Hlavní obsah

Terceira; Fialový ostrov

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: jana vesela

Modř hortezií konkuruje modři Atlantsého oceánu

Na ostrově Terceira se nudit nebudete a přesto si zde odpočinete od městského ruchu. Okouzlí vás překrásná, čistá příroda.

Článek

Terceira znamená třetí. Ostrov je skutečně třetím největším v souostroví Azor. Každý z ostrovů má symbolicky přidělenou jednu barvu. Terceira je fialová. Proč? Netuším. Snad je to barvou hortenzií, jejichž keře zde tvoří obrovské živé ploty plné modré, růžové a fialové barvy. Možná barvou oceánu, ve kterém se prohání hned několik druhů delfínů a velryb.

Foto: jana vesela

čistá krajina

Terceira je druhým nejnavštěvovanějším ostrovem v souostroví hned po Sao Miguelu. Ještě do letošního dubna jste se z Česka na Azory přímou leteckou linkou nedostali, bylo třeba přestoupit. Většinou v Lisabonu nebo Portu. Letos už můžete letět přímo. S leteckou společností Smartwings se dostanete asi za 5 a půl hodiny do hlavního města ostrova Sao Miguel, Ponta Delgady. Na ostrov Terceira pak můžete pokračovat s místní leteckou společností nebo lodí.

Foto: jana vesela

Na ostrově je skoro stejný počet krav jako obyvatel

Zpáteční letenka mezi ostrovy vyjde asi na 2000,- korun. Ostrov Sao Miguel je rozhodně krásný a má co nabídnout. S půjčeným autem vám ale bude stačit přibližně týden na to, abyste navštívili téměř všechna zajímavá místa, vykoupali se hned v několika termálních lázních (přírodní jezírka s horkou vodou) a téměř prodřeli podrážky na dobře značených stezkách. Většina turistů skončí právě na tomto ostrově. A přitom ostatní ostrovy mají tolik co nabídnout! Každý z ostrovů je trochu jiný. Jak říkají ostrované: „Zatímco na Sao Miguel lidé vydělávají, na Terceiře se slaví!“

Foto: jana vesela

ostrovní slavnosti najdete namalované i na zídce podél turistické stezky u pobřeží

Terceira je opravdu klidnější, kromě dvou menších měst najdete na ostrově především farmy a vesnice s kostely. Kostel je téměř vždy dominantou každé malé vesničky. Přitom lidé, které jsme potkávali nebyli nijak svázaní fanatickým náboženstvím. Byli velmi milí, pohostinní, pragmatičtí, a především spojení s přírodou.

Foto: jana vesela

Snídaně v našem ubytování. Na ostrově si odpočinete

Překvapilo nás, kolik lidí zde má blízký vztah k buddhismu. Naše bytná dokonce vyráběla buddhistické mály (korále) a meditovala. Možná je to i tím, že největší monument hlavního města Anga do Heroísmo je vystaven podle tvaru buddhistické stúpy (pagody).

Foto: jana vesela

památník v Angro do Heroísma ve tvaru pagody

Kromě zmiňovaných měst je tu téměř všude cítit kravský hnůj. Krav je tu totiž skoro stejný počet jako stálých obyvatel. Ostrov je stejně jako ty ostatní v souostroví sopečného původu. Geologicky je ale ještě poměrně mladý. Není tu taková vrstva zeminy jako třeba na starším Sao Miguelu. Povrch je zde dost kamenitý. Nenechte se zmýlit, ostrov je pokrytý porostem. Je překrásně zelený. Ale les tu najdete jen uprostřed ostrova a vypadá spíš jako shluk přesliček a sekvojí z pravěku.

Foto: jana vesela

les tu není jako u nás

Naprostou většinu ostrova pokrývají pastviny. Aby vznikly, museli obyvatelé vyčistit obrovské plochy od sopečných černých nebo temně rezavých kamenů. Ty skládali na zídky, které dnes tvoří hranice pozemků. Krajina je to malebná a uklidňující. Nabízí dokonalý kontrast zelené trávy, černých pásů zídek, pasoucích se strakatých krav a temně modrého oceánu. Jestli si potřebujete odpočinout od městského ruchu, Terceira je ideálním místem. Ostrov můžete navštívit po celý rok.

Foto: jana vesela

les nedaleko vstupu do jeskyně

I v zimě se zde teploty pohybují kolem dvaceti stupňů. Díky vysoké vlhkosti vzduchu a příjemné teplotě je ostrov celoročně zelený. V okolí farem místní díky tomuto podnebí, v Evropě tak mimořádnému pěstují plodiny, kterým se jinak daří v tropických pásech Jižní Ameriky. Můžete si zde koupit místní banány, mango, mučenku (dokonce dva druhy, ta oranžová je slaďoučká), ale například i plody Monstery nebo výborné fíky.

Foto: jana vesela

Plody monstery jsou zralé až když samy spadnou na zem. I pak mění každý den chuť. dozrávají ještě dalších 10 dní.

A daří se tu vínu, které koupíte nejen v hroznech, ale i v lahvi. A stojí za ochutnání! Třeba takové červené víno ke steaku z místní krávy, která se celý život pásla venku a jejíž maso se jen rozplyne na jazyku..mňam. A nezapomeňme na skvělé místní sýry! K bílému vínu můžete ochutnat hned několik druhů sýrů včetně kozích a ovčích a přikusovat k nim vlašské ořechy a čerstvé fíky. Dokonalá je i místní fíková marmeláda.

Foto: jana vesela

místní úprava hovězího

Na ostrově se rozhodně nebudete nudit. Jak už jsem zmínila, ostrované milují slavnosti. Především v létě se můžete zúčastnit oslav, které berou místní velmi vážně. Slaví mnoho dní v kuse! Každý večer se tančí a zpívá, proběhne i volba královny ostrova.

Foto: jana vesela

slavnosti trvají i 14 dní v kuse

Na Terceiře je také stále populární korida. Toreadoři jsou zde něco jako superstar. Ale s býky si užijí i obyvatelé města, kam jsou býci vypuštěni. Nikdo jim ale neubližuje. Jde o zábavu pod kontrolou majitele býka. Ten si zvíře okamžitě po akci odváží a nedovolí, aby mu bylo ublíženo nebo aby se nepřiměřeně vyčerpalo.

Ostrov je ideální pro pěší túry a turistické stezky jsou dobře značené. Čekají vás překrásné výhledy. Ať už si vyberete některou z cest, která lemuje divoké pobřeží s útesy a nádherným výhledem na Atlantik nebo trasu ve vnitrozemí, kde se podíváte do nitra sopky při návštěvě jeskyní, anebo se projdete mezi sirnými komíny v oblasti stále činné sopky.

Foto: jana vesela

uvnitř sopečného komínu

Co mě osobně nadchlo je místní obliba pikniků ve volné přírodě. Skoro na každém krásném místě tu najdete již připravené grily, stoly a posezení. Stačí si jen přivézt vlastní uhlí na grilování a něco dobrého. Místo po sobě vždy pečlivě ukliďte pro další návštěvníky. Grily najdete i na místech s nejkrásnějšími výhledy.

Foto: jana vesela

turistické značení je přehledné

Místní prostě umí odpočívat a užívat si společně strávený čas. Až vás omrzí souš, zastavte se v přístavu Anga do Heroísmo a domluvte se na výletě na oceán. Můžete jet jen na projížďku podél pobřeží, ale můžete se jet i potápět a plavat s delfíny. Vyrazit můžete i na několikahodinový výlet za delfíny a velrybami. Velryby kolem ostrovů migrují především v letních měsících.

Foto: jana vesela

výhledu se nebudete moci nabažit

Několik druhů delfínů ale můžete vidět u ostrova celoročně. Na gumovém člunu, který dokáže uhánět pořádnou rychlostí s vámi bude kapitán lodi a průvodce. Kapitán dostává ze břehu instrukce od člověka, který pro tyto účely sleduje oceán silným dalekohledem a hlásí, kde se zrovna vyskytují hejna delfínů nebo velryb.

Foto: jana vesela

právě tyto druhy delfínů jsem viděli my

Průvodce vás pak dopodrobna seznámí se životem druhu, který se kolem vás zrovna bude prohánět. Zážitek je to na celý život.

Přeji krásnou a zážitky nabitou dovolenou!

Zdroj: dovolená na Azorech 2024

https://cs.wikipedia.org/wiki/Terceira

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz