Hlavní obsah
Cestování

Už se poprali? Aneb spoutaný cestující v letadle

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay

když se z letu stane drama

27. 10. 15:07

Když se z klidného letu stane drama. Víte, jak vypadá zásah posádky proti někomu, kdo ohrožuje cestující?

Článek

Cestovali jste někdy v letadle, kde spolu s vámi byl někdo nepříjemný? Nemyslím smutný nebo nemluvný bručoun sedící vedle vás. Myslím někdo opravdu nepříjemný. Tak, že jste se dokonce báli o sebe nebo své blízké. To se totiž bohužel stává čím dál častěji. S přibývajícím množstvím podpůrných produktů na trhu (léky, měkké i tvrdé drogy, alkohol) s kombinací stresu ve společnosti, osobních problémů a podobně se s takovými cestujícími setkáváme my letušky čím dál častěji. Bohužel.

V zásadě rizikové cestující rozdělujeme do dvou skupin. Cestující se zvýšeným rizikem a cestující nepřizpůsobivé. Ta první skupina bývá jednodušší. Jsou to například cestující, u kterých předem víme, že jsou odněkud deportováni. Propadly jim víza nebo byli vyhoštěni z jiných důvodů. Důvody nám nesdělují, ale buď tento cestující nemá doprovod, nebo s ním letí policista a ten už si ho ohlídá. Ti bez doprovodu jsou většinou vyděšení cestující, někteří se do země ani nedostali kvůli vízu a už letí domů. Horší varianta je z té druhé skupiny. Nepřizpůsobivých. Nepleťte to prosím s hanlivým označením našich spoluobčanů. Jsou to mimochodem jedni z mých nejoblíbenějších a nejhodnějších cestujících. Věřím, že kdyby na palubě někdo ohrozil letušku, právě z téhle skupiny by se pár ochránců zvedlo samo. Když už jsem odbočila, vezla jsem skupinu motorkám z Hell Angels. Galantnější a milejší cestující jsme ten den na palubě neměli!

Ale vrátím se k těm problematickým. Jestli si myslíte, že když začne být na palubě někdo zlý, přiběhne padesátikilová letuška, přepere ho a spoutá, pletete se. Je nás na palubě pár, a kdyby došlo k nouzové situaci v letadle, jako je požár, ztráta tlaku nebo přímo nouzové přistání, to, že budeme v pořádku, dost zvyšuje pravděpodobnost toho, že zachráníme zbytek letadla. Letuška nebude riskovat svůj život nebo zranění, pokud to nebude nutné.

A jaký je tedy postup? Co od nás můžete čekat? Samozřejmě k tomuto cestujícímu půjdeme a pokusíme se situaci řešit slovně. Pomůže nám vedoucí kabiny i hlášení kapitána. Pokud to nepomůže, budeme cestujícího varovat písemně. A pokud ani to nepomůže, budeme přistávat na nejbližším letišti, kde si ho převezme policie. Možná jste slyšeli o situacích, kdy byl někdo natolik agresívní, že bylo nutné zasáhnout i fyzicky. Možná vás napadá, že byste se sami báli do této situace vstoupit.

Foto: pixabay

pouta jsou až poslední možnost

Ne proto, že byste agresora nezvládli, ale doba je zlá, zlomíte mu malíček nebo nos, poškodíte drahé hodinky a on se pak s vámi bude ještě soudit. Mám pro vás dobrou zprávu. Pokud se to stane na palubě letadla, které je považované za letadlo v letu (všechny dveře jsou zavřené), budete chráněni Tokijskou dohodou. Ta byla podepsána v září 1963 a v České republice, tehdy Československu vešla v platnost 11. 10. 1984. 

Tahle dohoda je moc šikovná věcička. Automaticky vás i nás palubní průvodčí chrání a NIKDO nemá šanci uspět u soudu, pokud jste pomohli zajišťovat bezpečnost letu. Zajímá vás, jestli i české letecké společnosti vozí na palubě pouta? Jistě, vozíme. A nikomu bych nedoporučovala zajít tak daleko, aby si je zkusil. My Češi se s tím totiž zase tolik nepářeme. K nám ještě korektnost, kdy necháme někoho ohrožovat naši rodinu a dáváme si pozor, abychom se ho něčím nedotkli, nedorazila. Naštěstí. Poslední cestující, který bys spoután na palubě českého letadla si vybral opravdu špatně. Vedoucí kabiny je kliďas a kdysi pár měsíců pracoval ve věznici. Otipoval si průšviháře už při nastupování a čekal, jestli bude hodný. Nebyl. Když ho šel kolega varovat, zvedlo se několik nabušených chlapů s nabídkou pomoci. Na okolních sedadlech se totiž vracela parta kamarádů s rodinami. Vyhazovači z ostravských barů. Už jen jako třešnička na dortu tam s nimi seděl chlapík z letištní ostrahy. Tenhle agresor si nemohl vybrat hůř. Protože to ale netušil, zlobil dál. Kolega, který to s pouty bravurně umí, si ho přišel jen zacvaknout. Chlapi ho odborně podrželi. A na zemi už si ho převzala policie. Co vám mám povídat. Zlobit v českém letadle se nevyplácí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz