Hlavní obsah
Cestování

Kuba, místo s jedinečnou atmosférou. Nejkrásnější pláž Karibiku, rum a salsa

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Darren Lawrence pexels for free

Pláž

23. 9. 16:02

Kuba je země, kde se zastavil čas. Kuba je místem tak specifickým svou lokalitou, historií i kulturou, že na ni nikdy nezapomenete.

Článek

Ostrov Kuba je největším ostrovem Karibiku. Na území Kuby žili před příchodem Španělů domorodí indiáni Taíni. Ostrov objevil v roce 1492 Kryštof Kolumbus a nazval ji „Nejkrásnější zemí jakou kdy lidské oko spatřilo“. Nicméně nenašel zde zlato, které hledal a ostrov opustil. Osídlování tak začalo téměř o dvacet let později, když se na ostrov vydal Diego Velázquez de Cuéllar a založil zde pod španělskou vlajkou hned sedm měst. Španělé zde začali těžit zlato a drahé kovy a místní domorodé indiány používali jako lidskou sílu, přestože to měli španělským zákonem zakázáno.

Foto: ef_elisa pixabay

pláž v letovisku Varadero

Vymysleli si chytrý trik a za takzvanou povinnou výuku křesťanství museli Taíni pracovat pro Španěly. Podařilo se to zarazit až o dalších dvacet let později. Příliš pozdě pro Taíny, kteří mezitím téměř vymřeli na evropské nemoci. Současné obyvatelstvo jsou potomci zbylých Taínů, španělských kolonizátorů a afrických černochů, kteří sem byli přivezeni jako otroci. Povahu domorodců krásně vystihuje místní tanec Salsa, který je známým po celém světě. Místním koluje v žilách divoká krev Španělů, Afričanů i touha po svobodě indiánů. Toho posledního se jim ale už dlouho nedostává. Kuba je jednou z posledních zemí komunistického světa.

Foto: afroangelll pixabay for free

pohled na město

Asi nemá smysl vyprávět historii revolučního hnutí Fidela Castra, pojdme se podívat na to, čím je Kuba dnes. Kuba zažila svou zlatou éru ve dvacátých a na počátku třicátých let. Nejen proto, že je zde nádherná příroda, ale také proto, že v té době byla v Americe prohibice, úplný zákaz alkoholu. To ovšem neplatilo pro Kubu, která se stala rájem umělců, Hollywoodských hvězd i mafiánů. Tady mohli spokojeně pít. Zde se domlouvaly obchody v baru nad slavným kubánským rumem nebo v jednom z mnoha kasin. Ne náhodou jsou mafiáni ukazováni ve filmech s kubánským doutníkem v ruce. Kuba byla ze stejně lákavá i v padesátých letech pro slavné americké hvězdy, které sem jezdily trávit dovolené. Až do nástupu Fidela Castra.

Foto: pixabay for free

muž s doutníkem

Atmosféru té doby můžete díky komunistické zdi zažít částečně ještě dnes. Nikoliv kasina, to by se soudruhům nelíbilo, ale bary, rum, doutníky a nádherná pro Kubu typická auta. Často jsou to dokonalé karoserie bouráků z padesátých let. Ale nejsou to už veteráni. Pod kapotou mají mix motorů a součástek jiných aut. Kubánci svým autům říkají almendrones. Podle mandlového stromu almendro. Připomínají tvrdou mandlovou skořápku. Ve městech se můžete svézt i povozem s koňmi, tak jak to vidíte ve filmech z doby Severu proti Jihu. A Kam se na Kubě podívat? Záleží na tom, jestli chcete lenošit v krásném hotelovém letovisku a užívat si bílé pláže, teplou vodu Karibiku, palmy a Mochito, drink, který tu má svůj původ.

Foto: pixabay for free

ulice města

Pak nejspíš zůstanete v resortu Varadero proslulým svými nádhernými plážemi. Kuba toho má ale hodně co nabídnout a byla by škoda nezažít skutečnou Kubu! Počítejte ovšem s tím, že jste v komunistické zemi, mnozí z vás ještě pamatují, jak to chodilo u nás. Na Kubě jsou dvojí obchody, pro turisty a pro místní. Do těch místních vás nejspíš ani nepustí. A když ano, nebudete mít čím platit. Ty turistické jsou něco jako náš bývalý Tuzex. Pro místní téměř nedosažitelný. Měsíční mzda se tu pohybuje v průměru kolem 20 dolarů. Nedivte se, že se pak snaží vydělat si jak mohou. Mě se například podařilo koupit balík skvělé zrnkové kávy od slečny na hotelovém baru za pět euro. Na radu známých jsem ji oslovila, když byla na baru sama a druhý den v určitou dobu měla pod pultem připravený balíček. Věděla jsem, že si s sebou mám vzít na Kubu drobné dárky pro místní a jejich děti.

Foto: DEZALB pixabay for free

pláž

Nakoupila jsem želatinové a jiné bonbóny. Na plážích vás neobtěžují prodavači jako třeba v Egyptě. Jen občas projde místní dáma, která má dohodu s hotelem a nabízí ručně háčkované tuniky a šaty. Nikoho neobtěžuje, jen prochází. Musíte si jí odchytit sami. Bojí se, aby jí hotel nezakázal prodávat na jeho pláži. Kamarádky si nakoupily nádherné tuniky po deseti eurech, já chtěla šaty pro dceru. Krásně vypracované, stály mě deset euro a ráda jsem dámě dala všechny balíčky s bonbóny.

Foto: jana vesela

háčkované šaty

Měla obrovskou radost, blížily se vánoce a ona měla dárky pro děti. Ptala se, jestli nemám mýdlo, šampon, zubní pastu, nebo třeba krém. Bohužel jsem jí musela zklamat. Připomnělo mi to dobu, kdy jsme stáli fronty na základní potřeby. Na Kubě ale nejsou jen nádherné pláže a hotely, kde vám kromě wifi signálu (ten je tu za poplatek a hrozně slabý) nic nechybí. Určitě si udělejte výlet do města, můžete jet i místním autobusem, pokud mu zrovna nedojde benzín, pojedete v bezpečí a levně. Místní lidé jsou přátelští a laskaví.

Foto: jeopwijsbek pixabay for free

vnitrozemí

Mezi oprýskanými omítkami koloniálních domů jsou i krásně opravené, barevné s typickými okenicemi a balkóny. Ostrov je zelený, plný banánovníků, plantáží cukrové třtiny a květin. Je to opravdu ráj. Dokonalé místo pro odpočinek i tanec a zpěv s místními hudebníky. Až vás omrzí města se svými bary, včetně těch slavných, kam chodil třeba Ernest Hemingway, jeďte třeba na Ernestovu nejoblíbenější pláž. Jmenuje se Playa Pilar po jeho lodi a je to nejen nejkrásnější pláž na Kubě, ale prý i v celém Karibiku. Dostanete se tam třeba katamaránem, hotely tenhle výlet nabízí.

Foto: falkenpost pixels

ulice

Pokud chcete zažít přírodu Kubánského vnitrozemí, nenechte si ujít národní park Topes de Collanteskousek od přímořského městečka Cienfuegos, najdete v něm nejvyšší vnitrozemský vodopád El Nicho. I městečko Cienfuegos stojí za vidění. Bylo založeno pro změnu Francouzi a je právem nazýváno Perlou jihu.

Foto: XtiaDuGard pixabay for free

kubánské dámy

A co si přivézt z Kuby na památku? Kromě nezapomenutelných zážitků díky její atmosféře, fotek a háčkovaných dárků si přivezte určitě zrnkovou kávu, slavné doutníky a ještě slavnější rum. Můžete si vybrat mezi tradičními značkami jako Havana Club a Legendario ( které ale na Kubě chutná trochu jinak než jsme zvyklí) nebo méně známými, ale pro Kubu typickými, jako Santiago de Cuba, Cubay, Mulata, Caney, Santero nebo Varadero. Asi nejoblíbenější pro samotné Kubánce je Santiago. Ovšem pozor, na letišti na Kubě je celníkům jedno, kolik si odvezete lahví, ale v Evropě je povolen dovoz pouze 1 litru tvrdého alkoholu na osobu! Co není jedno celníkům na Kubě, je dovoz a vývoz ovoce a zeleniny. V žádném případě si neberte z letadla k svačině na hotel jablko nebo banán.

Foto: nextvoyager pixabay for free

ovoce si domů nevozte, vývoz z Kuby je zakázaný

Jediný kus ovoce vás může stát i 100 dolarů pokuty. Bohužel svým známým nepřivezete ani slavné kubánské pomeranče, zavazadla prochází rentgenem a opravdu pečlivě to hlídají. Dovolená na Kubě je ta z těch dražších, stojí na týden kolem padesáti tisíc a víc, ale rozhodně stojí za to. Kuba má naprosto jedinečnou atmosféru, která se prolomením komunistické bariéry může kdykoliv ztratit. Možná už ji takhle nikdy později nezažijeme. Pro Kubánce to bude asi dobře, ale teď je to ta Kuba, do které se zamiloval Hemingway a kterou můžete poznat i vy.

Zdroj: https://www.mundo.cz/kuba

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz