Hlavní obsah
Cestování

Otravují vás opilí cestující v letadle? Proč je na palubě zakázaný vlastní alkohol

Foto: pexels - pixabay

Krásný výhled

Pohodlně se usaďte, připoutejte se a dejte si skleničku něčeho silnějšího. Anebo raději ne. Proč je pití vlastního alkoholu na palubě zakázáno a jaký je postup posádky, když tento přestupek zjistí?

Článek

Ne pro každého je let letadlem běžná rutina. Většina cestujících létá na dovolenou maximálně jednou za rok a let letadlem je pro ně vzrušující součástí dovolené. Někdo se do letadla vyloženě těší. Jsou cestující, kteří milují okamžik, když letadlo roluje po dráze, rozjede se a pak odlepí od země. Ten moment, kdy je země pod vámi stále menší a vy se snažíte rozeznat známá místa, zámky nebo řeky pod vámi. I já k takovým cestujícím patřím. Ano, i přestože létám profesionálně jako letuška, když mám možnost letět jako cestující, užívám si sedadlo u okna.

Foto: jana vesela

není to nádhera?

Pak tu máme cestující, kteří se sice těší, ale zároveň mají z letu obavy. Asi ne z letu jako takového, spíš ze všech těch procedur okolo. Z toho, co se smí a co ne. Od pravidel která říkají, co si s sebou smí vzít cestující na palubu až po „drobnosti“ jako jestli si smí zajít v letadle na toaletu i v době, kdy cestující teprve nastupují. Letadlo je přeci jen trochu jiný způsob dopravy. Každý se s těmito obavami vypořádá trochu jinak. Někdo si nastuduje letové podmínky, jiný se pečlivě rozhlíží, jak se chovají lidé kolem něj. Předpokládám, že právě tento typ lidí může za to, že když jeden člověk otevře dveře toalety zvednutím kliky nahoru místo dolů, celá řada za ním rovnou zvedá kliku nahoru, aniž by se ji pokusila zmáčknout jako u normálních dveří. Naštěstí se dveře otevřou v obou případech.

Foto: jana vesela

letadlo čeká na své cestující

Ale bohužel nám nastupují do letadla i cestující, kteří své obavy zahánějí dávkou alkoholu. Pro někoho slouží alkohol pro posilnění nervů, pro jiného je to automaticky součást dovolené. A ta pro ně začíná nástupem do letadla.

Podle průzkumu, kde se lidí ptali, co jim nejvíc znepříjemní let letadlem, odpovědělo nejvíce dotázaných, že opilci na palubě. Nedivím se. I já mám mnohem nepříjemnější zkušenosti s někým, kdo se „posilnil“ nežli třeba s neukázněnými dětmi. Respektive s jejich rodiči. S těmi, i když mají občas velmi jasný názor na to, co si jejich potomek může v letadle dovolit (všechno, je to přeci dítě) se dá nakonec většinou rozumně mluvit, když přejdeme na otázku bezpečnosti. S opilým člověkem se nedomluvíte. Zvlášť, když je ve své opilosti hlučný nebo dokonce agresivní.

Foto: pixabay

Kvůli některým cestujícím je přípitek v letadle pod kontrolou letušek

Právě proto platí podmínka zákazu nošení vlastního alkoholu na palubu letadla. A pozor, platí i na alkohol zakoupený na letišti! Nejde totiž o celní nařízení, ale o bezpečnost. Posádka si cestující pečlivě prohlíží již při nástupu do letadla. Kapitán letadla může nechat vyloučit cestujícího z přepravy ještě před letem. Stačí, když mu člen posádky sdělí, že přišel velmi opilý cestující, který by svým stavem mohl ohrozit bezpečnost během letu. Kapitán si pak nechá zavolat pozemní personál, případně policii a cestující pak bez nároku na náhradu jednoduše neletí.

Kapitán letadla se za toto rozhodnutí nemusí dále nikomu zpovídat. Bezpečnost letu je tak důležitá, že jde „přílišná korektnost“ stranou. Ze zkušenosti vím, že je to dobře. Kapitán by neměl mít obavy udělat okamžitě takové rozhodnutí.

Foto: jana vesela

kapitán může rozhodnout o vyloučení cestujícího z přepravy

Dalším problémem jsou často velké lahve alkoholu prodávané na palubě letadla v rámci duty free při letech mimo EU. Ani ty totiž nesmí cestující otevřít a konzumovat již na palubě. Slyšela jsem poznámky od cestujících o tom, že se snažíme donutit cestující kupovat si drahé miniatury. Ne, opravdu nám nejde o vyšší tržby. Za mě by bylo nejlepší, kdyby na palubě nebyl žádný alkohol. U malých lahviček máme alespoň trochu kontrolu a přehled o tom, kolik toho cestující již vypil. U velkých lahví bohužel ne.

A co se stane, když zjistíme, že někdo na palubě pije vlastní alkohol? Na všechno jsou na palubě postupy. Cestujícího upozorníme, že je to zakázané a požádáme jej, aby v tom nepokračoval. Zároveň upozorníme vedoucí kabiny a ostatní členy posádky, abychom měli o tomto cestujícím přehled všichni. Pokud pokračuje, dostane cestující takzvanou „varning card“ neboli varovné sdělení. Na ní je napsané, že jej upozorňujeme na chování, které není v souladu s palubními podmínkami. Pokud předáme cestujícímu tuto kartu, kapitán letadla udělá hlášení upozorňující na zákaz požívání vlastního alkoholu. Asi nikdo nechce být v situaci, kdy celé letadlo ví o nějakém jeho přestupku. Není to nic příjemného pro cestující ani pro posádku.

Foto: pixabay

před letem se raději neposilňujte

Bohužel ani to někdy u cestujícího pod vlivem nestačí. Záleží také samozřejmě na tom, jak se chová. Pokud „jen“ pil alkohol, ale jinak nikoho neobtěžuje, nejspíš nebude nikdo volat policii. U nepříjemných cestujících, kteří svým stavem obtěžují nebo dokonce ohrožují ostatní, je to ale další krok. Policie na něj pak čeká v destinaci. Po přistání si jej odvedou rovnou z letadla. To už je ovšem naprosto extrémní situace a těch se naštěstí moc nestane. Úplný extrém je pak zpacifikování agresívního cestujícího již na palubě letadla během letu. Mě osobně se taková situace naštěstí nikdy nestala, ale pár mých kolegů ji zažilo.

Jeden takový případ vám mohu popsat, sešlo se v něm totiž tolik šťastných náhod, že je přes svou vážnost spíš pro pobavení.

Do letadla směrem na Prahu nastoupil cestující, který se vracel z dovolené. Již před cestou se nejspíš něčím posilnil, ale při nastupování ještě působil docela v klidu. Brzy po startu se ale situace rychle změnila. Cestující začal napadat lidi kolem sebe. Nejprve slovně, pak se pokoušel i o vyvolání rvačky. Měl ovšem opravdu smůlu. Na tomto letu byl totiž kolega, který kdysi pracoval jako dozorce ve vězení. Poté, co předal cestujícímu varovnou kartu si pomalu rozmýšlel, koho osloví a požádá o pomoc v případě, že bude třeba cestujícímu nasadit pouta. Odpověď na tuto otázku nemusel řešit dlouho. Během pár minut za ním přišlo pár namakaných chlapů. Řekli mu, že jsou parta vyhazovačů z nočních barů v Ostravě, a právě se vracejí s rodinami z dovolené. A nepříjemný cestující jim leze na nervy. Tak kdyby pán dovolil, že by se o něj rádi postarali. Nemuseli čekat moc dlouho. Jak se říká v jednom filmu: „Až pan Košťál mávne, muzika začne hrať.“ Kolega mávnul, chlapi se zvedli, agresora podrželi, kolega mu zkušeně nasadil pouta a v Praze už pak na něj čekala policie. Kéž by to tak jednoduché bylo vždy!

A jaké máte zkušenosti s nepříjemnými cestujícími vy? Napište mi do komentářů, jestli jste měli v poslední době nějaký nepříjemný zážitek z letu.

Přeji vám všem klidný let a krásné zážitky.

Vaše letuška

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz