Článek
Nejstarší a z mého pohledu asi nejhezčí město na Azorských ostrovech je nejspíš Angra do Heroísmo, v překladu „Záliv hrdinství“. Přístav Angra na ostrově Terceira dostal svůj hrdinský přívlastek od portugalské královny Marie II. v 19. století. Dala mu jej jako projev uznání za liberální parlamentní boj, který se konal v 19. století po Španělské válce za nezávislost.
Město se v té době stalo centrem liberálních stoupenců a během portugalské občanské války v letech 1828-1834 bylo hlavním městem království. Během války za nezávislost se Angra stala úkrytem pro samotnou královnu vyhnanou do exilu.
Angra však již dříve hrála důležitou roli v dějinách Portugalska i Španělska. Královna Marie nebyla prvním panovníkem, kdo v Angře několik let pobýval. Kandidát na portugalský trůn Antonio I. zde v letech 1580 -1582 vytvořil vládu. V letech 1669 až 1684 našel i král Alfonso VI. útočiště právě v Angře poté, co se dozvěděl o tom, že byl svým bratrem, králem Pedrem II. sesazen z trůnu. Na město, které má v dnešní době jen okolo 20 000 obyvatel je to skutečně historie vpravdě královská.
Není divu, že byla Angra pro krále tak důležitá. Je to totiž velice strategicky položené přístavní město. Dobře chráněný přístav byl používán jako křižovatka mezi Afrikou, Evropou a západní Indií a Amerikou. Objevitel Vasco da Gama zde dokonce pohřbil svého bratra po jeho dlouhé cestě přes Indii. Tento slavný mořeplavec má v přístavu sochu v životní velikosti. Kráčí směrem do města nebo možná do katedrály, která stojí přímo v přístavu. Katedrála má příznačně modrou barvu jako oceán.
Dovedu si živě představit plachetnice, které v zálivu přistály. Námořníky, kteří z nich pak šli jen pár kroků do katedrály, aby se zde pomodlili za mrtvé kamarády a pak pokračovali do města, do hospod, za lidmi, za ženami. Dost možná jim sloužila katedrála i těsně před dalším vyplutím na oceán. Tehdy neexistovala jistota, že se v pořádku vrátí. Do přístavu Angry v 17. století dopluly i galeony, naložené poklady z Nového světa.
Dnes je přístav klidný a velmi malebný. Jen kousek od sochy slavného mořeplavce najdete malou městskou pláž s tmavým sopečným pískem. U pláže je několik stálých obchodů nabízejících výlety na oceán. Velmi oblíbený je výlet za velrybami a delfíny. Stojí okolo 60 euro na osobu a je lepší si jej rezervovat několik dní dopředu. Především během léta migrují kolem Azorských ostrovů velryby.
Výlety začínají vždy ráno a počítejte s tím, že na moři strávíte několik hodin na malém, ale velmi rychlém člunu s anglicky mluvícím průvodcem. Kapitán lodi dostává přes vysílačku pokyny od člověka, který na pevnině sleduje silným dalekohledem oceán a přesně ví, kde se zrovna hejna velryb a delfínů vyskytují. My jsme viděli hned čtyři druhy delfínů. Koupit si můžete i plavání s divokými delfíny nebo potápění nedaleko zálivu.
Jedná se o zajímavou potápěčskou lokalitu. Nejen, že je zde velmi bohatý podmořský život, je zde i řada potopených starých vraků lodí.
Samotné město je malebně portugalské. Myslím tím architekturu barevných domů a kostely s hranatými věžemi, které jsou také barevné. Nedaleko přístavu, směrem, kam kráčí Vasco da Gama je malé náměstí.
Jen kousek od něj je vstup do krásné zahrady Jardim Botanico. Podél kaskádovitých umělých vodopádů vystoupáte na kopec, který je bezesporu jednou z dominant Angry.
Na kopci stojí památník jasně žluté barvy ve tvaru buddhistické pagody, jedná se o památník Alto da Memoria (památník D. Pedra IV.) Mezi všemi křesťanskými kostely nás tento tvar překvapil, ale památník vůbec nepůsobil rušivě. Naopak, vytvářel velmi laskavou, ochrannou atmosféru.
Na Azorské ostrovy se jezdí především kvůli neskutečně krásné přírodě. Ačkoliv se nám město líbilo, měli jsme naplánovaný pěší výlet v přírodě. Naproti Angře, spojen přístavem totiž leží poloostrov, díky kterému je město tak dobře chráněné. Nejen tím, že ji kryje jako záliv, na poloostrově je také slavná vojenská pevnost Fortaleza de São João Baptista (pevnost svatého Jana Křtitele). Poloostrov se jmenuje Monte Brazil. Je to zároveň i oblíbené místo pro pořádání pikniků. Milovníci koček budou nadšení z lokality, která je zde označena jako kočičí oblast.
Kočky tu žijí volně, ale některé jsou natolik ochočené, že se nechají pohladit. Můžete si tu koupit pamlsky, kterými jistě nepohrdnou. Při vstupu na Monte Brazil projdete nejprve silnými obranými hradbami staré pevnosti. Po pravé ruce pak bude mít vstup do stále aktivní vojenské části. Je pro veřejnost zavřená.
My jsme měli naplánovanou trasu asi 15km okolo sopečné kaldery, která je uprostřed poloostrova. Prošli jsme kolem piknikových stolů s venkovními grily, které tu může využít kdokoliv, prošli přes kočičí údolí a pokračovali po dobře značené cestě.
Většinou jsme byli kryti stínem stromů. Na poloostrově najdete především platany, svou stříbrnou kůrou jsou nesmírně romantické. Zvlášť tehdy, když se přiblížíte k vyhlídce na temně modrý oceán. Po cestě jsme potkali několik připomínek starých vojenských zázemí. Bylo těžké představit si vojáka v plné uniformě 16. století, jak drží hlídku v dusnu a vlhku.
Na Azorech je totiž díky oceánu neustále vysoká vlhkost vzduchu. My jsme trasu urazili sice také naprosto propocení, ale v tričkách a kraťasech. Po návratu do Angry jsme se příjemně vykoupali v oceánu a odpočinuli si na městské pláži. A pak nás už jen čekal nezapomenutelný steak v místní hospůdce. Hovězí maso je zde levnější nežli jiné a krávy se na Azorech celoročně pasou na zelené trávě. Steaky prostě nesmíte vynechat.
Zbývá jen dodat, že město Angra do Heroísmo je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a spolu s městy Horta a Ponta Delgada je jedním ze tří regionálních hlavních měst na Azorách. Angra do Heroísmo je vůbec nejstarším městem na Azorských ostrovech.
Pokud se rozhodnete navštívit ostrov Terceiru, rozhodně navštivte Záliv hrdinství.
Přeji krásnou dovolenou!
zdroj: dovolená na Azorech léto 2024
https://cs.wikipedia.org/wiki/Angra_do_Heroísmo