Hlavní obsah
Lidé a společnost

Život Eleonory z Viseu, její muž jí osobně setnul bratra a odmítla korunu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: zdroj: volny

portugalská královna Eleonora z Viseu, malba: José Vital Branco Malhoa

12. 9. 8:20

Eleonara z Viseu, portugalská královna která se zapsala do historie

Článek

Kdo byla Eleonora Z Viseu? Portugalská královna, krásná, moudrá a hrdá žena, druhá královna na portugalském trůně, která nepřišla z jiné země. Narodila se 2. května 1458 a se svým královským manželem zažila skutečnou životní lásku. Znali se už od dětství, vyrůstali spolu jako děti. Když se brali, bylo Janovi II. patnáct let a Eleonoře pouhých dvanáct. Svému muži stála Eleonora vždy po boku. Byl jí nejlepším přítelem a on dal na její rady. Byla nejen krásná, ale i moudrá a měla velkou moc. Stála svému muži po boku dokonce i když proti němu povstal její vlastní bratr Diogo a švagr Ferdinand II. Oba byli souzeni a posléze sťati. Jejího bratra Dioga dokonce popravil Jan II. vlastní rukou. Eleonořinu sestru Isabelu, vdovu po Ferdinandovi II. poté poslali do vyhnanství do Kastilie.

Eleonoře a Janovi II. se během jejich manželství narodili dva synové. Syn Jan bohužel zemřel už krátce po narození. Syn Alfons, následník trůnu zemřel jen rok po své svatbě se španělskou princeznou Isabelou. Novomanželé se do sebe velmi zamilovali. Jejich štěstí však záhy ukončil Alfonsův pád z koně po kterém v pouhých šestnácti letech umírá. Zanechal po sobě dvě nešťastné ženy. Svou mladou manželku a svou matku Eleonoru, která smrt svého jediného dítěte nesla velmi těžce. Snad ještě hůře nesl ztrátu syna a jediného dědice jeho otec, král Jan II. Po synově smrti se mu velmi zhorší zdravotní stav. Sáhl se do ústraní. Na cestě k minerálním pramenům, kde se měl léčit zemřel v roce 1495 i on.

Po Janově smrti převzal vládu Eleonořin bratr Manuel. Po smrti Alfonsa si král Jan přál jmenovat svým nástupcem svého levobočka. To bylo ale na Eleonoru příliš a obrátila se dokonce na samotného papeže, aby tomu zabránila. Papež souhlasil s Eleonorou a podpořil následnictví Manuela. Nakonec ustoupil i sám král a Eleonora tento spor vyhrála. Byla nejen moudrá, ale i velmi hrdá.

Eleonora se mezi lety 1500 – 1502 stala sama následnicí trůnu, odmítla však složit přísahu a určila dědičkou svou sestru Isabelu, která se za Manuelovy vlády mohla vrátit z vyhnanství.

Na sklonku života byla Eleonora velmi bohatá. A rozhodla se svůj majetek využít ve prospěch těch nejpotřebnějších. Stála za založením tehdy nejlepší nemocnice v Evropě, nemocnice Všech svatých v Lisabonu. Založila i lisabonský klášter Madre de Deus a Královniny lázně s termálními prameny. Po smrti si přála být pohřbena v kamenném hrobě v průchodu kláštera Madre de Deus tak, aby přes něj každý kdo do kláštera přijde musel projít. Chtěla tím poukázat na malichernost lidského života oproti věčnosti Boží. Eleonora zemřela v 17. listopadu 1525 a její přání bylo splněno.

Časopis History revue 7/2023

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz