Článek
„Hlavní středobod dění celého ostrova Sal najdete v městečku Santa Maria. Najdete tu vše od hotelů, promenády, pláží, barů, kostelů až po dlouhé molo s každodenním prodejem čerstvě ulovených ryb.“
Tento popisek, který jsem našla u jedné cestovní kanceláře již bohužel není platný. Alespoň, co se zmínky o dlouhém molu týče. I dovolenkový ráj jako jsou Kapverdy, s jejich 350 slunečnými dny v roce může navštívit silná bouře. A právě taková doslova semlela jednu z nejoblíbenějších kapverdských atrakcí. Je to ještě čerstvé, bouře přišla před pár týdny, v říjnu.
Říjen je obecně pro Kapverdy nejvíc deštivý měsíc v roce. Neznamená to většinou, že zde zažijete několik dní trvající déšť, ale rychlé a prudké přeháňky tu v té době bývají obvyklé. Výhodou je, že jen v této době můžete vidět nazelenalé pláně v jinak suché, téměř pouštní krajině.
Pontão de Santa Maria (molo) na ostrově Sal mělo nejen turistickou, ale i historickou hodnotu. Ostrov se nejmenuje Sal náhodou. Donedávna byla těžba soli odsolováním mořské vody jeho největším příjmem. Sůl se zde dokonce stále těží, ale již jen okrajově, jako atrakce pro turisty. Molo se táhlo přes celou pláž až k promenádě. Jeho dřevěná část na silných kůlech ve vodě plynule navazovala na dlážděnou část. Molo bylo pořádně festovní. Ale už také mělo svůj věk.
Když se půjdete projít po promenádě městečka Santa Maria, navštivte místí galerii. Je zde vystavena maketa mola z doby, kdy bylo využíváno pro nakládání soli na lodě. Sloužilo i pro lodě, které přivážely na ostrov různé zboží. Zajímavý dům, který stojí přímo proti dřevěnému molu byl průchozí a sloužil jako celnice a vstup na ostrov. Dnes je z něj jak jinak prodejna suvenýrů.
Kapverdy byly pro turisty objeveny poměrně nedávno. Jen před pár desítkami let, od té doby na ostrově, především v okolí městečka Santa Maria vyrostlo mnoho nových hotelů. I přes luxus a pohodlí hotelových resortů však můžete na Kapverdách pocítit pravou atmosféru africké kultury.
Všude přítomné „Hakuna Matata“ neboli No stress. Korálkový náramek pro štěstí s tímto nápisem si můžete koupit na Salu téměř kdekoliv. Je to jeden z mála skutečně kapverdských suvenýrů. Většina zboží je totiž přivezena přímo z Afriky. Pokud si přejete mít něco skutečně typického z Kapverd, kupte si místní hru. Vypadá na první pohled jako dřevěné vyřezávané pouzdro na velké brýle. Uvnitř jsou přihrádky, do kterých se dávají semena plamy tvrdá jako kamínky. Místní vám jistě vysvětlí jednoduchá pravidla. Hra je pro dva hráče a my se u ní pobavili až dost.
Vraťme se k molu, ze kterého po nedávné bouři zbylo jen pouhé torzo. Patřilo dlouhou dobu k jedné z největších atrakcí pro turisty. Nejen pro molo samotné, ale především proto, že se sem každý den po desáté hodině dopolední sjížděli místní rybáři, aby zde prodali své výrobky. Tuňáka, kterého jste si dali večer v restauraci pravděpodobně koupil někdo ráno od rybáře na molu.
Ztráta velké části mola je smutná. Na ostrově nejsou stromy, ze kterých by mohly být vyrobeny nové dřevěné sloupy, musíme tak počkat, než připluje materiál na opravu mola. Pokud se někdo ovšem opravy ujal. Doufejme, že ano.
Kapverdy nám stále nabízí snad nejkrásnější pláže se zlatým pískem a koupání v tyrkysovém oceánu. Ještě stále má ostrov jiné atrakce. Jako například chůzi mezi malými žraloky citronovými na korálovém útesu. Koupání v solišti s bahnem, které má stejné účinky jako to z Mrtvého moře.
Nebo při troše štěstí pozorování velryb a želv. Můžete se projet na koni chráněnou oblastí mezi odsolovacími poli a cválat po pláži až k rezervaci, kde ochranáři hlídají želví vajíčka, dokud se z nich nevylíhnou nové karetky.
Kapverdy především nabízí slunce, pohodu a dobré jídlo. Pohodlí hotelů i africkou exotiku. Pokud na Sal v nejbližší době poletíte, zdokumentujte si zkázu původního, historického mola. Až se sem příště vrátíte, bude zde stát možná už nové molo plné rybářů.
Zdroj: dovolená na Salu