, je pravděpodobné, že zvládne i celou dovolenou. Důležité je, aby věděl, že i když odjedete a necháte ho několik dní bez vaší přítomnosti, opět se mu vrátíte.
A pak je tu samozřejmě možnost vzít svého mazlíčka na dovolenou s sebou. Jak cestovat se zvířátkem autem vám radit nebudu, ale podělím se s vámi se svými zkušenostmi letušky. Poradím vám, jak přepravit svého miláčka letadlem. S čím vám bohužel nepomohu jsou informace o tom, jaké budete potřebovat k cestě pro zvířátko doklady, záleží totiž na zemi, kam poletíte. Zjistěte si podmínky vstupu do země dostatečně předem! Některé země vyžadují kromě pasu i konkrétní očkování zapsané v mezinárodním očkovacím průkazu.
Důležité je vědět, co je vůbec v letadle možné a jak přeprava probíhá. Zásadní je velikost a váha vašeho miláčka. Do kabiny cestujících, kde bude zvířátko s vámi a můžete se o něj během cesty starat může miláček, který bude včetně povinné schránky vážit maximálně 8 kg. Schránka, ve které budete kočičku nebo pejska přepravovat musí mít rozměry maximálně 43×30×27cm. Nemusí být tvrdá, plastová. Klidně to může být látková přepravní taška. Základem je, že musí mít nepromokavé dno. Počítejte s tím, že po celou dobu letu musí zvířátko zůstat v této schránce zavřené. Přepravní schránku můžete samozřejmě občas otevřít, mazlíčka pohladit nebo mu dát napít. Musíte ovšem zajistit, že schránku neopustí.
Schránka by měla být uložena pod sedadlem před vámi. Jistě, během letu můžete schránku povysunout, dát si mazlíčka ve schránce k nohám a věnovat se mu, ale během startu a přistání musí být opět zastrčený pod sedadlem, tak aby schránka nebránila možnosti rychle odejít v případě potřeby evakuace. Mimochodem v případě evakuace se majitel o své zvířátko stará sám a měl by být schopen jej vyndat ze schránky, vzít do náruče a utíkat i s ním. Neznám pejskaře, který by svého parťáka nechal pod sedadlem.
Co ale v případě, že váš mazlíček váží víc než 8 kg? Pokud se nejedná o vycvičeného asistenčního psa s potřebným certifikátem, kteří mají v tomto směru výjimku, existuje pouze možnost přepravy v zavazadlovém prostoru. Ohledně této přepravy koluje mnoho mýtů. Pojďme si říci, jaká je skutečnost.
V zavazadlovém prostoru pes nezmrzne, už jsem slyšela fámu o tom, jak pilot zapomněl zapnout topení v kargu a zvířata umrzla. Možná se to kdysi dávno stalo, ale rozhodně ne v letadle, jaká vozí cestující na dovolenou dnes. Topení v zavazadlovém prostoru není ovládáno ručně z kokpitu, je tam automaticky nastaveno. Teplota během letu je u zavazadel přibližně 15 stupňů. Což je pro člověka málo, ale pro psa nebo kočku je to optimální teplota.
Další fámou je, že schránka se zvířetem není zajištěná a pojíždí po zavazadlovém prostoru. To není možné. Vždy je připevněna. Co je ovšem pravda, je to, že tam vaše zvířátko bude samo, bude ve tmě, bude tam hluk z motorů, otřesy, vše se s ním bude naklánět a celkově to bude velmi stresující prostředí. Jsou letecké společnosti, které přepravu v zavazadlovém prostoru umožňují jen spícím zvířatům. Jako majitelka bázlivého psa z útulku s tím naprosto souhlasím.
Let může být pro některé zvíře tak stresující, že mu můžete přivodit doživotní trauma. Na druhou stranu existují zvířecí pohodáři, kteří se spokojeně natáhnou a po příletu vás vítají s úsměvem. Jak prožívají samotný let, ale nevíme. Do zavazadlového prostoru nikdo nevidí.
Pokud chcete i přesto vzít zvířátko s sebou, zajděte si dostatečně předem na veterinu a domluvte se na uklidňujících nebo přímo uspávacích lécích. Je dobré si účinek léku předem vyzkoušet. Počítejte s tím, že by váš mazlíček měl spát nejen po dobu letu, ale ještě alespoň hodinu před zahájením letu a hodinu po přistání. Aby nebyl po probuzení vyděšený, kde je a kam jste se mu ztratili. Ideální bude, když vás po probuzení bude mít u sebe.
Dá se tak zvládnout i náročný let a pokud vyrážíte na dovolenou někam, kde si to váš miláček užije, jedná se o dobré řešení.
Přeji vám i vašemu mazlíčkovi hezkou dovolenou, a hlavně klidný let!
Vaše letuška