Článek
Rhodos je nejslunnější z řeckých ostrovů. Aby také ne, vždyť podle pověsti patří ostrov samotnému bohu slunce Héliovi. Podle ní se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi Olympské bohy. Jediný, na koho se nedostalo, byl Hélios – bůh slunce, neboť ve chvíli, kdy se Země dělila, putoval se svým slunečním vozem po obloze a nikdo si na něj nevzpomněl. Když se vrátil a domáhal se svého podílu, Zeus ho sice politoval, ale sdělil mu, že to nemůže změnit, neboť ostatní bohové by byli nespokojeni. Hélios tedy požádal Dia i ostatní bohy o souhlas s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Jakmile souhlasili, vynořil se z modrého moře ostrov. Hélios jej ozářil svým jasem a učinil jej nejkrásnějším ostrovem.

přístav Mandraki, kde stávala socha boha Hélia
Rhodos je dnes ideální destinací k prožití příjemné dovolené u moře. Leží ve východní části Egejského moře, jen několik kilometrů od pobřeží Turecka. Zeměpisně bývá řazen do souostroví Dodekanés, které se do českého jazyka překládá jako Dvanáctiostroví. Ostrov Rhodos získal pověst dokonalé destinace pro letní dovolenou i kvůli své všestrannosti. Na své si tady přijdou jak turisté, rádi lenošící a odpočívající na plážích, tak i aktivní jedinci, kteří se nechtějí během svých zasloužených dnů volna jen válet.

Lindos
Na Rhodos cestují i lidé se zájmem o starověkou historii. Ostrov měří na délku 78 km a na šířku 38 km. Jeho východní pobřeží je lemované dlouhými plážemi s pozvolným přístupem do moře. Nejvíce letovisek je právě zde. Západ ostrova je mnohem divočejší, hodně tu fouká a na útesy ostrova bičují vlny.

vodní sporty na Rhodu
Tato část ostrova je vyhlášená mezi surfaři a milovníky kite surfingu. Na ostrově je velké množství památek, samotné hlavní město ostrova, stejnojmenný Rhodos je zážitkem pro milovníky starých uliček, mohutných hradeb a antických památek.

Palác velmistrů
O tom, že je Město Rhodos významnou památkou, svědčí i skutečnost, že je již od roku 1988 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavními lákadly starého města Rhodos je určitě Palác velmistrů, jež se nachází na severozápadě, spolu s Třídou rytířů.

Třída rytířů
Podél ní je k vidění několik gotických budov s nádhernými zahradami. Asi nejznámějším je přístav Mandraki. Ten vstoupil do povědomí široké veřejnosti kvůli obrovské bronzové soše boha Helia, která zde v období starověku stávala. Tato socha, patřící mezi sedm divů světa starověku, se ovšem nedochovala. Byla již před staletími zničena zemětřesením. V současné době stojí na každé straně vjezdu do přístavu sloup. Na jednom je socha jelena, na druhém pak socha laně.Ostrov spolu se Santorini a Mykonosem patří k nejoblíbenějším destinacím samotných Řeků. Jsou na něj náležitě hrdí. Oproti ostatním ostrovům je zde i o něco levněji.

Polibek dvou moří
Rhodos se může pyšnit několika přírodními unikáty. K těm nejzajímavějším se bezpochyby řadí nejjižnější výběžek u Prasonisi a místo, kterému se říká Polibek dvou moří. Tento přírodní úkaz se nalézá asi 90 kilometrů od hlavního města, na nejjižnějším výběžku ostrova. Jižním směrem zde vybíhá do vzdálenosti asi 5 kilometrů poloostrov, jež je zakončen malým ostrovem. S pevninou Rhodu jej spojuje jen úzká pevninská šíje. Pláž má písčitý povrch a ze západu je omývána vodami Středozemního moře.

Údolí motýlů
Východní pobřeží pak lemují vody moře Egejského. Během přílivu, když stoupne voda, toto spojení ostrůvku Prasonisi s ostrovem Rhodos zmizí a dochází k jakémusi polibku dvou moří. Populární je též návštěva Údolí motýlů, které se nachází ve vnitrozemí v severní části ostrova. To se jmenuje v řečtině Petaloudes a jde asi o 5 kilometrů dlouhé údolí, plné zeleně. Najdete jej asi 20 kilometrů od hlavního města. Skrze Údolí motýlů protéká potok, který ani uprostřed nejteplejšího léta nevysychá. Hlavní zdejší atrakcí je malá můra přástevník kostivalový. Během páření se právě do Petaloudes slétají tyto můrky, neboť je sem láká vůně pryskyřice stromu ambroně východního. Začátkem července, je možné tady spatřit desetitisíce motýlů.

Rhodos
Z celkové délky pěti kilometrů je turistům přístupná pouze první část údolí v délce zhruba jednoho kilometru. Vstupné do údolí činí 5 EUR na osobu. I turisté, kteří přijíždějí na ostrov především kvůli moři a koupání, budou s výběrem destinace spokojeni. Pláže Rhodu jsou skutečně krásné a různorodé. Můžete se koupat jak na plážích s jemným pískem, k nimž patří třeba Tsambika, tak i na plážích oblázkových či kamenitých. K těm se řadí kupříkladu Ladiko nebo Anthoni Quinn. Je pojmenována po americko – mexickém herci Anthonym Quinnovi, který zde v roce 1961 natáčel film. Pláž Anthony Quinn je ohraničena útesy, na kterých se dá pohodlně opalovat a bezstarostně lenošit.

Rhodos
Na pláž Anthony Quinn také často míří milovníci šnorchlování, a dokonce i přístrojového potápění. Ve vodách blízko břehu je možné pozorovat bohatý podmořský život, jaký lze na jiných místech ostrova Rhodos spatřit jen těžko. Pokud chcete ostrov opravdu poznat, nestačí vám ani 14 dní s půjčeným autem. Mnoho turistů se sem vrací a objevují nová místa a užívají si lenošení i vodní sporty.

Rhodos město
Navštěvují památky a vychutnávají si skvělé jídlo a víno v místních tavernách. Na ostrově se pěstují především olivy a olej z ostrova je vyhlášený. Až si po návratu z dovolené přelijete salát z čerstvé zeleniny přivezeným olejem z Rhodu, vzpomenete si na boha slunce Hélia a vůni moře.
Přeji krásnou dovolenou!
Zdroj: https://www.rhodos-recko.eu/