Článek
Ostrov Sao Miguel je největším ostrovem v souostroví Azory. Je také ostrovem, na kterém leží hlavní město Azor Ponta Delgada a současně je i nejvíce turistickým ostrovem. Azorské souostroví patří k Portugalsku. Naprosto oprávněně je považované za přírodní perlu. Ostrovům se říká evropská Havaj. Není divu, vzhledem k sopečnému podloží (jedná se o geologicky stále mladé ostrovy) a klimatu Atlantského oceánu s nedalekým Golfským proudem se zde daří rostlinám, které najdete především v Jižní a Střední Americe.
Obklopeni hustým lesem sekvojí, několikametrovými keři modrých hortenzií a podivných přesliček jsme se chvílemi cítili jako v pravěkém pralese. Zvlášť, když cestičkami v hustém porostu dojdete k vyhlídce, kde se před vámi otevře výhled na sopečnou kalderu. Vykoupat se na Sao Miguelu můžete nejen na plážích s černým pískem, ale i v přírodních jezírcích, která vznikla tuhnutím lávy, která stékala do oceánu. Zajímavostí těchto jezírek je to, že do nich stále ještě proudí horké prameny.
Sopečná činnost je tu všudypřítomná. Každý z Azorských ostrovů je jedinečný, ale všechny jsou dokonalé pro milovníky pěších túr. Dlouhé kilometry překrásnou přírodou a fantastické výhledy nejsou zadarmo. Připravte se na pořádná převýšení a často kluzký terén. Na Azorech je vysoká vlhkost vzduchu a velmi často prší. Déšť vydrží málokdy déle než několik desítek minut.
Většinou je to jen mlha z oblak, které se opřely do sopečných úbočí na své cestě Atlantikem. Ráda se s vámi podívám do různých koutů Azorských ostrovů. Tentokrát si vyhřejeme kosti v horkých pramenech lázeňského města Furnas.
Město, nebo spíš městečko leží asi 40 km od Ponta Delgady, hlavního města, kam přiletíte z Prahy přímým letem s leteckou společností Smartwings. Je to zatím jediná společnost, která operuje přímé lety z Prahy. Další možností je přestup například v Lisabonu nebo Portu. Když už na ostrově Svatého Michala (Sao Miguel) budete, mohu vám jen doporučit ubytovat se přímo v Ponta Delgadě nebo jejím nejbližším okolí.
Tento přístav je totiž situován přibližně v polovině ostrova. Cesta kamkoliv odtud vám nezabere autem víc než hodinu cesty. Městečko Furnas leží u stejnojmenného jezera Logo das Furnas. Jezero vzniklo na dně sopečné kaldery, která má stále horké podloží. Lago das Furnas má krásnou, tmavě zelenou barvu a je velmi teplé. Aby ne, vždyť sem stále proudí horké prameny. Kolem jezera vede turistická stezka. Celý okruh je 6,5 km dlouhý a je jedním z mála, kde vás nečeká žádné velké převýšení.
Půjdete po dně kaldery, okolo jezera a asi třetinu cesty podél silnice. Ne, cesta kolem silnice zde není nijak nepříjemná. Nejen, že tu není nijak velký provoz, ale podél silnice je pěkná cesta a uchvátí vás rozkvetlé keře hortenzií. Co mě osobně na Azorech zaujalo, je smysl Portugalců pro odpočinek a dobré jídlo. Podél každé cesty, včetně této najdete odpočívadla s připravenými grily. Stačí si jen přinést trochu dřevěného uhlí a koupit si pár steaků dokonalého portugalského hovězího a můžete si výlet zpestřit grilovačkou. Stezka kolem jezera vede nejen po silnici, ale také travnatými loukami a lesem.
Nezapomeňte se zastavit u nádherné kaple Panny Marie Vítězné z 19. století. Oproti tradičním portugalským kostelům, které jsou více barevné působí na okraji horkého jezera tak nějak jinak, majestátněji. Na okraji jezera najdete i místo, kde místní „vaří“ specialitu Cozido das Furnas. Objednat si ji můžete v restauraci Tony´s, která je tak vyhlášená, že si přes ulici otevřeli pobočku pro větší zájezdy. Neustále zde vidíte postávat na ulici lidi, kteří neměli rezervaci dopředu. Na každého se nakonec dostalo, jen museli počkat.
Cozido jsem ochutnala, a bylo výborné. Jedná se o několik druhů masa a klobás, které se nakrájené na velké kusy vloží do hrnce společně s kusy zeleniny. Brambory, kořenová zelenina, zelí a něco, co byl možná maniok. To vše se náležitě okoření a na okraji jezera Furnas zakope metr pod zem. Tam je teplota okolo 80 stupňů celsia. Po 6-7 hodinách je dobrota hotová. Podává se s vařenou rýží a do nádobky na omáčku dostanete zvlášť ještě vypečenou šťávu. Mňam.
Samotné městečko Furnas mi trochu připomínalo naše lázeňská města. Nejen proto, že zde opravdu najdete přírodní lázně s horkými vřídly, ale i pro jeho parky a domy, které byly očividně postaveny jako luxusní místa k rekreaci. Do lázní Poca da dona Beija se objednejte předem, najdete zde pět kamenných bazénků se železitou vodou, která díky kaskádám neustále proudí.
Teplota vody dosahuje 39 stupňů a je velmi léčivá pro pokožku. Ačkoliv jsou lázně téměř v centru městečka, jsou v přírodě a jezírka obklopuje typický azorský les plný květů.
Na okraji města se jděte podívat na jiné „furnas“, sirné komíny a jezírka která bublají a čpí jako samo peklo. Sopka pod povrchem tu o sobě dává znát. V těchto jezírcích se rozhodně nekoupejte, jestli se nechcete uvařit jako kukuřičné klasy. Další místní specialitu jsme ochutnali právě zde. Pytel s čerstvými kukuřicemi se ponoří do sirného jezírka a nechá hodinu a půl bublat (ptali jsme se, jak dlouho trvá uvaření). Pak se železným hákem vytáhne, odveze na vozíku ke stánku a rozbalí. U pytle s kukuřicí stojí slánka. Za jeden klas té nejlepší kukuřice, jakou jste kdy jedli, zaplatíte 1,5 eura.
Zlákáni turistickým průvodcem jsme samozřejmě museli navštívit v městečku Furnas park Terra Nostra. Podle toho, co jsme četli, se mělo jednat o jeden z nejkrásnějších přírodních parků upravených člověkem v Evropě.
Nevím, je rozhodně krásný, ale my, zmlsaní například lednickým parkem na Moravě, jsme to asi nedokázali úplně docenit. Přesto návštěvy nelitujeme, park krásný je. Najdete tu vše, co romantické parky z 19. století nabízí. Jezírka se zlatými rybami. Živý, studený i siřičitý potok, jezero plné leknínů, vyhlídky i umělou jeskyni.
Jako správné lázeňské město má tento park kousek svého vstupu i velký termální bazén. Voda má barvu oranžovo hnědé, moc se vám do ní nechce, je železitá a smrdí sírou. Je ale krásně teplá a léčivá. V téhle velké lidské fontáně, obklopeni starými stromy a kvetoucími keři můžete v klidu relaxovat.
Voda má teplotu 29 stupňů celsia. Mimochodem, v prosklené budově, ve které si do parku zakoupíte lístek je stálá expozice semen rostlin zalitých do pryskyřice. A je tu zmínka i o českém turistovi, který po návštěvě parku zaslal ze své domoviny několik semen s tím, že se domnívá, že jim bude klima na ostrově vyhovovat. Zahradníci se semen ujali a české stromky jsou nyní součástí parku.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Furnas_(sopka)
https://green-azores.eu/