Hlavní obsah
Cestování

Projít se čajovou plantáží v Evropě? Proč ne, na ostrově Sao Miguel pěstují čaj již téměř 150 let

Foto: jana vesela

plantáž Chá Gorreana před soumrakem

Vynikající čaj se v Evropě pěstuje již 147 let. Jediné místo v EU, kde se můžete procházet čajovníkovou plantáží leží na ostrově Sao Miguel v souostroví Azory. Jak vypadá plod čajovníku?

Článek

Co mají společného čajové plantáže a Evropská unie? Jedno jediné místo. Překrásný ostrov Sao Miguel v souostroví Azory. Azory patří k Portugalsku, platí se zde eury a na rozdíl od Portugalska se s každým domluvíte anglicky. To proto, že k Americe to odsud není tak daleko. Mnoho místních rodin má příbuzné v USA nebo v Kanadě. Není náhoda, že u mnohých domů na Azorech vlaje americká nebo kanadská vlajka.

Foto: pixabay

Sao Miguel, výhled na Sete Cidades

Každý z ostrovů má nejen své jméno, ale i barvu, kterou jej místní nazývají. Ten nejobydlenější, s hlavním městem Ponta Delgada je právě Sao Miguel. Zelený ostrov. Přímým letem se na ostrov Sao Miguel dostanete z Prahy s leteckou společností Smartwings třikrát do týdne. Další možností je let s přestupem. Ideálně v Lisabonu nebo Portu.

Foto: pixabay

vodopády a horké termální prameny vhodné ke koupání, to jsou Azory

Ostrov má jedinečné klima. Je sopečného původu, a přestože zdejší sopky nehrozí výbuchem, je uvnitř stále pěkně žhavý. Místní specialitou je jídlo, které vám „podusí“ sopka. Stačí zakopat hrnec metr hluboko a počkat sedm hodin. Na ostrově je také obrovské množství horkých termálních pramenů. V těch se můžete vykoupat nejen v přírodních jezírcích místních lázní, ale dokonce i v oceánu.

Foto: pixabay

jinak chladný oceán ohřívají u břehů termální prameny

Především západní část ostrova je známá přírodními lávovými bazénky (vznikly tuhnutím lávy při střetu s Atlantským oceánem). Bazénky jsou ohřívané termálními prameny, které se mísí společně s chladnou vodou oceánu. Dokonalá kombinace, nemyslíte?

Foto: pixabay

Vlevo zelené plody monstery. Sklízí se až když samy spadnou, a ještě deset dní pak dozrávají. Každý den změní chuť

Až vás omrzí koupání v léčivé vodě, vydejte se na některý z dobře značených výletů na ostrově. Čeká vás naprosto unikátní krajina. Díky celoroční vlhkosti vzduchu, častým přeháňkám, a přitom teplotám okolo dvaceti stupňů se ostrov zahalil do zeleného kabátu. Klima Azorských ostrovů je velmi podobné tomu jihoamerickému. Daří se zde rostlinám a stromům, které jinde v Evropě neuvidíte.

Foto: jana vesela

místní příroda připomíná film Cesta do pravěku

Procházet budete nejen mezi všudypřítomnými keři modrých hortenzií, ale ochutnat můžete i místní banány, passion fruit, plody monstery a další. Místní lesy nám nejvíc připomínaly film „Cesta do pravěku.“ Opravdu jsme byli zvědaví na místní čajovou plantáž a továrnu na zpracování čaje. Na ostrově jsou čajové plantáže dvě. V celé Evropě jen tři. Třetí čajová plantáž je o dost menší a nachází se v Cornwallu.

Foto: pixabay

Chá Gorreana

Do Chá Gorreana (chá znamená portugalsky čaj) jsme se jeli podívat hned dvakrát. Poprvé před západem slunce, kdy jsme továrnu našli již zavřenou. Před budovou postávalo pár posledních aut a na zídce se v pozdním slunci vyhřívala unavená kočka. Plantáží vede pět kilometrů dlouhá, dobře značená cesta. Přijet pozdě byla vlastně výhoda.

Foto: jana vesela

unavená kočka na zídce u továrny na zpracování čaje

Plantáž jsme měli jen pro sebe a výhled přes keře čajovníků na oceán nám nerušili žádní turisté. Sami po dlouhém dni značně unavení jsme uzobávali a žvýkali pro povzbuzení čajové tipsy. Milovníci čaje budou vědět, že se jedná o to nejvzácnější, co čajovník poskytuje. Jde o ještě ochmýřený pupen zavinutého nejmladšího lístku s prvním listem za ním.

Foto: jana vesela

plody čajovníku

Účinek to mělo, asi jako bychom si dali hrnek silného čaje. Čajová plantáž má rozlohu přibližně 40 ha, a právě, když jsme vyšli na nejvyšší bod, začala se od oceánu valit mlha. Slunce už se málem koupalo v Atlantiku, za námi byl les plný vzrostlých přesliček a pod námi plantáž v mlžném oparu.

Foto: jana vesela

plantáž při soumraku

Kdybych se nebála, že na nás vyskočí Tyranosaurus Rex (s trochou nadsázky si tak můžete opravdu připadat), byla by to dokonalá romantika. Místo dinosaurů jsme potkali telata, která na louce vedle plantáže zůstávají i přes noc. Doufám, že ne jako krmení pro Rexe. Okouzleni klidem, který krajina čajových plantáží přináší, jsme se vrátili zpět k továrně a odjeli na večeři.

Foto: jana vesela

telata u plantáže přenocují

Ale nedalo nám to a za dva dny jsme byli zpět. Tentokrát v dopoledních hodinách. Kolem továrny stálo tolik aut, že jsme měli problém zaparkovat. Přestože tu muselo být obrovské množství turistů, v továrně jsme se nemačkali. Pravděpodobně jich většina byla na plantáži. Za prohlídku továrny se neplatí žádné vstupné a zůstat můžete, jak chcete dlouho.

Foto: jana vesela

hlavní budova továrny

Vše je chytře vymyšlené tak, abyste si továrnu užili a o čaji a jeho zpracování se dozvěděli co nejvíc. Továrna je plně funkční. Procházíte se s ostatními turisty mezi běžícími stroji, sušičkami a rolovači listů.

Foto: jana vesela

stezka plantáží je volně přístupná zdarma.

Prohlédnout si můžete i třídírnu, kde dámy ručně třídí lístky pro extra kvalitní čaje. Postupně dojdete do místnosti, kde běžní na obrazovce smyčka instruktážního videa. Nalít si zde můžete do kelímku ochutnávku černého i zeleného čaje. Předposlední místnost byla nejvíc obsazená turisty.

Foto: jana vesela

pytle s čajovými lístky v továrně nejsou rekvizita

Byla to místnost se suvenýry. Za ní pak můžete navštívit místní čajovnu. Ochutnat tu můžete i čajové sušenky, místní specialitu. V jednotlivých místnostech najdete kasičky na dobrovolné příspěvky.

Foto: jana vesela

místnost se suvenýry a čajem na prodej

Musím přiznat, že jsme byli zpočátku skeptičtí, nechtělo se nám věřit, že by v Evropě mohl vyrůst a být zpracovaný opravdu kvalitní čaj. Továrna i samotný čaj nás ovšem velmi mile překvapili.

Přidám ještě pár zajímavých informací o Chá Gorreana. Oblast se nachází asi 12 km východně od okresního města Riberia Grande (v překladu Velká řeka). Od hlavního města Ponta Delgada je vzálená asi 40 min autem.

Foto: pixabay

plantáž

Chá Gorreana je spolu s nedalekou Chá Porto Formoso jedinou čajovou plantáží v EU. Čaj se na ostrově Sao Miguel pěstuje od roku 1878, kdy do Macaa přišli dva Číňané, kteří místní naučili čaj pěstovat. Počasí je zde pro pěstování čaje ideální, a navíc se v této oblasti vyskytují kyselé hlinité půdy, které jsou předpokladem pro voňavý čaj s příjemnou dochutí.

Foto: jana vesela

čaji i hortenziím se tu daří

A mimo jiné je tato půda ideální i pro úžasnou modrou barvu zdejších hortenzií. Čaj se v Chá Gorreana vyrábí pouze ekologicky, bez použití pesticidů, herbicidů a fungicidů. Sklízí se ručně. Vše běží podle původních, tradičních postupů. Každoročně plantáž vydá na 40 tun čaje. Vyrábí se černý čaj třídy Orange Pekoe, Pekoe a Broken leaf a zelený čaj odrůdy Hysson. Celá produkce skončí nakonec v šálcích ostrovanů a obyvatel pevninského Portugalska.

Foto: jana vesela

obraz ve výrobně čaje vysvětluje jeho zpracování

U nás tento čaj bohužel nekoupíte. Nezbývá než si pro něj doletět. Nejen kvůli chuti tohoto čaje, ale především kvůli překrásné krajině Azorského ostrova Sao Miguel to rozhodně stojí za to!

Přeji krásnou dovolenou!

Zdroje:

Dovolená na Sao Miguel v létě 2024

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A1_Gorreana

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz