Hlavní obsah
Cestování

Kreolské krásky, bílé pláže, tyrkysový oceán. Ostrov Sal má co nabídnout

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

pláž u mětečka Santa Maria

20. 9. 20:56

Kde můžete zažít takřka karibské pláže, africkou kulturu a 350 slunečných dní v roce? Ostrov Sal je perla Kapverdského souostroví.

Článek

Ostrov Sal v Kapverdském souostroví patří k jednomu z pěti obydlených ostrovů. Cestovní kanceláře nabízí pobyty na dvou ostrovech. Na ostrově Boa Vista, v překladu Krásná vyhlídka a ostrově Sal. Už z názvu Sal můžeme odvodit, čím byl ostrov pro Portugalce důležitý. Byla to sůl, která se ve velkém těžila z oceánu. Ještě teď můžete navštívit solné doly. Jsou to vlastně odsolovací jezírka, která se naplní vodou z oceánu a uzavřou, aby voda vyschla. Vysráženou sůl pak Kapverďané sbírali a nakládali do lodí. Portugalci měli ostrov ve svém područí již od 15. století. Ostrovy objevil v roce 1456 benátský mořeplavec ve službách Portugalska Alvise Cadamosto. Ten se nejprve vylodil na ostrově Boa Vista. Osídlování ostrovů začalo až po roce 1461, kdy byla na ostrovech vybudována vojenská základna. Ostrovy byly pro Portugalce důležité především jako překladiště otroků, které vozili z Afriky. Africký Senegal je jen kousek odsud.

Foto: jana vesela

ostrov Sal nemá pramenitou vodu

Na ostrovech otroky roztřídili a odvezli na trh do Evropy. Část otroků na ostrovech zůstala a dnešní hrdí Kapverďané jsou jejich potomky. Jsou to potomci také přistěhovalých Portugalců a Holanďanů. Sami Kapverďané jsou většinou ztepilí a krásní lidé. Nejeden z nich má modré oči a světlé vlasy a přitom africké rysy. Mluví směsí kreolštiny a portugalštiny. V roce 1951 se díky národnímu kapvedskému hnutí podařilo změnit status země z kolonie na zámořskou provincii. Po Karafiátové revoluci v Portugalsku v roce 1974 získaly Kapverdy nezávislost. Samotný ostrov Sal je jen 29,7 km dlouhý a 11,8 km široký. Vznikl před 50 milióny lety erupcí sopky. Sopka na Salu již dávno není aktivní. Jediná aktivní sopka na ostrovech je na ostrově Fogo. Sal má v průměru 350 slunečných dní v roce, což z něj dělá dokonalou dovolenkovou destinaci i během zimních měsíců. Díky své poloze je tu i v zimě počasí na plavky, jen počítejte s větrem, většími vlnami a studeným oceánem. Večer budete potřebovat na procházky mikinu, nejlépe s kapucí proti větru. Přes den se ale ještě zaručeně opálíte a vyhřejete na široké, bílé pláži nebo u bazénu.

Foto: jana vesela

pláž s majákem asi tři kilometry od městečka Santa Maria

Hotely jsou nové, Kapverďané začali své ostrovy otevírat turistům teprve nedávno. Turistický ruch tu není ani dvacet let. Rychle se ale rozvíjí a mění tím vzhled ostrova. Je to poznat i na místním turistickém městečku Santa Maria, kolem kterého je nejvíce hotelových resortů.

Foto: jana vesela

rybář na molu v Santa Maria

V posledních pěti letech zde vznikla pěší promenáda. Samozřejmě, jsme v Africe. Je to úplně jiná promenáda, než jakou zažijete v Evropě. Africká kultura barevných domů, co vypadají jako kostky se mísí s domy podle portugalského, koloniálního stylu.

Foto: jana vesela

pohled na molo u Santa Marii

Před domky posedávají ženy v barevných šatech a šátcích, potkáte tu afričanky s proutěnými koši a mísami na hlavách. Suvenýry jsou většinou přivezené z kontinentální Afriky, ale najdete tu i ty kapverdské. Zkuste si třeba koupit domů typickou kapverdskou hru. Vyjde vás asi na deset euro a zažijete s ní spoustu zábavy. Je to dřevěné pozdro většinou zdobené symbolem želvy, které mají Kapverdy jako své zvíře ve znaku a které tu uvidíte i naživo. Když pouzdro otevřete, najdete přihrádky. V pouzdru jsou také semena místní palmy které slouží jako hrací kameny. Hra je pro dva hráče a spočívá v pravidelném přesouvání semen do přihrádek. Nechte si vysvětlit pravidla. Je to ve skutečnosti velmi jednoduché. Budet mít zábavu na pláži! Suvenýr, který tu potkáte na každém kroku je pletený náramek s korálky. Typický je s nápisem Hakuna Matata, No stress. Jsou to náramky pro štěstí a mají nám připomínat, že vše je možné řešit v klidu. Můžete si ale nechat uplést náramek třeba se svým jménem. Rádi vám vyhoví.

Foto: jana vesela

maketa původního mola

Na ostrově je spousta volně pobíhajících psů. Nejsou agresivní a nechají se rádi pohladit. Nejsou to opuštění psi, jak si Evropané často myslí! Až si před vámi nějaký lehne a nechá si podrbat břicho, všimněte si malé vytetované značky. Tak si Kapverďané značí své psy. Nechávají jim naprostou volnost. Pes se celý den toulá, spí ve stínu pod lehátky, loudí dobroty a na noc se vrátí spát domů.

Foto: jana vesela

tahle čubinka má vytetované malé K

A kam se na Salu podívat mimo hotel a krásnou pláž? Nejspíš budete ubytovaní u městečka Santa Maria. Kromě zmiňované promenády se jděte podívat na molo. Každé ráno je z něj turistická atrakce, když přijedou rybáři s čersvými úlovky. Molo dříve sloužilo jako nákladové pro sůl a byly na něm koleje pro vozíky. Naproti molu je jeden z nějstarších domů na ostrově vůbec, byla to místní brána do města a celnice zároveň. Na promenádě je otevřená krásná galerie, kde je velká maketa tohoto mola z doby, kdy sloužilo původnímu účelu. Vstup do galerie je zdarma a můžete zde nakoupit suvenýry za pevné ceny bez smlouvání. Procházkou podél oceánu se kousek za Santa Marií dostanete na Hřbitov mušlí. Název zní smutně, ale nebudete vědět kam dřív s očima. Každý den sem naplavuje oceán novou várku krásných mušlí. Vezměte si boty, foťák a sáček na ty nejkrásnější. Pro další zážitky už je zapotřebí dojet autem. Nenechte si ujít třeba Magické oko, Buracona.

Foto: jana vesela

mládě žraloka citronového

Je to hluboká, oceánem zatopená jeskyně. Světelný lom vytváří magický vzhled modrého oka. Samotný ostrov je spíš pouští, není zde pramenitá voda, přírodu ale najdete v eko parku Viveiro. Do místní botanické zahrady shromáždili místní nadšenci typické kapverdské rostliny a chovají zde i zvířata. Je to takový eko mix botanické a zoologické zahrady. Ti odvážnější mohou navštívit místní žraločí zátoku. Budete tu po kolena ve vodě s mláďaty žraloka citronového. Člověku není nebezpečný a díky častým návštěvám není ani plachý. A pokud chcete na vlastní oči vidět fatu morgánu, jeďte navštívit poušť Terra Boa. Fata morgána zde vzniká díky teplotní inverzi nikoliv díky halucinacím z horka. Žádné nebezpečí vám proto nehrozí. Výhodou téhle faty morgany je i to, že je možné si ji vyfotit. Pokud nemáte náladu na výlety a chcete si prostě jen odpočinout, dopřejte si procházky po bílých plážích.

Foto: jana vesela

tatarák z tuňáka po kapverdsku

Můžete jít po pláži dlouhé kilometry a pozorovat tyrkysový oceán. A určitě si dopřejte výborné čerstvé jídlo. Kapverdské banány dovážené z ostrova Santiago jsou malé a chutnají trochu jinak, než ty, co známe z našich obchodů. V hotelových bufetech ochutnáte skvělou papayu, mango a další ovoce. K snídani dostanete kromě jiného i pečený maniok nebo pečené batáty na tenké plátky pokapané balsamikem. Přestože je jídlo v hotelech na vysoké úrovni, dojděte si i do nějaké místní restaurace na čerstvý steak z tuňáka nebo nezapomenutelný tuňákový tatarák na papayovém lůžku. A ochutnejte i místní výborné víno. Nebo kapvedský grog, pálenku z cukrové třtiny. Chutná jako bílý rum a dělají z ní skvělé míchané koktejly. Grog můžete koupit i červený, ochucený. Nečekejte ale nic podobného našemu vánočnímu grogu. Kapverdský grog je silná pálenka pro námořníky.

Přeji krásnou dovolenou na sluncem vyhřáté pláži!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz