Hlavní obsah
Cestování

Lovecký zámek Karlštejn ukrývá tajemství lásky silnější než smrt

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

Lovecký zámek Karštejn

11. 8. 16:25

Málokdo ví, že máme v Čechách dva Karlštejny. Ten první, slavný hrad na Berounce založený Karlem IV., a lovecký zámeček Karlštejn na Vysočině, nad malebnou vesničkou Svratouch.

Článek

Tenhle zámeček má svůj název podle nedalekého Zkamenělého zámku, nazývaného Starý Karlštejn, jehož skalisko bylo označováno Kahlstein (Holý kámen). Moje babička, která se na zámečku narodila a žila tu do svých patnácti let, o něm ale vždy vyprávěla jako o Karlštejně.

Zámek Karlštejn je často označován za střechu Evropy – stojí totiž na hlavním evropském rozvodí Labe a Dunaje. Což znamená, že když vylijete kbelík s vodou na jedné straně kopce, voda poteče do Severního moře, a když to uděláte o pár metrů dál na druhé straně, poteče voda do Černého moře.

Zámeček byl postaven v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropské architektury pozdního baroka. Stavbu tzv. lovčího zámku zadal hrabě Filip Kinský z rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Poté jej získal bavorský knížecí rod Thurn-Taxis. A Thurn-Taxisům sloužil můj pradědeček jako lesní strážník. To byla velmi důležitá funkce a urazil by se, kdyby mu někdo řekl, že je hajný. On měl všechny hajné v okolí na starost! Osobně se zodpovídal knížeti za stav lesů. Proto mu náležel služební byt přímo na zámku. Pradědeček byl neskutečný dobrák, který miloval děti i své lovecké psy a oni milovali jeho. Hospodářství vedla pevnou rukou prababička. Nebyla zlá, ale přísná být musela. Za první světové války jim do domácnosti přibyly ještě děti příbuzných a bylo běžné, že se prababička starala o hospodářství a patnáct dětí k tomu. Pradědeček byl pečlivý lesník, šikovný a pracovitý a les miloval. Ale z domácího ruchu občas utíkal do lesa, kde na stráni pozoroval zvěř a hladil jezevčíky.

Když začala moje babička dospívat, zamiloval se do ní Franta ze Svratouchu. Babička byla zamilovaná také. Ale od patnácti let už jezdila do Prahy a pracovala. Kdykoliv jela domů, Franta na ní ve Svratouchu čekal a nahoru na zámek jí vynesl v náručí. Musela to být obrovská láska, jsou to dva kilometry a pořádný kopec! Tou dobou byla druhá světová válka a babičce začal v Praze nadbíhat i můj děda. Jakmile skončila válka, požádal ji děda o ruku. Babička Frantu milovala celým srdcem, ale Franta měl zdědit statek a babička u nich doma viděla, jaká je to dřina. Nechtělo se jí z města. Dědu měla také ráda a tak na nabídku kývla. Frantovi to muselo zlomit srdce, ale stejně babičku miloval celý život dál. Několik let předtím, než babička umřela, vyprávěla mi, že se jí zdál o Frantovi sen. Jak za ní přišel a řekl jí, že umřel. Jen tak, klidně a hezky. Vedl jí na místní hřbitov, aby jí ukázal, kde leží. V tom snu prý z toho místa šlo jasné světlo. Babička se s Frantou hezky rozloučila. Za pár dní jí volala sestřenice, jestli si ještě vzpomíná na Frantu, že umřel. Babička jí o snu neřekla, ale když přijela na Svratouch, vzala sestřenici na hřbitov a řekla jí: „Nic mi neříkej, schválně, jestli to najdu.“ A šla přímo k Frantovu hrobu. Babička umřela v 81 letech a těsně před smrtí Frantu volala. Já myslím, že na ní čekal. Přece, aby ty schody do nebe nemusela jít pěšky! Určitě ji tam vynesl v náručí jako kdysi na Karlštejn!

Dnes je zámeček v soukromém vlastnictví a je zde pension vybavený dobovým nábytkem. Okolní příroda je klidná a krásná. Jestli se půjdete projít do lesa, můžete si představit mého hodného pradědečka a jeho jezevčíky. Nebo si vzpomeňte si na příběh lásky, která byla silnější než smrt.

Zdroje: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamecek-karlstejn-u-svratky

https://www.zamek-karlstejn.cz/o-zamku/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz